השחקניות

תמונה של הספר

מחבר: אורלי קראוס, הוצאה לאור: הוצאת אור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 470.

הסקירה שלי:

מכירים את זה שמהרגע שמתחילים לקרוא אי אפשר להפסיק? זה בדיוק מה שקרה לי עם הספר הזה. ספר קולח, זורם, מעניין המשלב היסטוריה ומתח קליל.

 בספר משולבים שני סיפורים שכרוכים זה בזה, הווה ועבר. יש בו אהבות, בגידות, נסיון לרצח ומתח.

 הגיבורה הראשית היא דולי. היא למדה במגמת תיאטרון, הכירה את בן זוגה בצבא ועכשיו היא מנסה לפתח קריירה בתחום שלמדה. היא משחקת בטלנובלות ועושה המון אודישנים אבל לא מצליחה להתקבל לתפקיד משמעותי. יום אחד היא רואה בעיתון שמציגים את “זאבים בשלג” ואת “דיוקן הונגרי” ומחליטה שבזכות עבר משפחתה ההונגרי, הפעם היא חייבת להתקבל.

 היא מתמודדת מול עיינה, שחקנית מוכשרת ומפורסמת ומצליחה, בסופו של דבר, לקבל את התפקיד. בן זוגה לא מתלהב מעולם הזוהר ומבקש ממנה להתמסד ולעזוב את התיאטרון. הם רבים ומחליטים להיפרד.

 דולי משחקת עם אלכס, שחקן מרשים שמשחק את אהובה והם מתחילים לעשות חזרות צמודות, פעם בביתו ופעם בביתה. במקביל עיינה מזמינה אותה לביתה יום אחד אחרי חזרה מוצלחת ומאז חייה של דולי מסתבכים. דולי מואשמת בנסיון לרצח של עיינה.

 בן זוגה לשעבר נרתם לעזור לדולי להתחקות אחר הרוצח האמיתי.

 במקביל, שכנתה הקשישה, ביאטה, מגיעה לביתה של דולי ומספרת לה כי עיינה היא בת דודתה של דולי. היא מספרת לה על עברה המשפחתי החל מהתיאטרון הלאומי בבודפשט, דרך מלחמת העולם השנייה , הגטאות ועד לתל אביב של שנות החמישים-שישים.

 עברה קשור לאחיות התאומות של ביאטה שהיו שחקניות בבודפשט, נשלחו לגטו והיוו חלק חשוב בחיי התרבות בו. הן גם היו קשורות למחתרת שפעלה נגד הגרמנים. לשתיהן היו חיים קשים, בריחות, ריגול, הסתרות, אהבות, שיברון לב ובגידות.

 סיפור העבר של האחיות מרתק. מלא באהבה, מסירות ונאמנות אבל גם רווי בקנאה ובגידות.

 נהניתי מאד מהשילוב של סיפור ההווה המעניין עד גילוי הרוצח וסיפור העבר המרתק של סבתה של דולי.

 מי ניסה לרצוח את עיינה ולמה? מה יהיה גורל היחסים בין רן לדולי? מה הקשר בין עיינה ודולי?

 כל התשובות ברומן המקסים והקולח הזה! ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ערב לאחר שהגשימה דולי שפיצר, את חלומה לגלם תפקיד ראשי במחזה, היא נעצרת באשמת נסיון רצח. היחידים שמאמינים בחפותה ונחלצים לעזרתה, הם בן זוגה לשעבר וקרובת משפחה קשישה, המספרת לדולי על תולדות משפחתה. במהלך נסיונותיה להיחלץ מסבך התככים והמזימות, שבו שקעה, מגלה דולי לתדהמתה, שהיא נצר לשושלת מפוארת של שחקניות, שתהפוכות חייהן יכלו לפרנס אינספור מחזות דרמטיים.

השחקניות הוא רומן משפחתי-היסטורי סוחף, על אהבה וקנאה יוקדת, על פניו המתעתעים של עולם התיאטרון וכן על האופן, שבו היסטוריה משפחתית עשויה לחזור על עצמה. עלילת הספר נפרשת על פני מאה שלמה, החל בתיאטרון הלאומי בבודפשט, לפני מלחמת העולם השנייה, דרך תל אביב הבוהמיינית והתוססת של שנות החמישים והשישים ועד ימינו.

השחקניות הוא ספרה השישה-עשר של אורלי קראוס-ויינר

תגובות

תגובות