השופט

תמונה של הספר השופט

מחבר: שי אספריל, הוצאה לאור: עם עובד, תרגום: לא רלבנטי, מס' עמודים: 284.

הסקירה שלי:

ספר מעולה! הספר בנוי היטב, ומעניין מהעמוד הראשון והכתיבה קולחת וזורמת. נהניתי מכל רגע ולא יכולתי לעזוב. בהחלט ניכר כי הושקעה מחשבה רבה בבניית הסיפור, שאפו לסופר המוכשר.

הספר בנוי מרבדים רבדים, יש מספר דמויות שלכאורה אין קשר ביניהן אבל במהלך הסיפור לאט לאט מתבהרים הקשרים ומתחברים לסיפור אחד. גם כשנדמה שהכל כבר ברור, מגיע שיא נוסף מפתיע מאד.

הגיבור העיקרי, השופט עצמו, עומד בפני דילמה מוסרית, הקשורה אליו, המעמידה אותו בצורך להחליט האם לפעול לפי החוק, האם לשקר או האם פשוט לשתוק בכדי לא להרוס לעצמו את חייו. הגיבור מתמודד עם סוגיה לא פשוטה שגרמה לי למחשבות גם כמה ימים לאחר שסיימתי את הספר המדהים הזה.

קשה מאד לכתוב סקירה על הספר מבלי לעשות ספויילרים אז אפרט בקצרה את תוכנו של הספר, כמובן בלי לגלות דבר מעבר למה שמצויין בגב הספר.

הדמות הראשית היא אריאל. אריאל הוא עורך דין מוערך ששואף להתמנות לשופט במחוזי ומייחל גם להגיע לעליון. אריאל גדל כבן יחיד עם אמו הדאגנית. הוא מעולם לא ידע מיהו אביו. כשאמו על ערש דווי הוא מחליט לשאול אותה את השאלה שהטרידה אותו כל חייו והיא מגלה לו מיהו אביו ואף נותנת לו רמז היכן למצוא אותו. הידיעה החדשה אודות זהות אביו, משאירה את אריאל בהלם. הידיעה הזאת תשפיע על מהלכיו בחיים ועל עתידו בעיקר בבניית הקריירה שלו.

אריאל עדיין רווק ואוהב להחליף נשים. הוא יוצא לדייטים עם נשים שאותן הוא מכיר באתרי הכרויות.  יום אחד הוא מכיר אישה נשואה ויוצא איתה לדייט על שפת הים. שם קורה משהו שיעמיד אותו בפני דילמה קשה וכל דרך שיבחר בה תאיים על עתידו האישי והמקצועי.

מה יבחר אריאל, איש החוק, לעשות? האם יפעל כפי שמצופה משופט?

איך הבחירה שלו תשפיע על עתידו כשופט ועל הקידום הצפוי לו?

מיהו אביו של אריאל? למה כל כך הופתע מהגילוי? כיצד זהותו של אביו תשפיע על הקריירה שלו?

את כל התשובות תגלו בספר. אהבתי שהכל נסגר בסוף עד הפרט האחרון. בדפים האחרונים ישנו גילוי חדש ומפתיע שעוזר לסגור את כל המעגל ומבהיר פרט שהיה מאד חשוב לגיבור עצמו וכמובן לנו הקוראים. ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"בגלעינו של כל אדם יש מה שיוביל אותו מעלה, אבל שם גם גלום אובדנו".

אריאל, שופט מוערך ורווק מושבע, גדל בצילה של אם מגוננת, שהסתירה ממנו כל השנים מי היה אביו. רגע לפני מינויו לבית המשפט המחוזי הוא יוצא לפגישה רומנטית עם אישה נשואה שהכיר דרך האינטרנט, ומה שיקרה שם יחרוץ את עתידו.

איך ינהג איש החוק כשהוא מאוים? האם יפעל לפי החוק או ינסה להערים עליו? זה רק אחד מצירי הרומן המרתק הזה, שנותן פתחון פה גם לדמויות נוספות שלכאורה אינן קשורות זו לזו, עד שמתברר שהכול מתנקז למקום אחד. במלאכת מחשבת נשזרות כולן יחד, ומותווה דרכן הקשר החמקמק שבין אמת לשקר, בין חוק לצדק, ובין בחירותיהם של הורים לגורל ילדיהם.

ספר שלישי לשי אספריל, זוכה פרס רמת גן לסופרי ביכורים, שמגיע כאן למלוא בשלותו כסופר.

תגובות

תגובות