הרשת של אליס

תמונה של הספר הרשת של אליס

מחבר: קייט קווין, הוצאה לאור: אריה ניר הוצאה לאור, תרגום: דורון דנסקי, מס' עמודים: 544.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מעולה! מותחן ריגול מרתק שממש לא יכולתי להניח מהיד.

אמנם זהו ספר עב כרס שקצת הרתיע אותי אבל הוא נקרא בנשימה אחת, מעניין לכל אורכו ומבוסס על סיפור אמיתי.

ממליצה לקרוא את אחרית הדבר שבה מפרטת הסופרת את סיפורה של רשת הריגול הנשית שפעלה במלחמת העולם הראשונה. היא מספרת אילו דמויות אמיתיות ואילו אירועים אכן קרו  ולעומתם, אילו דמויות ואירועים הן פרי דמיונה וזאת בכדי להמחיש את עוצמת הסיפור.

בספר מתרחשים שני סיפורים במקביל:

הראשון מתרחש בשנת 1947 והשני מתרחש בשנים של מלחמת העולם הראשונה, בין לונדון לצרפת.

צ'ארלי היא סטודנטית אמריקאית בת 19, היא רווקה והיא בהריון. היא נוסעת עם אמה למרפאה לעשות הפלה ולהיפטר מה"בעיה הקטנה" ומהבושה. ברגע האחרון צ'ארלי מחליטה לברוח מאמה ולעשות משהו שמאד חשוב לה: לגלות מה קרה לבת דודתה האהובה, רוז, שנעלמה במהלך מלחמת העולם הראשונה בצרפת.

צ'ארלי איבדה את אחיה, הוא התאבד כשחזר מהמלחמה שבור וצ'ארלי מרגישה אשמה על שלא הצליחה להציל אותו, הפעם היא תעשה הכל כדי להתחקות אחר קורותיה של רוז ואולי להצליח להציל אותה.

צ'ארלי מגלה שאישה בשם איב קשורה לסיפור של רוז. אותה אישה ריגלה לטובת המודיעין הבריטי  ועבדה בבית קפה אצל רנה, שם עבדה גם רוז. מכאן אנו חוזרים לשנת 1915 ושומעים מפי איב את סיפורה שלה.

איב בת 22, פקידה במשרד בלונדון. נמאס לה לעשות עבודת תיוק משעממת. היא רוצה לתרום למאמץ המלחמתי נגד גרמניה. היא מצליחה להתקבל לרשת אליס בראשותה של אליס "מלכת המרגלים".

איב נשלחת לצרפת ושם היא מתקבלת לעבודה בבית הקפה אצל רנה שמשתף פעולה עם הגרמנים. בעזרת הגמגום שלה היא מצליחה להעמיד פנים שהיא אישה פשוטה וטיפשה ורנה לא חושד בה. הוא מנצל אותה מינית והיא נאלצת לשכב איתו כדי שלא יפטר אותה וכך היא תוכל להמשיך לשמוע שיחות של הגרמנים ולהעביר את המידע החשוב לחברי הרשת דרך לילי שאיתה היא נפגשת הרבה ונקשרת אליה מאד.

באחד הימים היא מבינה שרנה חושד בה ואז קורה משהו מזעזע. גם שלושים שנה אחרי, איב עדיין מלאת רגשות אשמה בעקבות הארוע, היא שותה בימים, בודדה מאד ובלילות יש לה חלומות מלאי סיוטים.

כשצ'ארלי מגיעה אל איב, היא מוצאת אישה ממורמרת וקשה. איב לא רוצה לשתף פעולה ולחזור אל העבר אבל לאט לאט היא משתכנעת שגם היא צריכה לסגור מעגל וביחד עם פין, העוזר שלה, בחור מפוקפק ומוזר שיש בעבר בכלא, שלושתם יוצאים למסע ארוך כדי לגלות מה קרה לרוז ואולי גם למצוא את רנה ולנקום בו.

גם הסיפור בהווה מאד מעניין, הקירבה בין איב לצ'ארלי שהולכת ומתפתחת לאט לאט והקשר שנרקם בין פין לצ'ארלי שמתפתח לאהבה מרגשת.

הפרקים כתובים לסירוגין, פעם על ידי איב ופעם על ידי צ'ארלי, פעם בעבר ופעם בהווה עד שהם מתאחדים בצורה מקסימה. הספר מעניין ואין רגע דל, יש המון גילויים והפתעות לכל אורכו. התרגום מעולה, הפרקים קצרים והקריאה זורמת.

זהו סיפור על נשים גיבורות ואמיצות מאד שהקריבו את חייהן ועסקו בריגול לטובת מדינתן. הן היו מעורבות בזיוף מסמכים, בהחבאת צופנים בסיכות ראש ובעוגות ובעוד הרבה דרכים מתוחכמות בכדי לעזור לנצח את האויב הגרמני. נשים שראויות להערצה!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

עלילת הרומן החדש הרשת של אליס מתרחשת במקביל בשתי תקופות היסטוריות שונות: צרפת בשנות השיא של מלחמת העולם הראשונה ולונדון וצרפת בתקופה שלאחרי מלחמת העולם השנייה.

1947. לסטודנטית האמריקאית צ'ארלי סנט קלייר יש בעיה: היא בהיריון ורווקה. כדי לפתור את "הבעיה הקטנה" היא נוסעת בלוויית אמה למרפאה באירופה. אך כאשר הן עוצרות לחניית ביניים באנגליה, צ'ארלי בורחת ללונדון, נחושה לברר מה קרה לבת דודתה האהובה רוז שנעלמה בצרפת במהלך המלחמה. רדופה מזכרונות על אחיה ששם קץ לחייו לאחר שחזר מהמלחמה צ'ארלי מורדת בסדר הטוב ובכל מה שמצופה ממנה ויוצאת להרפתקה לא צפויה.

1915, לונדון. איב גרדינר, פקידת תיוק מתוסכלת ויתומה בת 22, משתוקקת לתרום למאמץ המלחמתי. כנגד כל הסיכויים היא נשלחת לצרפת הכבושה, שם היא מצטרפת לרשת אליס שבראשה עומדת לילי, "מלכת המרגלים" הנערצת. איב עובדת כמלצרית במסעדה יוקרה בעיירה ליל תחת עינו הפקוחה של רנה בורדלין, משתף פעולה ובוגד – שורד. בינו לבין איב מתפתחת מערכת יחסים סבוכה ואכזרית שבסופה בגידה שהביאה לקריסתה של רשת אליס ורודפת את איב גם כעבור שלושים שנה. היא מבלה את ימיה שיכורה ובודדה בביתה המתפורר בלונדון, אך כאשר צ'ארלי מתפרצת לחייה ומתקבלת באקדח שלוף היא נוקבת בשם שאיב לא שמעה שנים רבות. יחד עם עוזרה הנאמן והמסתורי של איב בעלת המזג החם הן יוצאות למסע גדוש הפתעות וסכנות במטרה לחשוף את האמת.

סיפורה הבלתי ייאמן של איב שריגלה לטובת המודיעין הבריטי מבוסס על סיפור אמיתי כמו גם סיפורה של רשת הריגול הנשית שפעלה במלחמת העולם הראשונה.

הרשת של אליס הוא מותחן ריגול עוצר נשימה, מרתק מתחילתו ועד סופו, ללא רגע משעמם. קייט קווין שוזרת את סיפורן המרתק של נשים אמיצות שפעלו מעבר לקווי האויב למסכת בלתי נשכחת על נחישות, גבורה והקרבה. הרשת של אליס הוא גם רומן ריגול פמיניסטי לא לנשים בלבד וכן לחובבי דרמות, רומנים היסטוריים וסיפור אהבה (למולדת, לחברים ובין המינים) כאחד.

הרשת של אליס מככב ברשימת רבי-המכר של הניו יורק טיימס וברשימות רבות אחרות. הספר נמכר עד כה ביותר מחצי מיליון עותקים וזכויות התרגום נמכרו לכעשרים מדינות.

תגובות

תגובות