הרומנטיקן

הרומנטיקן

מחבר: מריו ורגס יוסה, הוצאה לאור: אחוזת בית ספרים, תרגום: עינת טלמון, מס' עמודים: 360.

הסקירה שלי:

איזה ספר נהדר, כתיבה יפהפיה, סופר מוכשר, נהניתי מכל רגע!
אהבתי מאד את ספרו "תעלוליה של ילדה רעה" וניגשתי לספר הזה עם ציפייה גדולה ואכן לא התאכזבתי.
יש פה שני סיפורים שמתנהלים במקביל. שני הסיפורים מתרחשים בפרו ולכאורה אין קשר ביניהם.
רק ממש לקראת סוף הספר, מתברר הקשר המשפחתי בין דמות מסיפור א' לבין דמות מסיפור ב', בהחלט חיבור יפה ומפתיע.
שני הסיפורים מלאים הומור, הדמויות מקסימות וממש הרגשתי שבא לי להכיר כל אחת ואחת. יש בסיפור מכל וכל: מריבות משפחתיות, סכסוכי ירושה, בגידות, סקס, מאהבות, יחסים בין הורים לילדים, מקרים של אלימות ועוד.
קצת על תוכן הספר:
הסיפור הראשון הוא על פליסיטו, בעל חברת הסעות, שמקבל מכתב סחיטה ובו דרישה לשלם דמי חסות עבור עסקו. הוא מקבל איום שאם לא ייענה בחיוב לדרישה, ייפגעו משפחתו והוא. בסוף המכתב מופיע ציור תמוה של עכביש.
פליסיטו לא מוכן להיכנע לסחטנים ופועל לפי עצת אביו שנפטר "לעולם אל תיתן שירמסו אותך, בני". בהמשך הוא מקבל עוד מספר מכתבים, פורצת שריפה בעסק והפילגש האהובה שלו נחטפת.
פליסיטו מתייעץ עם מגדת עתידות כיצד לפעול, הוא משתף את המאהבת שלו, פונה למשטרה, הכל כדי לשמור על כבודו ולא להיכנע לאיומי הסחיטה. לאט לאט הם עולים על עקבות הסחטנים ומחכה לו הפתעה גדולה באשר לזהותם.
הסיפור השני הוא על ריגוברטו, גבר שעומד לפרוש לפנסיה. הבוס שלו רוצה להתחתן עם עוזרת הבית שלו כדי שבניו הערמומיים והמפוקפקים לא ירשו את הונו ועסקו. הבוס מבקש מריגוברטו לשמש לו עד בחתונה. מאותו יום ריגוברטו נכנס לסכסוכים עם הבנים של הבוס שלו שמנסים לבטל את החתונה וכל תוכניותיו העתידיות לפנסיה משתבשות.
בנוסף, בנו של ריגוברטו החליט שהוא רואה את השטן וריגוברטו חושב שבנו השתגע וצריך להתמודד גם הצרה הזאת. הוא מנסה למצוא לבנו עזרה ומשוחח עמו הרבה.
הוא תכנן לצאת בקרוב לפנסיה ולנסוע לטיול גדול לחו"ל עם אשתו ובנו אבל הכל נדחה בנתיים והוא נאלץ להתמודד עם בניו העצלנים והמרושעים של הבוס שלו ומוצא את עצמו מוזמן לבית משפט.
איך יסתיים הסיפור הראשון? מיהם הסחטנים של פליסיטו? האם פליסיטו ייכנע להם בסופו של דבר בכדי להציל את אהובתו?
איך יסתיים הסיפור השני? האם יצליחו בניו של הבוס של ריגוברטו להוכיח שהחתונה לא תקפה?
והכי חשוב: מה הקשר בין הסיפורים?
את כל התשובות תמצאו בספר המקסים הזה, הנאה מובטחת! ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

קוראים רבים בישראל ובעולם התאהבו מחדש בכתיבתו החושנית של מריו ורגסיוסה, חתן פרס נובל לספרות, בעקבות רבהמכר "תעלוליה של ילדה רעה" (הוצאת אחוזת בית, 2007). כעת רואה אור בעברית הרומן החדש של יוסה, "הרומנטיקן", וגם בו צפויה לקוראים חוויית קריאה ממכרת ומהנה. זהו סיפור על תשוקות סוערות, מאהבות חשאיות, מאבקי ירושה, סכסוכים משפחתיים– או כפי שנכתב על הרומן העסיסי הזה במוסף הספרותי של ה"ניו יורק טיימס": "כל מה שאתם מצפים מִספר סוחף – נמצא כאן."

שני גיבורי הרומן גרים בפֶּרוּ,במרחק מאות קילומטרים זה מזה. הראשון הוא פֶליסיטוֹ, בעל חברת הסעות מהעיר פְּיוּרָה, גבר נשוי שבנה עסק מצליח ביושר ובהגינות. אלא שבוקר אחד הוא מקבל מכתב אנונימי שבסופו ציור מסתורי של עכביש, ובו הוא נדרש לשלם דמי חסות, ולא – בני משפחתו והעסק שלו ייפגעו. אך פליסיטו, איש עקרונות אמיץ שפעל תמיד על פי הציווי של אביו ("לעולםאלתיתןשירמסואותך, בני"), מסרב להיענות לדרישות. במהרה העניינים יוצאים מכלל שליטה כשפילגשו של פליסיטו – האישה היחידה בחייו שעוררה בו אהבה ועונג מיני – נחטפת על ידי הסחטנים. האם פליסיטויוותר על הערכים שלו וישלם את הכופר?

הגיבור השני של "הרומנטיקן" הוא ריגוֹבֵרטוֹ מהעיר לימה (גיבור רומן קודם של יוסה), גבר שעומד לפני פרישה לגמלאות, ומתבקש במפתיע על ידי מעסיקו וידידו הקרוב, איסמָאֵל, לשמש עֵד בחתונתוהחשאית עם ארמידָה, עוזרת הבית הפשוטה שלו. איסמאל, אלמן ממזרי בעל ממון רב, מגלה לחברו את הסיבה לנישואי הבזק: הוא מעוניין לנקום בדרך אכזרית בשני בניו, צמד תאומים מרושעים. מאותו הרגע נכנסים חייו של ריגוברטו לסחרור, וחלומו לצאת לגמלאות הולך ומתרחק.

משני סיפורים אלהטווהיוסה מעין טלנובלה חכמה וסקסית, שרק בסופה מתלכדות שתי העלילות. זהו רומן שופע הומורעל אומץ לב שנדרשים לגלות רומנטיקנים מטבעם מול מעשי אלימות. "אלוהים, איזה סיפורים מזמנת לנו המציאות," ריגוברטו מהרהר לעצמו (ויוסה קורץ לקוראיו). "לא יצירות מופת, אלא סיפורים שדומים יותר לטלנובלות מוונצואלה, ברזיל, קולומביה ומקסיקו מאשר ליצירות של סרוונטס או טולסטוי."

תגובות

תגובות