הראיון האחרון

תמונה של הספר הראיון האחרון

מחבר: אשכול נבו, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלבנטי, מס' עמודים: 349.

הסקירה שלי:

ספר מיוחד שמורכב כולו משאלות ותשובות ומכאן גם שמו: הראיון. אין פה סיפור עלילה אלא וידוי חושפני של סופר באמצעות מענה לשאלון שהוא קיבל מאתר אינטרנט.

הכתיבה של אשכול נבו נהדרת, נעימה וזורמת והסיפורים מעניינים. הפריע לי שאין סדר כרונולוגי בין השאלות והתשובות ושבאיזשהו שלב הסגנון של הראיון קצת מעייף וחוזר על עצמו, אבל למרות זאת נהניתי מאד מהקריאה ואני ממליצה בחום!

מדובר על סופר שנמצא בתקופת משבר בכל התחומים, האישי והמקצועי. הוא מחליט לענות לשאלון אינטרנטי והפעם להיות גלוי עם הקוראים ולחשוף לפניהם את סיפורו האישי.

הוא מספר שהוא נמצא במחסום כתיבה, שהיחסים עם אשתו מדרדרים והוא חושש שהיא מתכננת לעזוב אותו בקרוב, שהחבר הכי טוב שלו גוסס ובנוסף, הבת הגדולה עזבה לפנימייה רחוקה וניתקה עימו קשר.

הוא מספר כי עקב האירועים המתרחשים בחייו, הוא לקה בדיסתימיה שזאת מחלה שדומה לדיכאון, שמדלדלת את הכוחות אבל בניגוד לדיכאון שגורם לייאוש ולוויתור, הסופר הדיסתמי לא מוותר ומחפש נואשות אחר הגאולה.

לאט לאט מתגלים לנו פרטים מעברו של הסופר, כולל פרשיות אהבה וחברויות. הוא מתוודה על החרדות שלו, הפחדים, על חרטות שיש לו ורגשי אשמה מכל מיני אירועים שקרו. הוא מספר על פעילותו בהווה, נאומים שכותב לפוליטיקאי שנוי במחלוקת, הרצאות וסדנאות שהוא עורך ולא פעם נחשפות גם דיעותיו הפוליטיות.

לאורך כל הספר קשה לדעת מה מהמסופר אמת ומה שקר. הגיבור, הסופר, יוצר אינטימיות עם הקוראים וקשה שלא להאמין למה שהוא כותב אבל הוא בעצמו מתוודה שלא הכל אכן קרה וחלק מזה הוא המציא:

"חלק מהדברים שחשפתי אכן קרו לי.

חלק אני מפחד פחד מוות שיקרו לי.

חלק אני משתוקק שיקרו לי

וחלק קרו לגיבורים אחרים … ".

לאורך קריאת הסיפור עולה השאלה כמה הסיפור הזה הוא אוטוביוגרפי, כלומר כמה מכל הדברים באמת קרו לסופר האמיתי והמוכשר, אשכול נבו. כנראה שלעולם לא נדע.

ממליצה בחום לקרוא ספר שונה, יש בו הרבה קטעים מרגשים, גם קטעים עצובים וגם קטעים מצחיקים. קריאה מהנה!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סופר מנסה לענות על ראיון שנשלח אליו מאתר אינטרנט. בדרך כלל התשובות שלו בראיונות כאלה מחושבות. זהירוֹת. אבל הפעם הלב שלו עומד להישבר, החיים שלו מאיימים להתפרק, והוא נחוש לכתוב את האמת העירומה. הפגומה.
הוא רק לא בטוח שהוא זוכר איך עושים את זה.
כל שאלה בראיון האחרון היא חור מנעול שקשה להתיק ממנו את המבט, וכל תשובה בו חושפת שהאמת היא הגרעין של השקר – ולהפך. זהו רומן מפתיע, מתעתע, מענג ונוגע ללב, שהאינטימיות שהוא יוצר עם הקורא נועזת ושוברת מוסכמות.
ספריו הקודמים של אשכול נבו הפכו לרבי־מכר וזכו לשבחים בארץ ובעולם.

תגובות

תגובות