הצמחונית

תמונה של הספר הצמחונית

מחבר: האן קאנג, הוצאה לאור: הוצאת סאגה, תרגום: שרון קרמנר, מס' עמודים: 169.

הסקירה שלי:

הספר הזה סקרן אותי מאד, על גב הספר כתוב: "רומן בלתי שיגרתי ועוכר שלווה" ואכן בדיוק כך. ספר שונה, מעניין, כתוב היטב. סיפור על אנשים שמחפשים את האני שלהם ועל התייחסות הסביבה לאדם השונה שלפעמים לא הולך בדרך המקובלת. נהניתי מאד מהקריאה ואני ממליצה בחום!

הספר מחולק לשלושה חלקים כאשר כל חלק מתמקד בגיבור אחר: יונג-יה, בעלה של אחותה ואחותה.

יונג-יה ובעלה הם זוג רגיל שחי חיי שגרה. אין ביניהם תשוקה וכנראה שגם אהבה לא היתה אף פעם.  הבעל עובד כאיש מכירות והיא עקרת בית כנועה, נאמנה ומסורה. יום אחד היא מתעוררת בלילה מחלום סיוט שכולל מראות של דם ומחליטה להיות צמחונית. היא מוציאה מהמקרר את כל מוצרי הבשר.

יונג-יה חיה בסביבה בה צמחונות נחשבת מעשה חתרני וקיצוני. בתרבות הדרום-קוריאנית זה לא מקובל. החברה ידועה כחברה מאד שמרנית שדוגלת בכניעה וצייתנות לערכיה.

יונג-יה מתחילה להתנהג מוזר, היא אובססיבית בקשר להחלטתה לא לאכול בשר, היא הולכת ומרזה ומידרדרת פיזית ונפשית. היא הולכת ערומה, מאבדת את הרצון לחיות עד כדי כך שהיא מנסה להיפרד מגופה ולהפוך לעץ. נראה כי דעתה השתבשה עליה.

בעלה לא מבין את התנהגותה ומתנכר לה. הוא רוצה שהיא תמשיך להכין לו מאכלי בשר ולא נכנע לשיגעונותיה.  אביה האלים מנסה להאכיל אותה בכוח בשר בניגוד לרצונה. בעלה של אחותה, אמן צילום, נמשך אליה ומשתוקק לגעת בכתם לידה מיוחד שנמצא על ישבנה. במסגרת צילומיו ובעקבות תשוקתו אליה, הוא הוגה רעיון , מנצל את חולשתה וגורם לה לעשות מעשה שממנו אין דרך חזרה.

הפרק האחרון מתמקד באחותה. אחותה היתה תמיד החזקה במשפחה, היא תמיד מפוקסת, רציונלית, אחראית ושקולה. בילדותן היא דאגה ליונג-יה כמו אם. גם עכשיו היא דואגת לאחותה אבל אחרי שבעלה גרם לאחותה לחצות גבול שהיא יודעת שהיא בעצמה לעולם לא היתה חוצה, אין לה מנוחה.

מה קרה ליונג-יה? האם זאת מחלת נפש שהתפרצה פתאום? האם היחס העוין של הסביבה הוא שגרם לה לאי שפיות? שאלות כאלו ועוד עולות במהלך קריאת הספר ולא בטוח שיש להן פתרון חד משמעי.

ספר לא שגרתי על אנשים שבירים, על הקושי לקבל את השונה,  על תשוקה ויצרים,  על בחירה אישית והתמודדות לא פשוטה מול הסביבה השמרנית.

ממליצה בחום למי שרוצה להתמודד עם ספר מיוחד שמעורר הרבה מחשבות!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

חייהם של יונג-יה ובעלה רגילים לגמרי. הוא איש מכירות בעל שאיפות ממוצעות, והיא רעיה אפרורית ומסורה. שלוות חייהם מופרת כאשר סיוטי לילה אלימים ושותתי-דם פוקדים לפתע את יונג-יה והיא מחליטה להפוך צמחונית.

בתרבות הדרום-קוריאנית השמרנית שבה כניעות וצייתנות הן בבחינת ערכים מקודשים וצמחונות היא תופעה כמעט בלתי מתקבלת על הדעת, החלטתה של יונג-יה נתפסת כחתרנית לאין שיעור.

התנהגותה שהופכת קיצונית ומרחיקת לכת ותגובתם נטולת החמלה של הסובבים אותה – בעלה המנוכר, אביה האלים וגיסה האמן המפתח כלפיה משיכה ארוטית כפייתית – דוחפים אותה מעבר לגבולות השפיות, אל מחוזות הסיוט וההזיה.

יונג-יה התרה אחר קיום "צמחי" יותר, משתוקקת לנטוש את גופה הגשמי וכנגד כל הסיכויים להפוך לעץ.

הצמחונית, זוכה פרס הבוקר הבינלאומי לשנת 2016, הוא רומן יפהפה, בלתי שגרתי ועוכר שלווה על אודות התרבות הדרום-קוריאנית העכשווית, אך בה בעת הוא גם רומן על תשוקה, יחסי כוח, בחירה ואולי יותר מכל על אודותינו – גופים אנושיים הכלואים בתוך עצמם – ונסיונותינו חסרי התוחלת לפענח את זולתנו.

האן קאנג היא סופרת ומשוררת דרום קוריאנית, ילידת 1970. הצמחונית יצא לאור בשנת 2007 ועובד לסרט קולנוע בשם זה. הספר זכה בפרסים ספרותיים ותורגם לשפות רבות.

תגובות

תגובות