הציור האחרון של שרה דה ווס

תמונה של הספר הציור האחרון של שרה דה ווס

מחבר: דומיניק סמית, הוצאה לאור: הכורסא הוצאה לאור / מודן, תרגום: דורון דנסקי, מס' עמודים: 317.

הסקירה שלי:

סיפור אודות ציור מקורי של נערה נשענת על עץ התרזה וצופה במחליקים על אגם קפוא, שעבר מדור לדור עד שיום אחד הוא נעלם. זהו רומן היסטורי המשתרע על פני ארבע מאות שנים (משנת 1635 ועד שנת 2000) ומתרחש בשלושה מקומות שונים (ניו יורק, הולנד וסידני).

הסיפור מורכב מפרקים שכל אחד מתרחש בתקופה שונה וביבשת שונה. המעברים בין התקופות קצת הקשו עלי את הקריאה הרציפה, היה לי קשה להרכיב את כל התמונה וגם בסופו נותרו לי דברים לא סגורים לחלוטין.

בסך הכל מדובר בסיפור מעניין אך מורכב ודרושה סבלנות בקריאתו. היו קטעים מפורטים לגבי אמנות הציור ואמנות הזיוף שלעיתים היו מפורטים מדי לדעתי. אהבתי מאד את הסוף שקישר בצורה יפהפייה ומרגשת את כל הזמנים לאחד. סוף מרגש מאד!

הסיפור מתחיל בניו יורק בשנת 1957, כאשר מרטי דה גרוט, עו"ד עשיר, עורך מסיבה. בסיום המסיבה הוא מבחין שהציור בחדרו איננו הציור המקורי שעבר במשפחתו מדור לדור. זהו ציור שצויר על ידי שרה דה ווס במאה ה- 16.

מכאן הסיפור עובר למאה ה- 16, לסיפורה קורותיה של שרה דה ווס, ומכאן עובר להווה, לשנת 2000, לסיפורה של אלי שמומחית בשחזור והעתקת ציורים והקשרה לציור המדובר.

מרטי מנסה לגלות את הגנבים והסיפור מתפתח לאט לאט, מלווה במתח קל לכל אורכו.

כיצד נגנב הציור? מי גנב אותו ולמה? מי העתיק את הציור ואחראי לזיוף? האם זהו הציור היחיד של שרה דה ווס? מיהי שרה דה ווס? האם הזייפן יבוא על עונשו? התשובות לשאלות מתגלות במהלך הסיפור.

ממליצה לכל מי שאוהב את הז'אנר ומתעניין באמנות הציור.

אמנם הנושא המרכזי בסיפור הוא קורות הציור של שרה דה ווס אך יש בו גם הרבה נושאים נוספים כמו: סיפור אהבה ותשוקה, השפעתן של החלטות רגעיות על העתיד, יצר הנקמה והיכולת לבקש סליחה.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"זהו רומן יפהפה ועל-זמני, שמראה כיצד הבחירות הקטנות ביותר – כמו בחירת התערובת המתאימה ליצירת צבע צהוב – יכולות להשפיע על חיים שלמים" קירקוס

ניו יורק, 1957: כבכל לילה מביט מרטי דה גרוט בפניה טורדי המנוחה של הילדה המופיעה בציור שתלוי מעל מיטתו – ציור הולנדי מהמאה ה-16 שעבר מדור לדור במשפחתו. לפתע הוא מבחין כי משהו בציור שונה. מישהו גנב את הציור המקורי מחדר השינה שלו והחליף אותו בהעתק כמעט מושלם.

ברומן חדש ומלהיב שנפרש על פני ארבע מאות שנים ושלוש יבשות רוקם דומיניק סמית עלילה מורכבת ומרתקת שסובבת סביר ציור אחד בלתי נשכח.

דומיניק סמית נולד וגדל בסידני, אוסטרליה ומתגורר כיום בארה"ב. הוא מלמד כתיבה בפקולטה לפרוזה של קולג' וורן ווילסון בצפון קרוליינה. "הציור האחרון של שרה דה ווס" הוא ספרו הרביעי והראשון שמתורגם לעברית.

"הציור האחרון של שרה דה ווס" כתוב בפרוזה צלולה הסוחפת אותנו לעולם הדימויים העשיר שלה ומגישה סיפור מרהיב: שנון, משעשע ועתיר חיוניות ובה בעת מודע לקווי המתאר הרגשיים של לב האדם. ספר שכל פרט ופרט מוקפד, מלא חיים וגדוש ברגישות. הכתיבה תשאיר אתכם ערים כל הלילה – בתחילה כדי שתוכלו להתקדם בסיפור ולאחר מכן כדי שתוכלו להאט את הקצב ולהתענג על המתח ההולך ונבנה." בוסטון גלוב

תגובות

תגובות