הפרחים האבודים של אליס הארט

מחבר: הולי רינגלנד, הוצאה לאור: הוצאת תכלת, תרגום: נעה שביט, מס' עמודים: 396.

הסקירה שלי:

סיפור על כוחם של פרחים לרפא, על סודות מהעבר שלא נותנים מנוח ועל הישרדות  למרות כל הקשיים.

הסיפור עצמו מקסים, מעניין ומרגש מאד אבל צורת הכתיבה הפריעה לי לזרימה של הספר. במהלך הסיפור יש המון תיאורים של פרחים ומידע מפורט על הסוגים השונים שאותי אישית קצת עייף ולכן לקח לי די הרבה זמן לסיים את הספר. למרות זאת, אני ממליצה בחום לקרוא את הספר, אני בטוחה שהרבה דווקא יאהבו את השילוב של תיאורי הפרחים בעלילה שכן זהו ייחודו של הספר.

לאליס בת התשע יש אב אלים, גם כלפי אמה וגם כלפיה. אליס מתכננת תוכניות לנסות "לתקן" את אביה. אבל אז קורה אסון, שבעקבותיו היא מאבדת את משפחתה. אביה ואמה ההרה נהרגים והיא עוברת לגור אצל סבתה, שאותה מעולם לא פגשה.

אליס השבורה מאבדת את יכולת הדיבור לאחר האסון וסבתה לוקחת אותה לגור איתה בחוות פרחים באוסטרליה. בחווה היא מוצאת עוד נשים בודדות ושבורות שמצאו מקום מחסה בטוח באותה חווה. לכולן יש סודות, את כולן רודף העבר, בדיוק כמוה. היא מתיידדת איתן והן עוזרות לה להתאושש.

בנוסף, אליס מגלה כי סבתה מסתירה ממנה סודות בקשר לאביה ואמה, על אופיו של אביה ועל אהבתו לאמה.

סבתה מלמדת אותה את שפת הפרחים, והיא לאט לאט מצליחה להשתקם ואפילו מוצאת אהבה. דווקא אז כשמצב רוחה משתפר, קורה משהו שממוטט את כל עולמה של אליס.

במהלך הסיפור אליס עוברת מסע ארוך שבמהלכו היא לומדת להכיר את עצמה. היא חווה הרבה משברים, כולל אהבות נכזבות ומגלה סודות מהעבר של משפחתה וסודות חדשים שסבתה הסתירה ממנה ושישפיעו על מהלך חייה.

המסר של הסיפור הוא שבאמצעות חום ואהבה והמון תקווה בלב, ניתן להתגבר על קשיים ולהמשיך הלאה.

מה תגלה אליס ומה יעלה בגורלה? תקראו ותגלו. נותרתי אופטימית עם חיוך גדול.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"הפרחים האבודים של אליס הארט" הוא רומן שובה לב על כוחם של סיפורים – אלה שהוסתרו מאיתנו אך רודפים אותנו כל חיינו, ואלה שאנחנו מספרים לעצמנו כדי לשרוד.

אליס הארט בת התשע נאלצת להיפרד מביתה האהוב מול הים, מהוריה, מהתינוק הקטן שאמור להצטרף למשפחה. מעתה היא תגדל אצל סבתה, ג'ון, אשה שמעולם לא ראתה.

איך מייצרים קשר של אהבה וביטחון בתוך מציאות לא מוסברת, שסודות גדולים מרחפים מעליה? אט אט זה קורה. ג'ון, המגדלת בחוותה פרחים מיוחדים, תלמד את אליס את שפת הפרחים האוסטרליים, אליס תחזור לדבר אחרי שתיקה ארוכה, תפרח ותתאהב, עד שברגע אחד ישתנה שוב הכול.

"הפרחים האבודים של אליס הארט" הוא ספר כובש. במרכזו – שושלת נשים שבורות לב, גברים בוגדניים ופרחים המביאים מזור. תחת כל אלה חותרת האמת החדשה של אליס הארט, המגלה שהסיפור העוצמתי ביותר שתלמד להכיר הוא הסיפור שלה עצמה.

הולי רינגלנד, מחברת הספר, נולדה באוסטרליה ומתגוררת כיום בבריטניה. "הפרחים האבודים של אליס הארט" הוא רומן הביכורים המצליח ביותר באוסטרליה לשנת 2018, וזכויות התרגום שלו נמכרו ל-26 מדינות.

תגובות

תגובות