הפלא של אנה

תמונה של הספר הפלא של אנה

מחבר: אמה דוהניו, הוצאה לאור: אריה ניר, מודן, תרגום: נעה בן פורת, מס' עמודים: 336.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר חזק! אני אוהבת ספרים שנשארים איתי לנצח, שגם אם בעוד כמה שנים אראה אותו בחנות, אלטף אותו ואזכר בסיפור המרגש, הספר הזה הוא בדיוק כזה!

אהבתי מאד את ספרה הקודם "חדר" ואהבתי אפילו יותר את הספר הזה.

זהו סיפור על סודות ושקרים ועל כוחה של האמונה, כוח שלעיתים הוא הרסני עד שאין מקום למצפון ושיקול דעת. ראוי לציין את הכריכה היפהפיה שממש מזמינה לקרוא את הספר. ממליצה בחום!

הספר נכתב בהשראת מיקרים שאירעו בעבר של "בנות צמות", בנות שחיו באיים הבריטיים, במערב אירופה ובאמריקה הצפונית בין המאה השש עשרה למאה העשרים, שהרעיבו את עצמן ממניעים דתיים ואחרים.

הסיפור מתרחש בכפר אירי נידח שתושביו קתולים אדוקים. אנה ילדה להורים דתיים. כבר ארבע חודשים, מאז יום הולדתה ה 11, היא לא אוכלת כלום. למרות שהיא אינה אוכלת, מצבה הגופני טוב והיא חייכנית וחיונית. חלק מהתושבים חושבים שהיא ילדת פלא קדושה וחלק תוהים אולי יש כאן מעשה תרמית שנועדה למשוך מבקרים מכל העולם לחזות בילדת הפלא ולהשיג מהם תרומות למשפחה ולקהילה.

מוקמת ועדה לבדיקת העניין ונבחרות שתי אחיות לבוא לצפות באנה במשך שבועיים. אחת מהן היא ליב, אחות מהמסדר של מיס נייטינגייל. שתי האחיות עובדות במשמרות ולא עוזבות את אנה לרגע. ליב בטוחה שמישהו מאכיל את אנה בסתר אבל כאשר מצבה של אנה מתחיל להידרדר, ליב בספק אם אכן יש פה תרמית. היא מנסה לדבר עם הוריה אך הם מאמינים אמונה עיוורת ולא משתפים פעולה. אנה חוששת שהכומר השפיע על אנה לצום כדי להיחשב לקדושה.

ליב מתלבטת כיצד עליה לפעול, האם עליה למלא אחר המחוייבות שלה כלפי הוועדה שמינתה אותה לתצפת על אנה בלבד  או שעליה לפעול לפי הרגש ולנסות להכריח את אנה לאכול לפני שכל מערכות גופה יקרסו ויהיה מאוחר מדי להצילה?

ליב פוגשת כתב שבא לסקר את המקרה, היא מתיידדת איתו, מתייעצת איתו ובעזרת תמיכתו היא  מתעקשת לגלות את הסיבה האמיתית לצום של אנה ונחושה להציל אותה ממוות.

לאט לאט אנה חושפת את האמת הכואבת, היא חושפת סודות ושקרים שאופפים את המשפחה והושתקו היטב.

האם אנה היא ילדת פלא או שמא מדובר בתרמית? למה אנה גזרה על עצמה לצום? איזה סודות היא מסתירה?
הסוף כל כך מפתיע ולא צפוי, נותרתי בהלם מהגילוי העצוב. ממליצה לכם בחום לרוץ ולקרוא את הספר המדהים הזה! ספר חזק ומטלטל שיישאר איתי עוד הרבה זמן.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סיפורם הקסום של שני זרים אשר נאלצים לפעול יחד כדי לחשוף סוד אפל, והקשר הבלתי אפשרי ששינה את חייהם.

ליב‭ ‬רייט‭, ‬אחות‭ ‬אנגלייה‭, ‬מגיעה‭ ‬לכפר‭ ‬אירי‭ ‬נידח‭ ‬כדי‭ ‬לבצע‭ ‬משימה‭ ‬יוצאת‭ ‬דופן‭: ‬עליה‭ ‬לצְפות‭ ‬במשך‭ ‬שבועיים‭ ‬באנה‭ ‬או´דונל‭ ‬בת‭ ‬האחת‮–‬עשרה‭ ‬שטוענת‭ ‬שלא‭ ‬אכלה‭ ‬מאומה‭ ‬זה‭ ‬ארבעה‭ ‬חודשים‭. ‬מבקרים‭ ‬מכל‭ ‬רחבי‭ ‬העולם‭ ‬נוהרים‭ ‬לחזות‭ ‬בפלא‭, ‬אך‭ ‬אחרים‭ ‬מביעים‭ ‬ספקות‭. ‬תושבי‭ ‬הכפר‭ ‬המבולבלים‭ ‬מצפים‭ ‬שליב‭ ‬תוציא‭ ‬את‭ ‬האמת‭ ‬לאור‭.‬‭ ‬

ליב‭ ‬משוכנעת‭ ‬שתחשוף‭ ‬תוך‭ ‬זמן‭ ‬קצר‭ ‬את‭ ‬התרמית‭ ‬שניזונה‭ ‬מבורות‭ ‬ומאמונות‭ ‬תפלות‭ ‬ונעזרת‭ ‬בכתב‭ ‬עיתון‭ ‬מקומי‭. ‬אך‭ ‬ככל‭ ‬שהימים‭ ‬חולפים‭, ‬היא‭ ‬מאבדת‭ ‬את‭ ‬ביטחונה‭. ‬האם‭ ‬אנה‭ ‬נוכלת‭ ‬או‭ ‬שהיא‭ ‬פלא‭ ‬אמיתי‭? ‬ואולי‭ ‬משהו‭ ‬זדוני‭ ‬הרבה‭ ‬יותר‭ ‬מתרחש‭ ‬מתחת‭ ‬לאפה‭ ‬של‭ ‬ליב‭?‬

הפלא‭ ‬של‭ ‬אנה‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬פסיכולוגי‭ ‬על‭ ‬כוחן‭ ‬של‭ ‬אהבה‭ ‬ונחישות‭, ‬המציב‭ ‬שאלות‭ ‬נוקבות‭ ‬על‭ ‬דת‭ ‬ואמונה‭, ‬משפחה‭ ‬וקהילה‭ ‬ועל‭ ‬עוצמתם‭ ‬האפלה‭ ‬של‭ ‬סודות‭

תגובות

תגובות