הפיתוי להיות מאושרים

הפיתוי להיות מאושרים

מחבר: לורנצו מרונה, הוצאה לאור: הוצאת כתר, תרגום: יערית טאובר, מס' עמודים: 248.

הסקירה שלי:

סיפור מקסים ומרגש על הזיקנה, על יחסי הורים וילדים, על זוגיות ועל חברות אמיתית.

הגיבור הוא צ'זרה, אלמן בן 77, זקן ציני, בודד ונרגן. יש לו "יזיזה" שאיתה הוא מבלה כשבא לו.

לצ'זרה יש שני ילדים שהקשר עימם רחוק. אמנם הם משוחחים בטלפון אבל לא על הדברים החשובים באמת. בתו מנהלת רומן מחוץ לנישואים ובנו מסתיר ממנו את היותו הומו.

רוב היום הוא נשאר בביתו, בעיקר מתחמק מהשכנה המוזרה שלו שמגדלת חתולים ומעצבנת אותו.

יש לו גם שכנה צעירה שנשואה לאיש שנראה לו קצת מפחיד. כשהוא רואה סימנים כחולים על גופה ושומע צעקות מביתה, הוא חושד שבעלה אלים כלפיה. הפעם הוא מחליט לא לשתוק ואף להתערב, שלא כהרגלו. הוא מנסה להתקרב אליה ולעזור לה. הוא מכניס אותה לדירתו, משוחח איתה ומטפל בפצעיה. כאשר הוא מציע לה את העזרה והיא אסירת תודה, הוא מתחיל להבין את המשמעות האמיתית של החיים. כל עולמו משתנה, הוא מבין שאפשר להיות מאושר בחיים ולחיות אותם במקום לחיות לצידם.

ספר מלא הומור וציניות לצד המון רגש ועצב. במהלך הסיפור, צ'זרה מגיע לתובנות חשובות לגבי החיים שלו ובכלל. הוא עבד בעבודה שלא אהב, חי חיי נישואין לא מאושרים. תמיד הוא עשה מה שרצה בלי לחשוב על אף אחד והיה עסוק רק בעצמו. הוא בגד באשתו ולא עשה חשבון לאף אחד כולל לילדיו. בהמשך הוא יגלה כי אשתו וילדיו הסתירו ממנו סודות שכאשר הם יתגלו לו, הוא יהיה מופתע מאד.

במהלך הסיפור צ'זרה ילמד להכיר את ילדיו, יביע חרטה על שלא ידע להיות להם אב, יגלה מחדש את האהבה וייכנע לפיתוי להיות מאושר.

ספר מקסים שמעורר המון מחשבות, ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

צֶ'זַרֶה אַננציאטָה הוא אלמן בן 77, ציניקן ומריר. כשהוא לא מבלה בחיקה של רוֹסנה, שאיתה הגיע להסדר נוח, הוא מעביר את זמנו בביתו כשרק תקתוק השעון מארח לו לחברה. בשאר הזמן הוא מתחמק משכנתו, אשת החתולים, ומשיחות מלחיצות עם שני ילדיו. הוא יודע שבתו מנהלת רומן אסור ושלבנו יש בן זוג קבוע, אבל הם לא מספרים לו על כך והוא גם לא מעז לשאול. כששכנה צעירה ונאה עוברת לגור בדירה הסמוכה, יחד עם בעלה המסתורי והמאיים, ניעור לחיים חוש צדק ישן שצ'זרה שכח מקיומו. סימני האלימות שעל פניה והצעקות העולות מן הדירה הנעולה לא מאפשרים לו להמשיך להתעלם מסביבתו כהרגלו, וכמעט בעל כורחו הוא מתגייס לעזרתה. הוא מזמין אותה לביתו, חובש את פצעיה והופך להיות איש סודה. וכשלבו נפתח, כל עולמו עובר טלטלה. בערוב ימיו צ'זרה מבין את המחיר שהוא משלם על הבחירה לחיות לצד החיים והוא מתמודד עם השאלה אם להיכנע לפיתוי להיות מאושר.

ספרו של לורנצו מָרוֹנֶה הוא ספר קסום, חכם ומלא הומור על הפן הנוגה של החיים. "ספר עצוב, מצחיק חכם וישר. פשוט נפלא." דיילי מייל

תגובות

תגובות