הערעור האחרון

תמונה של הספר הערעור האחרון

מחבר: ליעד שהם ויובל אלבשן, הוצאה לאור: ידיעות ספרים כנרת זמורה , תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 320.

הסקירה שלי:

ספר מעניין וזורם המתרחש בין כותלי בית המשפט העליון. הספר מכניס אותנו אל מאחורי הקלעים של מערכת המשפט בישראל ואל הפוליטיקה שבה המלאה תככים, סודות ומזימות.

בספר תמצאו גם נגיעה בנושאים נוספים כמו התמודדות עם אסון, התמודדות עם מחלה ויחסים בין בני זוג שיודעים עליות ומורדות.
היה לי קצת קשה להיכנס לסיפור אבל אחרי מספר עמודים נשאבתי אליו. הספר מלא תפניות מפתיעות וגילויים לא צפויים לכל אורכו.

ספר ישראלי שמאד מתאים לימים אלו. ממליצה בחום!

משה גילון הוא נשיא בית המשפט העליון. סגנו הודיע שהוא עומד לפרוש ומי שמיועד להחליפו הוא יריבו הגדול ביותר של גילון שמתנגד לדרכו המשפטית.

גילון מנסה לשכנע את חברו לא לפרוש אך לשווא. בדיוק בתקופה הזאת גילון מגלה שהוא חולה באלצהיימר ולאור הנסיבות וניסיונו לשמור על בית המשפט העליון בדרך שהוא מאמין בה, הוא מחליט לשמור את דבר מחלתו בסוד למרות שהיא כבר מתחילה להשפיע עליו.

אחד השופטים שגילון מינה לצידו הוא דוד ינאי. דוד הוא שופט שגילון לקח תחת חסותו עוד מהיותו תלמיד בתיכון. דוד בא מבית הרוס שקרתה בו טרגדיה. מאז אותה טרגדיה גילון טיפח אותו, דאג לו ושימש לו כאב לאורך כל הדרך. הוא היה בן בית בביתו ואף ניהל מערכת יחסים עם בתו.

כשגילון מגלה שהוא חולה, הוא מבקש מינאי בקשה לא פשוטה וינאי נאלץ להיענות בחיוב כאות הוקרה על כל שנות התמיכה בו. הבקשה תגרום לדוד

במהלך העבודה הצמודה עם גילון, לאט לאט ינאי נכנס לתוככי מערכת המשפט ולומד להכיר את הנפשות הפועלות בבית המשפט העליון ובכלל. הוא מגלה שקרים, הסתרות, טיוחים ותככים שחלקם אף קשורים אליו באופן אישי ולטרגדיה שחווה ומאיימים למוטט את כל מערכת המשפט במדינה.

דוד מגלה סוד גדול שתחילתו לפני הרבה שנים, הקשור בין היתר לצבא, ומעורבים בו כל האנשים שסביבו: גילון, סגנו של גילון, אביו של דוד, הבת של גילון שהוא מאוהב בה ועוד הרבה אנשים.

מהו הסוד הגדול שגילה דוד? איך הסוד קשור לטרגדיה האישית שלו? מה הקשר של גילון לאותו סוד? האם יצליחו גילון וינאי להגן על בית המשפט ולשמור על הצדק שאותו הוא אמור לייצג?

תקראו ותגלו!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"הוא הרגיש שהיובש בגרונו מתגבר, עצר וביקש ללגום מים מהכוס שהונחה לפניו. אבל משום-מה היד ששלח אל עבר הכוס לא הצליחה להגיע אליה. כתמים שחורים הופיעו לנגד עיניו והוא הרגיש שראשו מתנודד. הוא הספיק לשמוע את זעקת אחד המאבטחים באולם, 'הינשוף התמוטט, הינשוף התמוטט', ואז עטף אותו חושך גדול מכל עבריו."
לפעמים, כדי להציל את היקר לנו מכול, עלינו להקריב אותו.
כשנפגשו לראשונה היה משה גילון שופט צעיר, ודוד ינאי – תלמיד תיכון מבית הרוס.
עשרים וחמש שנים חלפו.
גילון הוא נשיא בית המשפט העליון, וינאי מונה זה עתה לצעיר השופטים במוסד המהולל והמותקף הזה. אבל המקום שגילון הקדיש לביצורו את מיטב שנותיו, נתון בסכנה קיומית שמקורה הוא… גילון עצמו.
כעת נאלץ מי שנחשב לגדול שופטי ישראל לדורותיהם, מי שעיצב את העליון בצלמו ובדמותו, לפנות לראשונה בחייו בבקשת עזרה נואשת ונמהרת אל בן טיפוחיו; ואילו זה חייב להחליט אם לסכן את כל מה שהשיג ולבגוד באהבת חייו עבור מי שהיה לו אב מרוחק ונערץ כאחד.
הברית בין השניים פותחת תיבת פנדורה של סודות, שקרים ומזימות, המאיימים לא רק לקעקע את מסד חייהם, אלא גם למוטט את אושיות שלטון החוק. האם יצליחו להציל את מבצרו האחרון של הצדק, או שמא יאבדו את כל מה שנלחמו למענו?
הערעור האחרון הוא רומן מתח משפטי-פסיכולוגי מסעיר, שבמרכזו חטא קדמון שאת פירות הבאושים שלו אוכלים האבות והבנים גם יחד. רומן שמוביל את קוראים מהאולמות הנשגבים של בית המשפט העליון אל המסדרונות האחוריים והאפלוליים של הפוליטיקה; מהטרגדיה המשפחתית אל הדרמה המשפטית; מהאישי אל הלאומי, ומהעבר המושתק אל ההווה הזועק.
בשני קולות ובשיתוף פעולה ייחודי מסוגו, פורשים יובל אלבשן וליעד שהם יריעה טווּיה במומחיות וברגש, המשחקת משחק מתוחכם עם הקורא, נוגעת בנימי הנימים של המציאות העכשווית הסוערת וחושפת את האמת והבדיה שמאחורי מערכת הצדק הישראלית.
פרופ' יובל אלבשן הוא סופר, עורך דין קהילתי, דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו ומחברם של תשעה ספרי עיון, ילדים ורומנים, ביניהם רבי-המכר סיפו – סיפור לא גמור, תמיד פלורה ותיק מצדה.
ליעד שהם הוא סופר, עורך-דין ומחברם של יותר משנים-עשר רבי-מכר, בהם משפט חוזר, עיר מקלט ולמראית עין. ספריו עובדו לטלוויזיה ולתיאטרון, תורגמו לשפות רבות וזכו להצלחה בינלאומית.

תגובות

תגובות