העלמה מקזאן

תמונה של הספר

מחבר: מאיה ערד, הוצאה לאור: חרגול, מודן הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 493.

הסקירה שלי:

סיפור ישראלי, זורם מהעמוד הראשון. אמנם הספר עב כרס אבל הוא טס, אז אל תרתעו, רוצו לקרוא!

מסופר על עידית, רווקה בת 39 שעדיין מחכה לאביר על הסוס הלבן, לאותו בחור שיהיה בדיוק המכסה שלה. היא מאמינה שהוא יגיע מתישהו והכל קורה לטובה.

חברתה משדכת לה את מיכאל, רופא ילדים, רווק ומהרגע שהיא פוגשת אותו, היא בטוחה שהוא האחד שלו חיכתה כל חייה.הבעיה שמיכאל ממש לא חושב ככה.  היא מפתחת כלפיו אובססיה ומחליטה לגרום לו להתאהב בה.

עידית שוכחת הכוונה סוודר ברכב שלו, מתקשרת אליו ומאלצת אותו להיפגש עימה. מיכאל ממשיך את חייו, ממשיך להתאהב באחרות, לחפש דייטים ועידית פשוט מתעלקת עליו.

הדמות של עידית מעוררת דחייה. ריחמתי עליה. היא משפילה את עצמה פעם אחר פעם אפילו כשהיא מבינה שמיכאל לא מעוניין בה. היא לא מתייאשת.

דבר גורר דבר ועידית נאלצת להתמודד עם שאלות מהותיות בחייה כמו האם להביא ילד בתור חד הורית או אולי לאמץ או לחכות שמיכאל יתאהב בה? האם לחפש בן זוג אחר או אולי להביא ילד עם חבר הומו?

כמו כן, מיכאל בעצמו מתמודד עם שאלות מהותיות לחייו שלו. הוא מחפש להכיר מישהי באתר היכרויות.

בסופו של דבר שניהם נפגשים ברוסיה במקרה. איך הם הגיעו לרוסיה? מה כל אחד מהם חיפש? האם סופם להיות ביחד או שכל אחד ימשיך בחייו בנפרד?

כל השאלות באות לידי פיתרון בסיפור הנפלא הזה. גם אם זה לא הפי אנד כמו שציפינו, הרי שמאיה ערד מצאה סוף טוב בדרך שלה, סוף יפה ומלא אופטימיות.

כתיבה קולחת, מעניינת, ישראלית, על אנשים שמחפשים אהבה, על קשיי היומיום, על בדידות, על רצון להגשמה עצמית ועל ההבנה שגם אם לא הכל הולך בקלות ובדיוק איך שאנו רוצים ומתכננים, הרי שצריך להתמיד ולא לוותר, לדעת לקחת החלטות חשובות וכמובן לדעת להתפשר ולשאוף לחיים מאושרים.

 ספר מקסים, ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

עידית, רווקה בת שלושים ותשע, יודעת שהיא אינה בררנית. היא פשוט מחפשת מישהו כמוה, נדיר ומיוחד עד כדי כך שגם הוא לא מצא עדיין את הנפש התאומה שלו. העובדה שהיא ממתינה כבר כמעט שני עשורים אינה מייאשת אותה, להיפך: היא מאמינה שאם תחכה מספיק זמן, דברים טובים יקרו מעצמם. ואמנם, כאשר חברתה ענת מפגישה בינה לבין מיכאל, נדמה שהציפייה הארוכה של עידית השתלמה.

אילו רק היה הכל פשוט כל-כך!

בספרה החדש, 'העלמה מקזאן', מספרת לנו מאיה ערד סיפור פשוט לכאורה — שמסתבך והולך, ונשזר במעין סליל כפול של עלילות. זהו ספר שנכתב בידי רב-אמנית של פרוזה: מהלך מוליך למהלך, הפתעה להפתעה. בדייקנות ובחמלה עוקב הרומן אחר סדרה של אהבות וכמיהות שאינן מצליחות להתממש.

החלומות מתנגשים זה בזה, חלומות חדשים נולדים מתוך ההריסות, ומה שנדמה תחילה כסיפור אישי מאוד — עידית וחיפושה אחרי האהבה — הולך ונפתח אל מרחבים גדולים, "רוסיים".

אחרי חיים שלמים של בריחה מהחלטה, עידית נאלצת לגזור גורלות, ואז לעמוד מול התוצאות של החלטותיה. ובתוך כל אלו, הספר רומז לשאלות המסורת הגדולה של הרומן. לְמה אפשר לחכות, כשברור כבר שמר דארסי לא יופיע? לנס? אבל איך ייתכן נס בעולם שאין בו אלוהים?

'העלמה מקזאן' הוא ספרה השמיני של מאיה ערד. קדמו לו 'מקום אחר ועיר זרה', 'צדיק נעזב', 'שבע מידות רעות', 'תמונות משפחה', 'מקום הטעם' (עם רויאל נץ), 'אמן הסיפור הקצר' ו'חשד לשיטיון'. ספריה (שישה מהם בהוצאת חרגול) הקנו לה מקום בין הסופרים הבולטים בדורה

תגובות

תגובות