העורכת

תמונה של הספר העורכת

מחבר: יעל שחם, הוצאה לאור: כתר ספרים, תרגום: לא רלבנטי, מס' עמודים: 288.

הסקירה שלי:

ספר קליל וקיצבי, שנון וחריף, לעיתים מצחיק ולעיתים גם כואב. ספר מעניין ומטריד.

הספר נכתב על ידי עורכת לשעבר בעיתון גלובס. הרגשתי שהספר שימש לה מעין פורקן לתחושות וכעסים שחוותה במהלך תקופת עבודתה במערכת. יש בספר ביקורת נוקבת על מאחורי הקלעים של עולם העיתונות בארץ. המחברת מתארת את ההוואי היומיומי במערכת העיתון: יש לה ביקורת על העובדים, הקולגות, העורכים, המנהלים ובעלי השליטה. היא מתארת את התחרות במערכת, את המרפקים המחודדים שצריך בכדי לשרוד ולהתקדם, את הקנאה, התככים והחיכוכים, את החמדנות, החנופה והליקוקים לבעלי ההון ולפוליטיקאים ואת ההטרדות המיניות שעברה.

בין היתר, היא עוסקת גם בשוני הגדול בין העיתונות של פעם לעיתונות של היום כולל הבלוגים והרשתות החברתיות.

היא מתארת איך העיתון הפך להיות נשלט על ידי בעלי ההון שדואגים לקדם את האינטרסים של עצמם ולהשפיע על השלטון, נושא חם מאד היום בארץ וגם בחו"ל, להלן מספר ציטוטים מהספר:

"גם העיתון שלנו איבד את דרכו והפך לדלק שמניע את עולם ההון והשלטון. …. חנופה לעשירים ולפוליטיקאים הפכה אצלינו לנורמה".

"עיתון מארגן לך כוח. …. כשיש לך עיתון, אתה מעצב מציאות".

"להון היה אף ואינסטינקט של חיית טרף ושכל להבין את הכוח כמאזן אימה, כמכשיר תעמולה … ".

בקצרה על העלילה:

הגיבורה הראשית,כמו מחברת הספר, היא עורכת מגזין תרבות בעיתון חדשות יומי גדול בארץ. בעבודה היא אישה חזקה. אין לה מעצורים והיא אומרת כל מה שבא לה לכולם, הן לקולגות שלה והן לבוסים שמעליה.  היא כנה, היא שנונה והיא בוטה. מחוץ לעבודה היא אחרת לגמריי. היא מצטיירת כאישה חלשה ונגררת. הנישואים שלה מתפוררים. בעלה הפך להיות קנאי כלפיה ושתיין. היא בדרך לגירושים. היא מנהלת רומן עם גבר צעיר שטוען שהוא פרוד והוא מתעתע בה. היא מתאהבת בו ומפתחת כלפיו אובססיה למרות שברור שאין לו כוונה לעזוב את אשתו. היא מפנטזת על חיים משותפים איתו  אך הוא משחק ברגשותיה וגורם לה לדיכאונות. מצבה הנפשי מידרדר עד הסוף המפחיד שהותיר אותי בהלם ועם המון מחשבות על עתידה הלא ברור של העורכת בסיפור.

לעומת אי הבהירות בסיפור, המציאות של הסופרת והעורכת לשעבר, יעל שחם, ברורה לגמרי, כפי שכתוב בגב הספר: "כיום ניתן למצוא אותה בים".

ספר מעניין, מהיר וקופצני שלא ישאיר אף אחד אדיש, קריאה מהנה!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

העורכת‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬על‭ ‬אישה‭ ‬אחת‭ ‬בעידן‭ ‬שבו‭ ‬גברים‭ ‬מתפרקים‭ ‬מנשקם‭. ‬עורכת‭ ‬עיתון‭ ‬שאומרת‭ ‬כל‭ ‬מה‭ ‬שהיא‭ ‬חושבת‭, ‬לאו‭ ‬דווקא‭ ‬כשצריך‭; ‬מישהי‭ ‬שמנסה‭ ‬לנהל‭ ‬מערכת‭ ‬עיתון‭, ‬בית‭, ‬חיי‭ ‬גירושין‭ ‬וחיי‭ ‬אהבה‭, ‬ובעיקר‭ ‬להשאיר‭ ‬את‭ ‬הראש‭ ‬מעל‭ ‬המים‭, ‬כשהגלים‭ ‬זורקים‭ ‬אותה‭ ‬לכל‭ ‬עבר‭. ‬מישהי‭ ‬שהשיגה‭ ‬יותר‭ ‬מכל‭ ‬מה‭ ‬שציפו‭ ‬ממנה‭ – ‬בעיקר‭ ‬אימא‭ ‬שלה‭ – ‬ועדיין‭ ‬מרגישה‭ ‬שהידיים‭ ‬שלה‭ ‬ריקות‭. ‬אחת‭ ‬שתמיד‭ ‬הלכה‭ ‬בתוואי‭ ‬קצת‭ ‬עקום‭ ‬אבל‭ ‬איכשהו‭ ‬ראתה‭ ‬ישר‭ ‬ומפוכח‭. ‬ואולי‭ ‬ככה‭ ‬נראית‭ ‬גם‭ ‬האהבה‭. ‬ואולי‭ ‬לא‭. ‬ העורכת‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬מצחיק‭ ‬ומכאיב‭, ‬חריף‭ ‬וחד‭ ‬כמו‭ ‬סכין‭ ‬גילוח‭. ‬בלשון‭ ‬שמצליחה‭ ‬להיות‭ ‬ישירה‭ ‬ומפותלת‭, ‬מעגלית‭ ‬ובה‭ ‬בעת‭ ‬מטיחה‭ ‬את‭ ‬הראש‭ ‬בקיר‭, ‬נפרש‭ ‬סיפור‭ ‬על‭ ‬נישואין‭ ‬מתפוררים‭ ‬אבל‭ ‬גם‭ ‬על‭ ‬התאהבות‭, ‬על‭ ‬אנשים‭, ‬יצרים‭, ‬אובססיה‭ ‬ובעיקר‭ ‬על‭ ‬חמדנות‭. ‬זהו‭ ‬סיפור‭ ‬על‭ ‬גאולה‭ ‬נשית‭ ‬בזירה‭ ‬רוחשת‭ ‬של‭ ‬מגזין‭ ‬תרבות‭ ‬אלטרנטיבית‭ ‬וגם‭ ‬אמירה‭ ‬חדה‭ ‬על‭ ‬הכיוון‭ ‬שאליו‭ ‬פנתה‭ ‬העיתונות‭ ‬הישראלית‭. ‬ זהו‭ ‬ספרה‭ ‬הראשון‭ ‬של‭ ‬יעל‭ ‬שחם‭, ‬שעבדה‭ ‬שנים‭ ‬ארוכות‭ ‬כעורכת‭ ‬מוספים‭ ‬בגלובס‭. ‬כיום‭ ‬ניתן‭ ‬למצוא‭ ‬אותה‭ ‬בים‭. ‬

תגובות

תגובות