המקעקע מאושוויץ

תמונה של הספר המקעקע מאושוויץ

מחבר: הת'ר מוריס, הוצאה לאור: הוצאת שוקן, תרגום: דקלה פרידמן, מס' עמודים: 256.

הסקירה שלי:

ספר חזק, מטלטל ומלא רגש. סיפור על הישרדות, על תקווה ועל כוחה של האהבה.

הסיפור מבוסס על סיפורו האמיתי של ניצול השואה לאלי סוקולוב והוא כתוב מפיו של לאלי כפי שסיפר אותו לסופרת.

בהקדמה לספר הסופרת מציינת כי הספר מבוסס על עדות ממקור ראשון של לאלי סוקולוב אבל אין מדובר בתיעוד רשמי של אירועי השואה. היא מספרת כי במיקרים אחדים היא המציאה דמויות, פישטה אירועים מסויימים והוסיפה מפגשים שהם פרי דמיונה.

זהו ספר חשוב מאד והדמויות בו מעוררות השראה. על אף הייאוש והתנאים הקשים, אנשים לא איבדו תקווה, הסתכנו בעזרה לחבריהם ואף חוו אהבה. ממליצה בחום!

לאלי הוא בחור יהודי סלובקי. בשנת 1942 כשלאלי היה בן 24, משפחתו הייתה צריכה לשלוח גבר אחד מהמשפחה למחנה עבודה. מכיוון שאחיו היה נשוי, לאלי החליט שהוא זה שצריך ללכת. הוא התנדב כשכולו תקווה שעכשיו משפחתו תזכה לחיים טובים יותר.

כשהוא הגיע בקרונות למחנה העבודה, הוא הועסק תחילה בעבודות בניין. מאוחר יותר, הוא מצליח להרשים את האחראים ומתמנה לתפקיד המקעקע במחנה ההשמדה אושוויץ- בירקנאו. במסגרת תפקידו, הוא מקבל תנאי מחיה טובים יותר מאשר לחבריו, יותר אוכל ומקום לינה משופר. הוא מסתכן למען חבריו ובסתר הוא מצליח להשיג מנשים תכשיטים מיהודים שנרצחו ומחליף אותם באוכל שאותו הוא מעביר לחבריו במחנה,החברים שישנו איתו בבלוק כשרק הגיע למחנה.

יום אחד כשהוא מקעקע קבוצת נשים סלובקיות, הוא מתאהב באחת מהן ממבט ראשון. הוא עושה הכל בכדי ליצור איתה קשר ולשם כך הוא נעזר בבוס שלו, איש אס-אס קשוח.

הוא כותב מכתב לאהובתו גיטה, איש האס-אס מעביר לה אותו וכך מתחיל לו סיפור אהבה מרגש. לאלי מגלה שגם לגיטה יש רגשות כלפיו והשניים מתאהבים. בתוך כל טלטלות המלחמה, הגזירות והעינויים, כשסכנת המוות מרחפת מעליהם, השניים מנסים לנהל מערכת יחסים. הם חווים המון רגעי אושר מפגישות חטופות אבל גם המון רגעי אימה ופחד.

בספר לאלי מתאר את חיי היומיום במחנה, את הסכנות שעברו. הוא מספר על שיתוף הפעולה שלו ושל יהודים אחרים עם הגרמנים, מתאר את הקאפו של המחנה ואת מעשיה  ומספר על הסיכון הגדול שלקח על עצמו בנתינת העזרה לחבריו שהביאה גם לתפיסתו שבעקבותיה עבר עינויים קשים. הוא מספר גם על מחלת הטיפוס שתקפה אותו ושאיימה על חייו ועל המחלה של גיטה שכמעט המיתה אותה.

לקראת סוף המלחמה נפרדות דרכיהם של לאלי וגיטה. לאלי לא מוותר ויוצא לחפש אותה. לבסוף הוא מוצא אותה והם מתחתנים. הקטע האחרון היה לי מהיר  מדי וחסרו לי פרטים בכדי להבין איך לאלי מצא את גיטה.

האהבה החזקה עזרה לשניים לשרוד את התופת, להילחם על החיים יום יום ולא לוותר. כמה כיף שלסיפור הזה יש סוף טוב ושזאת לא קלישאה לומר שבסופו של דבר האהבה מנצחת.

האהבה נותנת תקווה וכוח! ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סיפור עוצמתי על כוחה של האהבה

כשלָאלי, צעיר יהודי סלובקי, מקבל את תפקיד המקעקע במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, הוא לא בטוח אם התפקיד יציל את חייו או יסכן אותם. נחוש לשרוד, הוא מצליח להשיג תכשיטים ואבני חן של יהודים שנרצחו, ומשתמש בהם כדי להבריח אוכל למחנה, וכך להציל חיים.

כאשר עליו לקעקע קבוצת נשים סלובקיות שמגיעות למחנה הוא מתאהב בגיטה, נערה שעליה אין הוא יודע דבר. באמצעות איש האס-אס האחראי עליו הוא מצליח להעביר לה הודעה, והשניים מתאהבים. בצל אימי המלחמה מיטלטל סיפורם של בני הזוג בין חיים למוות, בין ייאוש לתקווה.

הרומן מבוסס על סיפורו האמיתי של ניצול השואה לאלי סוקולוב.

זהו ספרה הראשון של הת'ר מוריס המתגוררת במלבורן, אוסטרליה. המקעקע מאושוויץ זכה להצלחה סוחפת, נמכר עד כה ב-3 מיליון עותקים ב-50 מדינות, והוא מעובד כעת לסדרת טלוויזיה.

תגובות

תגובות