המקום שבו השמש מתחיל

תמונה של הספר המקום שבו השמש מתחיל

מחבר: עמרי קרונלנד, הוצאה לאור: גוונים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 208.

הסקירה שלי:

סיפור ארצישראלי מרגש על ילד "לא רגיל" שגדל בקיבוץ תל נוף, יהונתן שמו.

עקב היותו חריג, יהונתן היה נתון לאלימות פיזית ומילולית מצד חבריו ללימודים. הם כינו אותו בשמות כמו: שמן, מגמגם וצולע, הציקו לו והשיא היה שעשו עליו חרם. הוא בודד, אין לו חברים והוא מתחנן שמישהו ידבר איתו: "שמישהו יידע שאני פה".

יום אחד נוחת אסון על המשפחה כתוצאה מאירוע בטחוני במדינה. המשפחה כולה מפורקת, נתונה בחוסר וודאות ועוקבת אחרי החדשות. ליהונתן קשה מאד ועולה במוחו רעיון לכתוב ספר שיעזור לו להתמודד עם המצב.

ברבות הימים, בעיקר בעקבות הפיכת המשפחה למוכרת בציבור, הספר הופך לרב מכר ויהונתן הופך לסופר מוערץ. הוא מוזמן לראיונות ולצילומים ולכאורה הוא מגשים את החלום הגדול שלו כי סוף סוף מכירים בו והוא "רגיל", אבל אף אחד לא יודע שיהונתן מסתיר סוד גדול. אם יוודע הסוד, הוא עלול להרוס את כל התהילה שלה זכה ואף להזיק לו ולמשפחה.

מהו הסוד הגדול שיהונתן מסתיר? האם הוא יתגלה? איך יסתיים הארוע הבטחוני? מה יעלה בגורל המשפחה?

זהו סיפור נוגע ללב על משפחה שמתפרקת עקב אסון, על דרכי ההתמודדות השונות של כל אחד מבני המשפחה ועל געגועים עזים.

הסיפור נוגע ללב, הכתיבה נעימה וזורמת, נהניתי מאד מהקריאה. הדבר היחיד שהפריע לי זה הקפיצות בין הזמנים, הווה ועבר, מבלי ציון תאריכים בראש הפרק.  בסיום הספר, קראתי שוב את שני הפרקים הראשונים ואת האפילוג והכל התבהר.

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

המקום שבו השמש מתחיל הוא רומן ארצישראלי המעמיד במרכזו את יהונתן, נער ״לא רגיל״, מקיבוץ קטן בין גלבוע לתבור הפורץ בסערה לראש טבלת רבי המכר עם ספרו הראשון.
אלא שהנער והספר שאותו הוא מפרסם מסתירים סוד גדול שעלול לערער את הגשמת החלום ולשפוך אור על משפחתו של יהונתן — משפחה שנקלעת לאירוע ביטחוני והופכת, בבוקר של שבת אחת, ל״משפחה של כולנו״.

המקום שבו השמש מתחיל הוא רומן על בית.
יש בו ילד וארץ וקיבוץ ובעיקר — געגוע.

עמרי קרונלנד, בן עשרים וחמש, הוא עיתונאי בחדשות 2.
המקום שבו השמש מתחיל הוא ספרו הראשון.

תגובות

תגובות