המקדש השלישי

תמונה של הספר המקדש השלישי

מחבר: אברהם ב.יהושע, הוצאה לאור: הספריה החדשה, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 64.

הסקירה שלי:

נובלה קצרה, שנונה ומיוחדת במינה, הכתובה בצורת דיאלוגים בין הדמויות, בדומה למחזה.

השפה עשירה ורהוטה, התענגתי מכל רגע של קריאה והצטערתי שהסתיימה מהר.

* אזהרה – מכיוון שהנובלה מאד קצרה ייתכנו ספוילרים בסקירה.

העלילה קשורה לשני רבנים, אחד בפריז והשני בתל-אביב ובה שלוש דמויות מרכזיות:

אסתר אזולאי, יהודיה מאמינה שגדלה בפריז וגויירה בלי צורך ממניעים אישיים, הרב נסים שושני מהרבנות בתל-אביב ומזכירו יחיאל ברקוביץ שחזר בתשובה.

המזכיר מזמן לפגישה אצל הרב בתל-אביב את אסתר היהודייה על מנת שתספר לו את סיפור אהבתה העצוב לאדם בשם דוד משיח שרב מפריז עם אינטרסים אישיים הפך אותו לסיפור עם סוף טראגי.

אסתר באה מפריז עם יצר נקמה והיא רוצה לגרום להדחת הרב מפריז מתפקידו. המזכיר החכם מזהה פה הזדמנות פז לעזור לרב להתקדם לתפקיד חשוב יותר ורוקם מזימה. הוא מאמין שאחרי שייחשף סיפורה הסודי של אסתר, הרב שלו יוכל להשתמש בסיפור כדי לגרום להדחת הרב מפריז, למנות מישהו במקומו ולרשת את התפקיד הבכיר יותר ברבנות בתל-אביב.

אסתר מאמינה שאם משימת הנקם שלה תצליח, סיפור אהבתה יביא שלום לעולם, יאחד בין שלוש הדתות ויביא להקמת בית מקדש שלישי שבו יתגמשו חוקי ההלכה הנוקשים, היא תוכל לממש את אהבתה שכן כהן יוכל לשאת גיורת וילדיהם יתרוצצו בו באושר ושמחה.

מהו סיפורה הסודי של אסתר? מה עשה הרב הפריזאי כדי לחבל בסיפור אהבתה למשיח ומדוע? תקראו ותגלו.

נובלה עם המון ביקורת על מוסדות הדת בפרט ועל האמונה בכלל. היא דנה בסוגיות מוסריות והלכתיות ש"מתכופפות" ככל שזה נוגע לקידום אינטרסים אישיים.

הסיפור מסתיים בסוף פתוח, אוטופי ואידיאלי כמו שאפשרי רק בספורים. הייתי שמחה אם יהיה המשך לנובלה המרתקת הזאת. מסקרן אותי מה ארע לאחר חשיפת סודה של אסתר.

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

יהושע מסתתר משועשע מאחורי הקלעים של הנובלה הדיאלוגית הזאת ונוטש אותנו לנפשנו עם הדמויות, אך לא לפני שרקח עלילה מפולפלת של נְכלים רבניים סבוכים, בפאריז ובתל־אביב, עלילה שהוא מושך בחוטיה הצבעוניים ושודד למענה לפאריז חומרים מן הנובלה האיטלקית שלו, 'הבת היחידה', כדי להעמיד אותם לבסוף, כעבור שנים רבות, על ראשם בתל־אביב.

שלוש הדמויות שבחזית הסיפור הן אסתר אזולאי, אשה יהודייה עמוקת־אמונה שגדלה בפאריז וגוירה בלי־צורך, אשר אביה הנערץ הוא יהודי אלג'ירי, אך יש לה "גֶנים קתוליים" מצד אמה הצרפתייה שהתייהדה; הרב הש"סניק נסים שושני, אשר במשרדו ברבנות בתל־אביב תלויה גם תמונת הרב קוק לצד זו של עובדיה יוסף, והוא מסוגל לעתים למחשבות פרועות; ומזכירו, החוזר־בתשובה האשכנזי יחיאל ברקוביץ, שהרב בחר בו על מנת שיפתיע אותו באופן שספרדי לא יעז, מזכיר המשלים הכנסה כמוהל לתינוקות של מהגרים סודנים בדרום־העיר, המבקשים להבטיח עתיד לילדיהם.

במפגש ביניהם מספרת אסתר לרב את סיפורה העצוב והכואב – סיפור אהבתה לדוִד משיח, שמזימתו של רב פריזאי, ותסבוכת הלכתית שיצר, הפכו אותו לטראגי. כעת היא מבקשת לנקום ולתקן.

תגובות

תגובות