המסדרת

תמונה של הספר המסדרת

מחבר: איילת ברוש, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 246.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים מעניין ומרגש המבוסס על הסיפור האישי של חמתה של הסופרת. הכתיבה יפה וקולחת והשפה גבוהה ועשירה. נהניתי מהקריאה, ממליצה בחום!

הגר היא אדריכלית, גרה עד עכשיו בארץ עם סבתה. הוריה גרים בחו"ל. סבתה נפטרה והיא מבולבלת. קשה לה לסדר את הבית ולהיפרד מחפציה של סבתה האהובה ולכן היא מזמינה את שמרית המסדרת. שמרית מתמחה במיון חפצים של נפטרים. שמרית היא אם לחמישה ילדים.

הסיפור נע בין עבר להווה, בין סיפור חייהם של הגר ושמרית בהווה לבין סיפור חייהן של סבתה של הגר ואמה של שמרית בעבר.

הגר ושמרית נפגשות ונוצר ביניהן קשר קרוב. הגר נזכרת בסיפורים של סבתה על חייה בפולין בתקופה של לפני מלחמת העולם השנייה ובמהלך השואה ועד לעלייתה לארץ ישראל, לתל אביב של פעם.

סיפור חייה של הניה הסבתא מעניין מאד. היא נישאה בשידוך למרדכי, עבדה כתופרת. כשהגרמנים פלשו לפולין, המשפחה נאלצה לברוח לרוסיה ומשם לארץ ישראל. הם נאלצו להשאיר את ציפורה התינוקת שלהם שלא תוכל לעמוד בטלטלות המסע. זאת היתה פרידה קורעת לב שלא תניח להם לעולם.

לעומת הגר, שמרית לא הכירה את סבתה מעולם. אמה ניצולת שואה. היא הייתה ילדה מאומצת ואף פעם לא רצתה לדבר על עברה.

שמרית הסכימה לעבוד עם הגר בחודש אוגוסט, שבו אף פעם לא עבדה, כי אולי בתת מודע שלה היא חשבה למצוא רמזים על חייה של סבתה שאותה אף פעם לא תפגוש. לאט לאט היא מעיזה ושואלת את אמה שאלות על עברה, על המשפחה שבה היא גדלה ועל הוריה הביולוגיים.

שמרית מגלה תמונה שבעקבותיה היא מפענחת את התעלומה של אמה. יש קשר בין שני הסיפורים שמתברר רק בסוף הספר. הסוף מפתיע ומרגש.

מה עלה בגורלה של ציפורה התינוקת שהושארה בפולין? מיהי אמה של שמרית ומה עלה בגורל משפחתה?

תקראו את הספר הזה ותגלו בעצמכם!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סבתה של הגר נפטרה והיא זקוקה לעזרה במיון חפציה. היא פונה לשמרית, המסדרת בתים של אנשים שנפטרו, אך מתקשה להסתדר עם הבלגן ששורר בחייה שלה. המפגש המקצועי ביניהן הופך לידידות אישית שלוקחת אותן אל העבר הרחוק והקרוב , אל חיי העיירה היהודית בפולין שלפני מלחמת העולם השנייה, אל אימי השואה ואל חייהם של הניצולים בתל אביב הצעירה בימיה הראשונים של המדינה.

במיומנות וביטחון של מספרת מנוסה שוזרת איילת ברוש בין עבר להווה ומספרת בתנופה וברגישות נדירה לפרטים על ההיסטוריה, על חיינו כאן ועכשיו ועל האופן שבו הכרעות העבר קובעות את מציאות חיינו.

המסדרת הוא סיפור נוגע ללב, מעודן ומעורר רגש, אשר מתבסס על שילוב בין מציאות מעוגנת מבחינה היסטורית לבין עולם דמיוני עשיר.

תגובות

תגובות