המלך צ'ינגיס הראשון

תמונה של הספר

מחבר: יונתן ילון, הוצאה לאור: גרף, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 180.

הסקירה שלי:

סיפור מעשיה חמוד, מלא הומור ושנינות. אם בא לכם משהו מרענן לקיץ החם, זה הספר המתאים!

בחור צעיר בשם טוראן, חי בניו יורק. חברתו נפרדה ממנו ומבלה עם מישהו חדש בחופשה. הוא מפוטר מעבודתו במפתיע ומיואש מהחיים. הוא מקבל מכתב ממלך צ'ינגיסטאן לבוא לביקור בממלכת צ'ינגיסטאן שנמצאת במרכז אסיה. אביו ברח מהממלכה מסיבה לא ידועה. הוא מופתע מהבקשה אבל מכיוון שאין לו מה להפסיד, הוא מחליט לנסוע. המלך פוגש אותו ומייעד לו משרה והוא משמש כמתורגמן של המלך.

צי'נגיסטאן היא בעצם דיקטטורה שבה שולט מלך נחמד ומצחיק שאי אפשר שלא להתאהב בו. הוא חי אי שם בעבר ולא מודע להתפתחויות במערב. יש מעין תנ"ך שכתב המלך והוא מנסה להפיצו בכל העולם.  בממלכה יש חוקים שונים ומוזרים כגון שאסור להיכנס אליה עם רכבים מלוכלכים ומשלמים על זה קנסות אך יש גם הרבה הטבות לנתינים כגון אי תשלום מיסים מסויימים.

טוראן מביא את התרבות המערבית לממלכה, הוא מקים אתר ומלמד אותם את נפלאות המחשב והאינטרנט.

בממלכה יש המון מאורעות וסוגיות שרלוונטיות לאקטואליה של היום כגון: חתירות נגד המלך, הפיכות, מלחמות עם אמריקה ועוד ועוד הרפתקאות מגוונות ומעניינות.

טוראן אפילו מוצא אהבה חדשה ומרעננת.

ספר מיוחד ושונה, כמו שכתוב בגב בספר "רומן הרפתקאות סאטירי", ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

דיקטטורים. חייבים לאהוב אותם. הם עפים על עצמם, משוכנעים שאין כמוהם דודים חביבים וטובי לב לצאן מרעיתם הפועה בהערצת אין קץ. ואם מדי פעם יש להעניש אזרח סורר שסטה מדרך הישר ולהעביר אותו (בכאב גדול, כמובן) אל העולם הבא, נו… אם אין ברירה אז אין ברירה.

יונתן ילון, סופר צעיר ורענן מאזור תל אביב, הוא גם חובב דיקטטורים ותיק שחקר במשך שנים את מיטב הדיקטטורים שהיה לעולם להציע, וזיכך את כולם לדמותו של המלך צ'ינגיס הראשון, דיקטטור חביב באמת השולט ביד רמה (אך חביבה) על ממלכת צ'ינגיסטן השוכנת אי שם בערבות מרכז אסיה. ורק לדבר אחד לא התכונן הדיקטטור האסייאתי החביב: מפגש עם קרוב משפחה שמגיע לבקרו היישר מלבה הפועם של הציוויליזציה המערבית, או במילים אחרות: ניו יורק סיטי. והמפגש בין שתי דמויות אלו ינתץ מוסכמות, ישנה גורלות ויצית אהבות, כי אין כמו דיקטטורה קטנה וחביבה כדי לגרום לפשוטי עם ודיקטטורים כאחד להגיע לתובנות חדשות. בערך.

המלך צ'ינגיס הראשון הוא ספר ישראלי חדש, רומן הרפתקאות פרוע, סאטירי ונשכני המשלב סוגיות אקטואליות בהרפתקה קומית מסחררת שלא תוכלו להניח מהיד מאת אחד הקולות המקוריים ביותר בספרות הישראלית העכשווית.

המלך צ'ינגיס הראשון הוא ספרו השני של יונתן ילון, שנולד בדרום אפריקה בשנת 1978. בהיותו בן עשרים וארבע בלבד התפרסם ספרו הראשון, קובץ הסיפורים אהוב על בנות. חמש שנים מאוחר יותר התפרסם אושר בלי גבולות, משחק מחשב עלילתי פרי מקלדתו הקודחת שנבחר כמשחק המחשב הישראלי הטוב ביותר בכל הזמנים. יונתן מתגורר באזור תל אביב עם אשתו, שני ילדיו, כלב לא מאד חכם וארנבת. בזמנו הפנוי, כשאינו כותב ספרים או חוקר את תולדותיהם של המשובחים שבדיקטטורים הוא משמש כסמנכ"ל שיווק בחברת היי טק וכותב את הבלוג ביקורות ספרים לממהרים.

תגובות

תגובות