המלחמה שהצילה את חיי

תמונה של הספר המלחמה שהצילה את חיי

מחבר: קימברלי ברובייקר ברדלי, הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד, תרגום: אמנון כץ, מס' עמודים: 276.

הסקירה שלי:

ספר מקסים ומאד מרגש! הוא אמנם מיועד לנוער אבל בכל גיל אפשר ליהנות ממנו כי הוא כל כך אנושי ובקלות ניתן להזדהות עם הגיבורים. לעיתים הוא עצוב ולא קל אבל הוא מלא באופטימיות ותקווה ויש לו סוף טוב.

זהו סיפור על מאבק של ילדה חכמה לעצמאות שלה, על נחישות ועל אומץ, על כמיהה לחום ואהבה ולתחושת ביטחון.

הסוף הותיר אותי עם חיוך גדול והרבה דמעות של אושר! ממליצה בחום!

הסיפור מתרחש בשנת 1939, תחילת מלחמת העולם השנייה. איידה ואחיה חיים עם אמם בלונדון.

איידה בת העשר היא נכה,יש לה כף רגל מעוותת והיא לא יודעת ללכת. אמה מתביישת בה ולכן היא אוסרת עליה לצאת מהבית. היא מתנהגת כלפיה באלימות ובקשיחות, נוהגת להעניש אותה ולכלוא אותה בארון.

כשמגיעות שמועות שהגרמנים מגיעים ללונדון ויש חשש להפצצות בעיר, מחליטים לפנות את הילדים מבית הספר לכפרים מחוץ לעיר לתקופה זמנית. האם מתכננת לשלוח רק את האח הצעיר אבל איידה מצטרפת אליו בסתר ומתפנה איתו. מכיוון שהם מוזנחים ומלוכלכים אף משפחה לא רוצה לקחת אותם לביתה. לבסוף הם נשלחים לביתה של סוזן, אישה ערירית ועצובה שאין לה מושג איך לטפל בילדים.

החיים אצל האישה לא קלים לאף אחד מהשלושה. הם מלווים רגשות סותרים של עצב ושמחה, עליות ומורדות. איידה אמנם שמחה שעכשיו היא לא כלואה אבל קשה לה להיפתח וללמוד לקבל אהבה מסוזן.  גם לג'יימי קשה והוא מתגעגע לאמו. גם לסוזן לא קל. היא עושה הכל כדי שיהיה לילדים טוב ושלא ידעו מחסור אבל הם ילדים לא פשוטים שסבלו מהזנחה קשה מצד אמם ולוקח לה הרבה זמן להתחבר אליהם ולהם להתרגל אליה.

במהלך החיים אצל סוזן, איידה עוברת תהליך התבגרות ולמידה עצמית משמעותיים. היא לומדת בעצמה לרכוב על סוס פוני, היא לומדת לקרוא ולכתוב, היא לומדת להכיר את העולם שסביבה ולרכוש חברים ובעיקר היא לומדת לקבל את סוזן ולהבין שגם לה מגיע להרגיש אהובה ובטוחה. בהמשך איידה החכמה עושה מעשה אצילי ואמיץ שבזכותו היא זוכה להכרה ולתחושת הביטחון אליה שאפה כל חייה.

לאט לאט סוזן לומדת להכיר את הילדים, לדאוג להם, לתת להם ביטחון, חום ואהבה. סוזן בהחלט שינתה את חייהם של הילדים אבל במהרה היא תגלה שהם גם ישנו את חייה.

כשנהיה מסוכן גם בכפר, אמם של הילדים מגיעה יום אחד כדי לקחת אותם בחזרה. כל עולמה של איידה מתהפך והשניים נאלצים להיפרד מסוזן.

איידה החכמה מתכננת תוכנית אבל ברגע שהיא מתכוונת להוציאה לפועל, מתרחש פיצוץ, תרתי משמע. בעיר מתרחש פיצוץ פיזי מחריד שבהמשך מוביל את הגיבורים ואותנו לפיצוץ רגשי מלווה בדמעות של התרגשות ושמחה.

רוצו לקרוא! בטוחה שתהנו!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אֵיידה בת העשר מעולם לא יצאה מדירת החדר העלובה בה היא מתגוררת עם אִמהּ ועם אחיה הצעיר ג'יימי, שבו היא מטפלת. האֵם מרירת הנפש מתביישת ברגלה הנכה, המעוותת, של בתהּ ואוסרת עליה לצאת החוצה.

אבל כשג'יימי עומד להישלח לכפר, הרחק מלונדון המאוימת על ידי הפְצצות הגרמנים במלחמת העולם השנייה, איידה חומקת בחשאי מביתה ומצטרפת אליו.

איש מתושבי הכפר אינו מוכן לתת בביתו מחסה לאח ולאחות המוזנחים, המלוכלכים, חסרי כול, והם נכפים על אישה ערירית בשם סוזן המכריזה בכעס למן התחלה "אין לי טיפת מושג בטיפול בילדים."

בביתה של סוזן, איידה מלמדת את עצמה לרכוב על פוני, לומדת לקרוא ולכתוב, ובולשת אחר מרגלים גרמנים. בד-בבד היא לומדת לבטוח בסוזן, שאט-אט ניצתת בה אהבה אל איידה וג'יימי. וכשם שהיא משנה את חייהם, הם משנים את חייה.

כשהאם באה לדרוש חזרה את ילדיה, מתרחש פיצוץ, ריאליסטי ומטאפורי.

המלחמה שהצילה את חיי הוא סיפור על מלחמה פרטית לעצמאות, שיש בה אומץ, תושייה, נחישות וחוכמה, על רקע של מלחמה. הסיפור המרתק, בשפתה הפשוטה של איידה, חודר אל הלב ומהפֵּך קרביים.

הספר זכה בפרס ניוברי היוקרתי ובפרסים רבים נוספים והיה בראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס.

תגובות

תגובות