המכתב

תמונה של הספר

מחבר: אורנה ראובן, יאיר אלדר, הוצאה לאור: כתר, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 252.

הסקירה שלי:

המכתב הוא חלופת מכתבים בין פסיכולוגית למטופל שלה לשעבר. הספר מעניין, כולל הרבה מונחים מתחום הפסיכולוגיה ומעורר הרבה מחשבות ותהיות בשאלה המרתקת: האם אפשרי קשר בין מטפל למטופל, האם הוא מותר ומהי מהותו של קשר כזה.

אלה היא פסיכולוגית שגרה בתל אביב. איתמר הוא מטופל לשעבר שלה שנמצא בניו יורק. יום אחד הוא שולח לה מכתב ומגלה כי הוא מאוהב בה ומתבטא בצורה בוטה בתיאוריו אותה. הוא גם מספר לה כי הוא הסתבך וצריך הלוואה. הוא תקף את בת זוגתו שהכיר בניו יורק ומסתתר מפניה.

אלה מנסה לשמור על כללי האתיקה של המקצוע ודוחה את חיזוריו אבל עם הזמן, כאשר אמה נפטרה, היא חלשה ובעת חולשתה היא קצת נסחפת.

אלה מחליטה לנסוע לניו יורק להיפגש עם איתמר ולנסות לשכנע אותו לבוא לטיפול כדי להצילו.

הספר התחיל טוב, מעניין מאד אבל בהמשך קצת השתעממתי והקריאה לא זרמה. היה לי קשה עם עודף המונחים מתחום הפסיכולוגיה אבל רציתי מאד לדעת איך יסתיים הסיפור ואני שמחה שלא ויתרתי כי הסוף מפתיע … מאד מפתיע!

המון שאלות עולות במהלך הקריאה: האם מערכת יחסים בין מטופל למטפל אפשרית בסיום הטיפול? האם זאת אהבה אמיתית או שמא התאהבות ב”לא מושג”? האם באמת ניתן להציל מישהו שנפשו כה רעועה? מי הוא החזק ומי הוא החלש בטיפול?

כדי לדעת, לכו לקרוא! ממליצה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אלה, פסיכולוגית תל אביבית, מקבלת מכתב בוטה מאיתמר, שהיה בעבר מטופל שלה. הוא בניו יורק ודורש ממנה כסף. מרגע זה והלאה מתנהלת ביניהם חליפת מכתבים סוערת, ואלה ואיתמר נקלעים לסחרור רגשי שסוחף את שניהם.
הקשר שנוצר פורץ את גבולות הקליניקה והטיפול. איתמר, שנדמָה כמטופל קרוב ומוכר, מתגלה כמי שתקף את בת זוגו ועתה נמצא במקום מסתור. אלה, השקולה והמאופקת, נוסעת אליו לניו יורק. נדמה שהיא שומרת על הגבולות ועל האתיקה והוא מבקש לפרוץ ולמרוד, אבל האם באמת ברור מי החזק ומי החלש, ומי מבין השניים אחראי על מעשיו?
המכתב הוא רומן מכתבים לופת ועז שמפגיש שני קולות, של אישה וגבר, במערכת יחסים אפשרית ובלתי אפשרית, סיפור אהבה שעשוי ממילים. לאורך הרומן המפעים הזה אנחנו חוזרים ושואלים אם אי פעם נגמר הטיפול ואם בכלל ניתן להציל מישהו.
הרומן הוא יצירה משותפת וייחודית של יאיר אלדן, מרצה למשפטים, ושל אורנה ראובן, פסיכולוגית קלינית, מרצה ומתמחה בפסיכואנליזה.

תגובות

תגובות