המכתב האבוד

תמונה של הספר המכתב האבוד

מחבר: ג'יליאן קנטור, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: דנה אלעזר הלוי, מס' עמודים: 342.

הסקירה שלי:

רומן היסטורי מרגש, קליל וזורם, מלא בטוויסטים והפתעות.

הספר מתרחש בשני זמנים:

הווה- לוס אנג'לס שנת 1989. עבר – אוסטריה שנת 1938.

כל פרק מתרחש בזמן אחר, לסירוגין. לאט לאט מתגלים הקשרים בין הפרקים ושני הסיפורים משתלבים לאחד ומסתיימים בהווה בסיום מאד מרגש.

אהבתי מאד את צורת הכתיבה והחיבור בין שני הסיפורים. זה סגנון שאני מאד אוהבת.

סיפור העבר – הסיפור מתחיל באוסטריה בשנת 1938. כריסטוף, יתום מהורים, עובד כעוזר לחרט בולים מפורסם בשם פרדריך. במאורעות ליל הבדולח, פרידריך נעלם וכריסטוף נאלץ לחרוט במקומו בולים עבור הגרמנים.

כריסטוף מאוהב באלנה, בתו של פרידריך. כריסטוף, אלנה ועוד חבר שלה מתחברים למחתרת האוסטרלית ומזייפים מסמכים ושולחים מסרים באמצעות חריטת בולים.

כאשר נראה כי עלו על עקבותיהם, כריסטוף מחליט שיעשה הכל בכדי להבריח את אלנה ולהציל גם את עצמו אך אלנה עקשנית. היא עושה מעשה נמהר ונעלמת. הקשר בינה לבין כריסטוף מתנתק.

סיפור ההווה – מתרחש בלוס אנג'לס בשנת 1989. קייטי נמצאת בהליכי גירושין. אביה חולה באלצהיימר ונמצא בבית אבות. לאביה יש אוסף בולים שאסף במהלך כל חייו והוא מאד יקר לליבו. קייטי מחליטה לשלוח את האוסף לסוחר בולים בשם בנג'מין כדי לראות אם יש בו בול יקר ערך.

בנג'מין מגלה באוסף מכתב סגור שמעולם לא נשלח, ועליו מודבק בול יוצא דופן מתקופת מלחמת העולם השנייה, בול שנחרט עם תוספת של פרח שמסמל ביטוי לאהבה ולתעוזה.

קייטי ובנג'מין יוצאים ביחד למסע בכדי לגלות מה משמעות הבול, מי כתב את המכתב ולמי הוא מיועד. במהלך המסע הם מתקרבים זה לזו אבל לכל קירבה מצטרף ריחוק, לכל אחד משקעים מהעבר  ואהבה קודמת שעדיין הם לא מסוגלים לשחרר.

יש פה שני סיפורי אהבה מרגשים: אלנה וכריסטוף, קייטי ובנג'מין.

מה הקשר בין שני הסיפורים? איך הגיע המכתב לאוסף של אביה של קייטי? מי כתב את המכתב? למי הוא נכתב? מדוע הוא אף פעם לא נשלח? מה עלה בגורלם של אלנה וכריסטוף?

תקראו ותגלו! לאט לאט הכל מתבהר וכל הקצוות נסגרים.

בסוף הספר מופיעה הערת המחברת שבה היא מסבירה בדיוק מאיפה נלקח הרעיון של המכתב והסיפור בכלל. הדמויות בדויות אבל רעיונות רבים מבוססים על חוויות אישיות שלה המשולבות באירועים היסטוריים אמיתיים.

סיפור על אהבה, אומץ, אובדן, טרגדיות והמון תקווה.

תזכרו תמיד: אפשר לאהוב יותר מפעם אחת! "אין רק סוף אחד, אדם אחד שיכול לעשות אותנו מאושרים … אולי כולנו יכולים להתחיל מהתחלה, להפוך לאנשים אחרים".

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

זהו רומן היסטורי שעלילתו מתפצלת לשני קווים מקבילים, ומתפרשת מאוסטריה שלקראת מלחמת העולם השנייה ועד ללוס אנג'לס של שנות התשעים.

אוסטריה,1938,- כריסטוף, צעיר שגדל בבית יתומים, עובד כשוליה אצל חרט בולים נודע, כשמורו האהוב נעלם במהלך ליל הבדולח, נאלץ כריסטוף לחרוט בולים בשביל הגרמנים, בה בעת הוא חובר אל אלנה- בתו האהובה והסוערת של מורו, ובשיתוף עם המחתרת האוסטרית השניים עוסקים בשליחת מסרים מחתרתיים ומסמכים מזויפים, – בתוך כל הכאוס הנורא של המלחמה מתהדק סיפור האהבה ביניהם, וכריסטוף מבין שעליו למצוא דרך להציל אותה ואת עצמו.

לוס אנג'לס, 1989, – קייטי נלסון, עוברת הליכי גירושים, ובזמן שהיא מנסה להשליט סדר בחייה, היא שולחת לבדיקה את אוסף הבולים של אביה שחלה בדמנציה, ועבר לגור בבית אבות. סוחר בולים בשם בנג'מין, מגלה באוסף בול אוסטרי יוצא דופן מתקופת מלחמת העולם השנייה, המודבק על מכתב אהבה ישן שלא נשלח, קייטי ובנג'מין יוצאים יחד למסע המשתרע על פני עשורים ויבשות, אל מאחורי חומת ברלין שזה עתה נפלה, מסעם יחשוף סיפור על אהבה, אובדן וטרגדיה.

תגובות

תגובות