המידות הטובות

תמונה של הספר המידות הטובות

מחבר: מדלים סנט ג'ון, הוצאה לאור: תכלת הוצאה לאור, תרגום: הדסה הנדלר, מס' עמודים: 220.

הסקירה שלי:

ספר נשים חמוד שגרם לי לחייך, הוא ספר מהנה, קליל ומשעשע, ממליצה בחום!

הסיפור מתרחש בסידני שבאוסטרליה בשנת 1960 במחלקת בגדי הנשים בחנות "גוד'ז". במחלקה עובדות ארבע נשים שונות מאד זו מזו ולכל אחת סיפור חיים משלה.

פאטי – נשואה לגבר טיפש שיום אחד יעשה מעשה שישאיר אותה בהלם ובדיכאון.

פיי – אישה שהשתעשעה בחייה עם המון גברים ועכשיו כשהיא כבר רוצה להתחתן, היא לא מצליחה למצוא את האחד בשבילה.

מגדה – אישה אירופאית שנשואה באושר. היא עומדת בראש המחלקה הכי יוקרתית שבה נמכרות שמלות ערב יקרות. מגדה היא אחת שתמיד עומדת על שלה משיגה את מה שהיא רוצה. כשליסה, עובדת זמנית, מגיעה לעבוד תחתיה, מגדה לוקחת אותה תחת חסותה, עוזרת ודואגת לה כמו אמא לבת. מגדה מנסה, בין היתר, למצוא שידוך לפיי.

ליסה – בחורה צעירה וחכמה ומאד רזה שמתקבלת כעובדת זמנית בחנות ונשלחת לעבוד בעיקר במחלקת של מגדה. היא שואפת ללמוד באוניברסיטה אבל אביה מתנגד.

ליסה מתלהבת מעולם הזוהר וחולמת שפעם תהיה לה שמלה יפה כמו זו ששמה עליה עין במחלקה של מגדה.

הסיפור עוקב אחר קורותיה של כל אחת מהדמויות וכן אחר האינטראקציה ביניהן. זוהי תקופה שבה הגברים הם אלו שמנהלים את העולם אבל מתחת לפני השטח, הם מנוהלים על ידי הנשים שלהם ותלויים בהן מאד.

כל את מהדמויות הצבעוניות מנסה למצוא את הדרך לממש את עצמה ולהיות מאושרת.

בסוף הספר ישנה אחרית דבר מעניינת אודות הסופרת.

ספר מאד חמוד ומהנה! פנו לכם כמה שעות, ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

“אף אחד לא מבין גברים. אנחנו לא מבינות אותם והם לא מבינים את עצמם. חד וחלק. בגלל זה הם עושים את הדברים המרושעים האלה, כמו להסתלק. יכולתי לספר לך כמה וכמה סיפורים, אבל הם תמיד חוזרים בסוף. בדרך כלל. ואלה שלא חוזרים לא שווים את זה, תאמיני לי. והוא יחזור.”

סידני, אוסטרליה. גברים מנהלים את העולם. נשים מנהלות את הגברים. לא שהגברים יודעים את זה, חלילה. אם היו יודעים, עוד היו עוזבים בטעות. ואז חוזרים. הם הרי תמיד חוזרים.

במחלקת בגדי הנשים של “גוּד’ז” עובדות ארבע נשים. פאטי שנשואה לגבר טיפש כמו נעל, פיי שהרשתה לעצמה לחגוג ועכשיו תוהה אם מישהו ירצה להתחתן איתה, ליסה הצעירה והמבריקה שעל אף הצטיינותה בלימודים לא יודעת אם אביה ירשה לה ללמוד באוניברסיטה. ויש גם את מגדה, העומדת בראש מחלקת האופנה העילית, יפהפייה אירופאית שיודעת למשוך בחוטים הנכונים, לזווג זיווגים ולנהל בחן ובחוכמה את מחול הגברים-נשים המסובך שהעולם נתון בו.

“המידות הטובות” הוא ספר מענג ומשעשע, שארבע הגיבורות שלו פורצות, כל אחת בדרכה, דרך חדשה עבור עצמן. הוא ראה אור לראשונה ב-1993, והפך מאז לקלאסיקה. מדלין סנט ג’ון (1941-2006) לא הספיקה לחזות בהפיכתו לסרט ובהצלחה המחודשת שלה זכה באחרונה, שנים לאחר מותה.

תגובות

תגובות