המורדת והגנב

תמונה של הספר המורדת והגנב

מחבר: יאן פיליפ סנדקר, הוצאה לאור: הוצאת הכורסא, מודן, תרגום: ליה נירגד, מס' עמודים: 277.

הסקירה שלי:

אני מאד אוהבת את הסופר וכשיצא הספר הזה ידעתי מיד שאקרא אותו. כמו שאר ספריו, גם הספר הזה כתוב ברגישות, הוא זורם ונוגע לב.

סיפור על אומץ, רצון לצדק, חמלה, מרד ורצון לשנות, אמון, נאמנות ואהבת אמת. סיפור רובין הוד עכשווי, ממליצה בחום!

מסופר על נירו, ילד בן 18, בן למשפחה ענייה. הוריו עובדים כמשרתים בוילה אצל משפחה עשירה. האב משמש גנן והאם טבחית.

כשמגיפה עולמית פורצת (יש רמז ודמיון לקורונה) הם מסולקים מהווילה לרחוב ומהר מאד מגיעים לפת לחם.

כשאחותו בת ה-5 של נירו בוכה מרוב רעב, הוא נקרע מרחמים ומחליט, בהחלטה של רגע, שהוא יעשה הכל כדי להשיג אוכל למשפחתו.

הוא מתגנב לווילה של המשפחה העשירה כדי לגנוב אוכל. הוא פוגש שם את מארי, הבת הצעירה של בעלי הבית, חברתו מילדות, שהוריה אסרו עליהם לשחק ביחד עקב פערי המעמדות ביניהם.  כשמארי רואה אותו, היא מייד נענית לו ועוזרת לו לגנוב מהוריה אוכל וכסף.

נירו מבחין שמצב העניים ממשיך להידרדר ואילו העשירים ממשיכים להתעשר והוא מחליט לקחת את תפקיד רובין הוד ולחלק את רכוש העשירים לעניים. הוא מורד בממשלה ורוקם תוכנית להשיג שוויון וצדק חברתי.

נירו ומארי נעשים שותפים לתוכנית עד הרגע שהם הופכים למבוקשים בגין הגניבות והם נאלצים לברוח. בדרך הם פוגשים אנשים מעניינים שעוזרים להם ולאט לאט הם מתאהבים ומידת הנאמנות ביניהם נבחנת לכל אורך הסיפור.

נירו נהיה מפורסם: הוא הופך לגנב נמלט אבל מצד שני הוא הופך גם לגיבור העניים: "אנשים מעריצים אתכם כי אתם נותנים להם משהו ששווה הרבה יותר מכסף, "תקווה" לזה שמשהו בגורל שלהם יכול להשתנות".

סיפור מלא תמימות ואהבה של ילדים. במהלך הקריאה עולות דילמות מוסריות: האם גניבה בגלל רעב מותרת? האם ייתכן שהעשיר ימשיך להתעשר בעוד העני גווע ברעב?

מה יהיה בסוף? האם נירו ומארי יצליחו במשימה? האם האהבה ביניהם תשרוד את הקשיים?

תקראו ותגלו.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

נירי בן ה-18 ומשפחתו מתקיימים בצניעות כמשרתים בווילה של משפחה עשירה, עד שמגפה כלל-עולמית מטלטלת את חייהם. בן לילה הם מוצאים עצמם במתחם של עניי העיר וחסרי המעמד ומגיעים לפת לחם.
כשהוא לא יכול עוד לשאת את בכייה של אחותו הרעבה, נירי מתגנב בחזרה אל הווילה כדי להשיג אוכל למשפחתו. בפנים מחכה לו מארי, בתם של בעלי הבית וחברת ילדות, שעוזרת לו להשיג אוכל וכסף. כך, בין ביקור לביקור, פורחת האהבה ביניהם.
אך בשעה שהאהבה מלבלבת, המצב בעיר הולך ומחמיר. נירי מרגיש מתוסכל מכך שהעניים גוועים ברעב, בעוד העשירים ניזונים בשפע, והוא מחליט למרוד בממשלה, שמתעלמת מפני הדברים, ובאביו, שמשלים עם המצב. הוא רוקם תוכנית נועזת שתשנה לחלוטין את חיי משפחתו ואת חיי הסובבים אותם.

המורדת והגנב הוא סיפור רובין הוד מודרני על שוויון וצדק חברתי. זהו גם סיפור סוחף על אהבת אמת בין בני זוג מעולמות שונים, הניצבים בפני משבר שילמד אותם מה חשוב באמת: הכוח להתנגד, הנחישות לשנות והאמון המלא זה בזה.

יאן-פיליפ סֵנְדְקֶר נולד בהמבורג ב-1960 ובמשך ארבע שנים היה כתב של השבועון "דר שְטֵרְן" באסיה. את דרכו אל לב הקוראים הישראלים מצא ברב-המכר העולמי אמנות ההקשבה לפעימות הלב, שכבש לבבות ברחבי תבל. בימים אלה הוא שוקד על עיבודו של הספר לתסריט.

תגובות

תגובות