המאהב החשאי

תמונה של הספר המאהב החשאי

מחבר: איזבל איינדה, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: סוניה ברשילון, מס' עמודים: 293.

הסקירה שלי:

שמעתי המון שבחים על הספר הזה ובכלל על הסופרת ובאתי עם ציפיות גבוהות. אולי עקב הציפיות הגבוהות, קצת התאכזבתי. הסיפור יפה ומעניין אך צורת הכתיבה לא נגעה בי, היה לי חסר מתח לאורך הספר כדי שיעורר בי עניין לכל אורכו.

ההתחלה הייתה מעניינת, ההמשך פחות ואילו החלק האחרון השתפר והיו בו הרבה תגליות מפתיעות.

הסיפור מתחיל בשנת 2010, אירנה היא אחות בבית דיור מוגן לגיל השלישי ואלמה הקשישה עוברת להתגורר בו. אירנה מתיידדת עם אלמה ואף עוזרת לה בשכר ותוך כדי שהייתה עם אלמה ועם נכדה של אלמה, היא נחשפת לסיפור האהבה המיוחד בין אלמה למאהב החשאי, איצ'ימיי.

בשנת 1939 אלמה בת השבע נשלחה מפולין לארצות הברית, לגור באחוזה של קרובי משפחתה. שם היא פוגשת את בנו של הגנן היפני. השניים נקשרים זה לזו ומתרועעים ביחד עד שהם נאלצים להיפרד בשנת 1942 לאחר מתקפת פרל-הארבור. היפנים מואשמים בריגול ומגורשים מארצות הברית. הגנן ובנו נשלחים למחנה ריכוז. אלמה נפרדת מאיצ'ימיי פיזית אבל נפשית הוא יהיה בלבה כל החיים.

גם סיפור חייה של אירנה לא קל, כשהייתה בת 12 היא נשלחה לאמה לארצות הברית לאחר שלא ראתה אותה המון שנים. אירנה מסתירה סוד גדול מעברה שלא נותן לה מנוח. דבר שגרם לה קשיים במציאת זוגיות ולרצונה להיות לבד.

הסיפור של אירנה מאד סקרן אותי אך הסופרת לא התמקדה בו  ובחרה להתמקד בסיפור האהבה בין אלמה לאיצ'ימיי.  הרגשתי פספוס שלא סופר מספיק על אירנה ונסיונה להתגבר על הטראומה שחוותה.

הסיפור נע בין הווה לעבר – הקשר בין אלמה לאיצ'ימיי דרך המכתבים לאורך השנים למרות הריחוק הפיזי וקורותיה של אלמה בהווה וכן מעט על עברה של אירנה וחייה של אירנה כיום.

בחלק האחרון של הספר, מגיע חבר זקן לבקר את אלמה ומכאן הסיפור זורם ומעניין, האיש המסתורי והקשר שלו לאלמה מאד מפתיעים ומרגשים ומבהירים הרבה דברים בקשר לחייה של אלמה.

זהו סיפור על חיי מהגרים, על אהבה חזקה ומיוחדת שמנסה לשרוד פערי מעמדות ועל חיים מלאי סודות בכדי לממש אהבה אסורה.

ממליצה לכם לנסות בעצמכם, אני בדעת מיעוט לגבי הספר הזה. תהנו!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

1939. אלמה, ילדה בת שבע, נשלחת מפולין הכבושה אל אחוזת הפאר של דודיה בסן פרנסיסקו.

1942. גנן האחוזה, טקאו פוקודה היפני, נשלח עם בני משפחתו למחנה ריכוז בלבה של ארצות הברית, כשהיפנים-האמריקאים נחשדים כולם כאחד בשיתוף פעולה עם האויב לאחר המתקפה בפרל הרבור.

אלמה ואיצ'ימיי פוקודה, בנו של הגנן, נקרעים זה מזה באכזריות. איש מהסובבים אותם אינו מודע לאהבה התמימה ולחברות האיתנה שנרקמה בין שני הילדים.

1999. אירינה בזילי בת השתים-עשרה נשלחת על ידי סבה וסבתה מכפרם הקטן שבמולדובה לארצות הברית, אל אמא שלה, שאותה לא ראתה שנים רבות.

כל אחד משלושת גיבורי ספרה רחב היריעה של איזבל איינדה הוא מהגר שנאבק בטראומת ההגירה ובשלדים נוספים שמוסתרים עמוק בארונו. על אף שהם שונים מאוד במוצאם, במעמדם ובאישיותם, מגלים השלושה כי רב המשותף על המפריד ביניהם, וכי לכל אחד מהם מזמנים החיים אתגרים, הפתעות ותהפוכות, וגם אהבה, אושר ותקווה.

המאהב החשאי הוא רומן מרתק, חוצה יבשות, דורות ושנים, אשר מעלה שאלות הנוגעות לזהות, נטישה וחרטה, ועוסק בין היתר בהשפעתו הלא-נודעת של הגורל על חיינו. כתיבתה של איזבל איינדה מדויקת כתמיד, והדמויות המאיישות את ספרה מלאות חיים ומרגשות.

תגובות

תגובות