הכל אודות חביבה

תמונה של הספר הכל אודות חביבה

מחבר: ירון פריד, הוצאה לאור: סלע ספרים, תרגום: לא רלבנטי, מס' עמודים: .

הסקירה שלי:

ספר קליל, מצחיק ושנון על מאחורי הקלעים של התיאטרון הציבורי. הוא בנוי בעצמו כמו הצגה עם שמונה מערכות (פרקים). אם בא לכם ספר חמוד להעביר איתו שעתיים של כיף, זה הספר בשבילכם!

חביבה רוז היא הגברת הראשונה של התיאטרון הציבורי, היא מתנהגת כמו מלכה. היא חתיכת טיפוס, אחת בדורה. היא שחקנית מוכשרת, יפה וזוהרת שהתיאטרון הוא כל עולמה. היא מרוכזת רק בעצמה ולא רואה אף אחד ממטר. הכל צריך להיעשות רק בדרך שלה, בלי שום פשרות. יש לה שיגעונות ודרישות מפה ועד להודעה חדשה.

מרוב שהיא עסוקה בעצמה, היא לא זוכרת שמות של קולגות, כולל את שמו של בנה היחיד.

חביבה גרושה. הייתה נשואה לשחקן שעכשיו נשוי בשנית גם לשחקנית. היא לא מקדישה זמן לבן שלה שגדל אצל אביו ואשתו החדשה. כל כולה מסורה לבמה.

רביבה היא חברתה הטובה ביותר והמנהלת שלה כלומר "המשרתת שלה". היא עושה בשבילה הכל כולל בישול וקניית מתנות יום הולדת לבנה.

חביבה ורביבה הן כמו "צילי וגילי, אנה ואלזה, צ'יקו ודיקו של עולם התיאטרון הציבורי".

חביבה מתכננת להישאר בתיאטרון לנצח אבל מסתבר שהעולם שייך לצעירים ורוצים להחליפה בשחקנית צעירה שלא בוחלת בשום אמצעי בכדי לרשת את מקומה.

המלחמה בין השתיים היא כמו הצגה בפני עצמה. אף אחת לא מוכנה לוותר. כשעולה הצגה שעומדת להפוך ללהיט, חביבה מתעקשת לגלם דמות בת 28 למרות גילה המופלג, מה שמצטייר כמגוחך. המלחמה בין השתיים היא כמו הצגה בפני עצמה. אף אחת לא מוכנה לוותר. תוך כדי המאבק ביניהן, אנו עדים למאחורי הקלעים של עולם התיאטרון, כולל התככים, התחרות והקנאה.חייכתי.

הספר כתוב בהומור, מלא שמות וביטויים מצחיקים לדוגמא: מגזין "היי מינוס", "טלנוביילה", דמות בשם קיקה שהוא או היא יועצת יופי וטיפוח הוודג' למפורסמים, דמות בשם צפריר מנוחות ועוד …

חביבה נתפסת כאגואיסטית ויהירה אבל יש לה גם צד אחר שאף אחד לא מכיר. כל יום רביעי היא הולכת למקום כלשהו ואף אחד לא יודע לאן.

לצד כל הצחוק, יש בספר התייחסות לכאב ולבדידות שמביאה איתה הזיקנה. קשה לחביבה להשלים עם זה שזמנה כבר עבר: "אדם נותן את כל חייו לקריירה ורוצה הכרה אבל בזיקנה אתה לבד".

לאן חביבה הולכת בימי רביעי? מי תנצח במערכה חביבה או השחקנית הצעירה?

הסוף עוצמתי מאד, מצד אחד עצוב אבל מצד שני גרם לי לחייך מהתרגשות.

קריאה מהנה!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

לתיאטרון הציבורי יש מלכה אחת ויחידה. חביבה רוז שמה, והיא אגדה עוד בחייה. היא יפה וזוהרת, מלכותית וסוערת. נדמה שהיא היתה על הבמה מאז ומתמיד, ואם זה תלוי בה, היא לא תרד משם לעולם.
אבל זהו, שזה לא תלוי בה. ממש לא.
רוחות הזמנים המשתנים נושפות גם בעורפה המהולל, ויש מי שרוצה להוריד אותה מהבמה, ואם יהיה צורך – גם בכוח.
חביבה מוצאת את עצמה נאבקת על תפקיד של פעם בחיים מול קארין מזור, שחקנית עולה שצעירה ממנה בעשרות שנים. האמביציה של קארין אינה יודעת גבולות. בשביל תפקיד כזה היא תהיה מוכנה לעשות הכל.
הקרב הזה, של שחקנית בסוף הדרך שנלחמת על תפקידה הגדול האחרון ושחקנית צעירה שדוהרת לקראת תפקידה הגדול הראשון, יתגלה עד מהרה כהצגה הכי טובה בעיר.
בכשרונו הייחודי ושנינותו המרהיבה, פורש ירון פריד עולם ססגוני ומסחרר של תככים ויצרים מאחורי הקלעים, השזור בדמויות חד פעמיות ובלתי נשכחות. זהו ספר רווי הומור וספוג בכאב, עם קריצה אוהבת לסרטו הקלאסי של ג'וזף ל. מנקייביץ', "הכל אודות חווה".
הכל אודות חביבה הוא ספרו השלישי של ירון פריד, שתרגם מחזות רבים לתיאטרון. קדמו לו רבי המכר "אמא שלך יודעת?" ו"גלויות לונדוניות", שראו אור בידיעות ספרים.

"קסם גדול של חוכמה אוורירית. כיף קריאה נדיר. ירון פריד הוא אחד הכותבים המפותחים והמעודנים, המצחיקים והחריפים ביותר שצמחו אצלנו" (מנחם בן על "גלויות לונדוניות")

תגובות

תגובות