היקום נגד אלכס וודס

תמונה של הספר

מחבר: גאווין אקסטנס, הוצאה לאור: כתר ספרים, תרגום: דנה אלעזר הלוי, מס' עמודים: 351.

הסקירה שלי:

וואו כמה שנהניתי מהספר הזה. סיפור מקסים על ידידות נפלאה כפי שכתוב על גבי הכריכה. סיפור מלא חמלה ורגש, אנושיות, נאמנות, מסירות, חברות. לדעתי בהחלט יש לספר פוטנציאל להפוך לרב מכר. זהו אחד הספרים הטובים שקראתי בשנה האחרונה. אפילו הזכיר לי קצת את "ללכת בדרכך" גם בגלל הנושא הזהה של המתת חסד וגם בזכות הקשר המיוחד הנרקם בין שני אנשים שאחד בריא ואחד חולה.

 הסיפור מתחיל בכך שהגיבור, אלכס, נער בן 17, נעצר בגבולות בריטניה כאשר ברכבו מריחואנה וכד שבתוכו אפר משריפת גופה. כדי שנבין איך אלכס הגיע למצב הזה, הוא מספר לנו בגוף ראשון את קורות חייו מגיל עשר. בגיל עשר פגע בו מטאוריט נדיר ושינה את חייו. כתוצאה מכך הוא חלה באפילפסיה ונאלץ לשכב הרבה בבית וניצל את זמנו ללימוד עצמי על אסטרואידים, מטאוריטים, נוירולוגיה. הנושאים הללו מפורטים מאד ולמדתי המון דברים חדשים.

 לאלכס היתה ילדות לא קלה. הוא היה ילד חנון, שקורא הרבה ספרים ולא אוהב ספורט, ילד עני, שונה וחולה וכתוצאה מכך הוא היה נתון להצקות מצד ילדים בריונים בכיתתו. יום אחד כשהיה בעת מנוסה מפני הבריונים, הוא פגש במקרה אלמן סגפן בשם מר פיטרסון. לאט לאט מתפתחת ביניהם ידידות נפלאה. אלכס מגלה בגרות ראויה להערצה והבנה יוצאת מן הכלל יחסית לנער בגילו.

 ביחד הם מקימים קבוצת קריאה של ספרי קורט וונגוט ומנהלים שיחות על מהות החיים.

 מר פטרסון מלמד את אלכס שחיים רק פעם אחת וצריך לנצל את החיים ולדאוג לכך שתהיה להם משמעות ולכן צריך לעשות את הבחירות הנכונות כל עוד ניתן לעשותן, כולל הבחירה מתי למות ואיך למות. החופש לבחור הוא אחד הערכים הכי חשובים ולכן כל עוד החופש הזה בידנו, צריך לנצלו כי כאשר החופש נלקח מאיתנו, לא נוכל לבחור כגון במקרה של שהייה בשבי או מחלה.

 אלכס פשוט ילד מקסים, הסיפורים שלו מלאי חוש הומור, ילד חכם ובוגר אך מצד שני הוא ילד ולכן הוא תמים כמו ילד. קל מאד להזדהות איתו, הוא כל כך שונה ומיוחד.

 במהלך קריאת הספר צחקתי הרבה, התרגשתי ואפילו בכיתי מהתרגשות אבל גם מעצב.  ממליצה בחום לקרוא אותו!!!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מטאוריט נדיר פגע באלכס ווּדס כשהיה בן עשר, הותיר בראשו צלקת והועיד לו עתיד יוצא דופן. אלכס – בנה של מגדת עתידות, ילד שקדן ואוהב ספרים, הנתון להצקות תכופות מצד בריוני בית הספר – אינו נהנה מילדוּת קלה במיוחד. אבל כשהוא פוגש את האלמן הסגפן מר פיטרסון, הוא מוצא בו חבר אמיתי ומפתיע. כזה שמלמד אותו שאנחנו חיים רק פעם אחת, ושעלינו לדאוג שלחיים האלה תהיה משמעות.

וכך, בגיל שבע–עשרה, כשאלכס נעצר בגבולות בריטניה ובידיו 113 גרם של מריחואנה, על המושב הקדמי כד אפר, ואומה שלמה סוערת וגועשת בגללו – הוא בכל זאת משוכנע שעשה את הדבר הנכון…

היקום נגד אלכס וודס מציג קול צעיר ומבריק שהקסים את העולם כולו.

זהו ספר שנסב על האקראיות שבחיים והקשרים המפתיעים שבוראים את עולמנו.

תגובות

תגובות