החנות למכשירי כתיבה בטהראן

תמונה של הספר החנות למכשירי כתיבה בטהראן

מחבר: מרג'אן כמאלי , הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: צילה אלעזר, מס' עמודים: 334.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מקסים! רומן היסטורי מרגש שנע בין עבר להווה, חל משנות החמישים של ימי ההפיכה באיראן ועד לארצות הברית של ימינו.

הספר מלא בניחוחות תבלינים ומטעמים ממיטב המטבח האיראני ומשולבת בו הפוליטיקה של התקופה, היריבות בין ראש הממשלה לשאה עד להפיכה ולאחריה.

הספר מלא הפתעות, סודות מהעבר שמתגלים, התמודדות עם משברים ואובדן והוא ממחיש כמה חזקה היא אהבת אמת וכמה הגורל אכזר לפעמים ומשפיע על מהלך חיינו.

כל כך נהניתי מהקריאה, לא יכולתי להניח את הספר מהיד, המון דמויות, המון קשרים חבויים ביניהן כשברקע נמצאת החנות למכשירי כתיבה שהיא חלק מכריע בגורל הדמויות.

ממליצה בחום!

רויא אוהבת ספרים. היא מבלה המון בחנותו של מר פח'רי האדיב והשקט. הוא בוחר לה ספרי שירה וכאשר הוא רואה את הניצוץ בעיניה כשנכנס בהמן,הלקוח האהוב עליו שגם כן אוהב שירה ופעיל פוליטית, הוא עושה ביניהם היכרות.

השניים מתאהבים ממבט ראשון, הם מבלים ביחד וחולמים על עתיד משותף. למרות שאמו של בהמן מנסה למנוע את האירוסין ומשדכת לו מישהי אחרת ולמרות שלאמו יש מצבי רוח משתנים והיא לועגת לרויא בכל הזדמנות, בהמן לא מוותר על אהבת חייו והם מתארסים.

ביום שהם קובעים מקום מפגש כדי לערוך את טקס החתונה, פורצת ההפיכה באיראן ומתחילות מהומות בכיכר. רויא לא מוצאת את בהמן במקופ המפגש שקבעו ומאותו יום הוא נעלם ושנים אין קשר ביניהם.

רויא שבורת הלב מחליטה לעזוב את איראן ולעבור ללמוד בקליפורניה ושם היא מוצאת אהבה חדשה. לאחר כשישים שנה באופן מפתיע ולא צפוי היא פוגשת אדם שמפגיש אותה עם בהמן, מנקודה זאת מתחיל הספר ועובר קדימה ואחורה מהעבר להווה לסירוגין עד לסוף המרגש.

לרויא יש הזדמנות סוף סוף להתעמת עם בהמן ולשאול אותו למה הוא נעלם ומה באמת קרה לו שויתר עליה, על אהבת חייו. היא מקווה שאולי לאחר שתדע את האמת,  סוף סוף תצליח להגיע לשלווה המיוחלת ולסגור מעגל.

למה בהמן נעלם? למה ויתר עליה? האם זה קשור לפוליטיקה? האם מישהו אחר מעורב בזה? והשאלה הכי חשובה שטרדה את מנוחתה כל חייה: איך הוא הצליח לנהל חיים חדשים ולשכוח אותה כשהיא עדיין אוהבת אותו וחושבת עליו כל יום?

תקראו ותגלו. אחד הספרים היפים שקראתי לאחרונה.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"סיפור מכמיר לב על אהבה אבודה"
וול סטריט ג'ורנל

רומן היסטורי מסעיר ונוגה על אהבה, אובדן וגורל, שנע במרחב שבין ארצות הברית של ימינו לטהראן של ימי ההפיכה האיראנית בשנות החמישים.
רויא, צעירה אידיאליסטית חולמנית, מוצאת גן עדן ספרותי בחנותו המתפקעת מספרים, כסתות דיו ועטים נובעים של מר פח'רי המקסים. המוכר בעל הנפש הרומנטית מכיר לרויא את הלקוח האהוב עליו, בהמן יפה התואר, נער בעל חוש צדק מפותח שרוחש אהבה לשירתו של רוּמי, ורויא נשבית בקסמו מיד.
חודשים ספורים לאחר מכן, ערב נישואיהם, פורצת ההפיכה. במהלך המהומות בהמן נעלם ורויא לא מצליחה ליצור איתו קשר במשך זמן רב. שבורת לב, היא עוקרת לקליפורניה, נישאת לאחר וממשיכה בחייה. שישים שנה לאחר מכן יד הגורל מפגישה אותה שוב עם בהמן, והיא יכולה סוף-סוף לשאול אותו את השאלות שטרדו את שלוות רוחה כל חייה: מדוע עזב אותה, לאן נעלם וכיצד הצליח לשכוח אותה כשהיא לא הצליחה לשכוח אותו מעולם?
על רקע הסמטאות המאובקות והתוססות בלהט מאבקם של צעירי טהראן, רוקמת מרג'אן כמאלי במיומנות ובעדינות סיפור אהבה מפעים וטרגי, אפוף ניחוחות יסמין, מי ורדים ותבלינים.

מרג'אן כמאלי נולדה בטורקיה להורים יוצאי איראן וחייתה בטורקיה, באיראן, בגרמניה, בקניה ובארצות הברית. כיום היא מתגוררת בבוסטון. החנות למכשירי כתיבה בטהראן הצית את דמיונם של קוראים רבים ברחבי העולם, והוא אף מעובד בימים אלה לסדרת טלוויזיה ברשת HBO.

תגובות

תגובות