החיים אחריך

תמונה של הספר

מחבר: ג'וג'ו מויס, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: קטיה בנוביץ', מס' עמודים: 398.

הסקירה שלי:

זהו ספר ההמשך לרב מכר המצליח "ללכת בדרכך" ומעצם היותו ספר המשך באתי אליו עם ציפיות מאד גבוהות. זהו ספר יפה ומעניין בפני עצמו. הוא פחות עמוק ומרגש מהספר הראשון מכיוון שהנושאים שבו שונים. הספר הראשון נגע בנושא כואב של בחור נכה ותלוי באחרים שחייו בלתי נסבלים והוא מעדיף למות. בספר הנוכחי אנו ממשיכים עם לואיזה המטפלת לאחר התאבדותו של ויל.

אין ספק שכולנו התאהבנו בלואיזה שטיפלה בויל בספר הראשון ורצינו לדעת איך היא המשיכה את חייה לאחר מותו של ויל והספר הנוכחי מתאר לנו את קורותיה לאחר מותו.

לואיזה שבורה ומרוסקת, היא מאשימה את עצמה שלא הצליחה למנוע את התאבדותו של ויל. היא עוזבת את לונדון לתקופה כדי להתאוורר וחוזרת בחזרה ומוצאת עבודה כברמנית בשדה התעופה. היא לא מרוצה בעבודה, הבוס קשוח והיא נדרשת לעסוק גם בנקיון השרותים במקום. לואיזה שבורה והיא מתנתקת גם ממשפחתה.

בכסף שויל הוריש לה, היא קונה דירה בלונדון. יום אחד היא משתכרת ועולה לגג ועקב הסחת דעת קטנה, היא מועדת ונופלת. לואיזה מגיעה לבית חולים ומבינה כי היא חייבת לקחת את עצמה בידיים ולחזור לחיות. היא מחליטה ללכת לקבוצת תמיכה של אנשים שחוו אובדן. שם היא משתפת אותם בכאבה ושומעת אחרים.

יום אחד נערה דופקת על דלת ביתה ומספרת לה משהו מפתיע על ויל. מאותו יום חייה של לואיזה משתנים. יש לה מטרה בחיים: לברר מיהי לילי ומה קשרה לויל. הקשר של לואיזה עם אותה נערה גורם לה להתבגר וללמוד אחריות מהי. בין לואיזה ללילי מתפתח קשר מיוחד אם כי לא פשוט ועומד בפני הרבה מהמורות.

לואיזה לא מחפשת אהבה, היא מפחדת שויל צופה בה ומפחדת גם שייעלם לה מהזיכרון ולכן גם כשהפרמדיק שהציל אותה מנסה להתקרב אליה, היא חוששת למרות שהיא מרגישה משהו בלב.

לאורך הסיפור לואיזה עוברת תהליך ארוך של התמודדות עם אובדן אהוב לבה, תהליך איטי שדורש הרבה תעצומות נפש ושבסופו חייה ייראו לה אפשריים עם הרבה אופטימיות לעתיד.

 ג'וג'ו מויס כותבת נהדר, הספר זורם, מעניין, עם המון רגש. נהניתי מאד מהקריאה ולפי הסוף אני בטוחה שיבוא גם המשך לספר הזה. אני מאוהבת בלואיזה. אשמח מאד להמשיך לקרוא את קורותיה. כמובן שהספר מומלץ בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

לואיזה קלרק, הגיבורה הבלתי-נשכחת מ"ללכת בדרכך", מרגישה שמשהו מאוד מאוד לא בסדר איתה. לכאורה היא התאוששה ממותו של ויל טריינר, הגבר של חייה. בכסף שהוריש לה רכשה דירה חמודה בלונדון וכביכול התחילה חיים חדשים ומסעירים בעיר הגדולה. אבל למעשה היא לא לומדת, עובדת בעבודה משמימה, ועל בן זוג חדש אין בכלל מה לדבר. תאונה מצערת שפוקדת אותה גורמת לה להתעורר סוף-סוף ולהבין שהיא לא יכולה להמשיך ככה ושמשהו מהותי חייב להשתנות.

ואז, לילה אחד, משהו אכן משתנה. מישהו מתדפק על דלתה של לואיזה ועולמה מתהפך. כל מה שחשבה שהיא יודעת על ויל מתנפץ לנגד עיניה. וזה שהוא מת בכלל לא אומר שהוא יצא מחייה. אם תסגור את הדלת, ישובו חייה שלה אל מסלולם הלֵאֶה. אם תפתח אותה: היא מסכנת הכול – אבל גם מקבלת הזדמנות להרפתקה מסעירה ולשינוי שלו היא כה מייחלת.

ללכת בדרכךָ תורגם לעשרות שפות וזיכה את ג'וג'ו מויס במעריצים מכל רחבי העולם.

ב"החיים אחריך" יתענגו קוראיה על המשך קורותיה של לואיזה קלרק, שאי-אפשר לא להתאהב בה – שוב.

תגובות

תגובות