החדר שמול החומות

תמונה של הספר החדר שמול החומות

מחבר: שפרה הורן, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 448.

הסקירה שלי:

סאגה משפחתית מרתקת שמתרחשת על פני שנים רבות.

הסיפור נע בין ירושלים ללונדון וחוזר חלילה. סיפור מלא סודות, אהבה ותשוקה.

בספר יש הרבה פרטים ועובדות היסטוריות מתולדות ארץ ישראל, בעיקר מתקופת שלטון הקונסולים הבריטיים, לצד אירועים דמיוניים שמעשירים ומתבלים את הסיפור.

הקריאה לא הייתה לי קלה, בעיקר בחלקו הראשון של הספר. עשיתי הרבה הפסקות עקב ריבוי התיאורים והמאורעות ולקח לי בערך חודש לסיים אותו. לקראת הסוף לא יכולתי להניחו מהיד עד לסוף המרגש.

גם אם הספר עשיר בתיאורים ופירוט, אל תתייאשו, ההשקעה בהחלט שווה, ממליצה בחום!

הגיבורה הראשית היא אלכסנדרה, סופרת,  שמספרת את קורות משפחתה מנקודת מבטן של נשות המשפחה.

כדי להיכנס לאווירה, היא נוסעת לבית הארחה לסופרים במשכנות שאננים בירושלים, מקום מגורי משפחתה בעבר.

היא מספרת את סיפורי האהבות ומערכות היחסים המעניינות בין הנשים והגברים ומנסה להבין איך כל זה השפיע על מי שהיא היום.

אלכסנדרה מספרת את סיפורה של שושנה שנישאה לגרשון המשורר, את סיפורה של ילדתה של שושנה, ויקטוריה היפה שהתאהבה בנסיך בריטי, את סיפורה של אדוארדה, ביתם הלא חוקית של ויקטוריה, שהתחתנה עם צייר נכה, את סיפורה של בתה של אדוארדה, אביגיל, שלא מעוניינת בגברים ואת סיפורה שלה, של אלכסנדרה המספרת, בתה של אביגיל הקרה והמרוחקת, שלא יודעת מיהו אביה ומה עלה בגורלו.

ישנן גם כמה דמויות משעשעות דמיוניות כגון החמור הלבן שמסמל את ביאת המשיח, ג'ורג' החתול, ושתי העז שמהוות חלק חשוב באירועים השונים שישפיעו על גורל הנשים.

שושלת נשים שכל אחת שונה מהשנייה. נשים מרתקות, לוחמניות וכולן שואפות למצוא אהבה.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"בראשית נצבעו הזיכרונות בגוונים חומים דהים, והם לא היו שלי."
כך מתחילה אלכסנדרה, שריד אחרון לשושלת נשית, לגולל את קורות משפחתה, ושוזרת אותן בחייה שלה.
תמונת ילדה קטנה, המגישה צרור פרחי שדה לגבר הדור הגוחן מעליה, מוליכה אותה למסע ששורשיו נטועים בתקופה העות'מאנית, וצמרתו נישאת עד לחתימת הסכם אוסלו ורצח רבין.
אלכסנדרה כותבת את הספר בבית ההארחה לסופרים ולאומנים שבמשכנות שאננים בירושלים, במקום שבו התגוררה משפחתה מימים ימימה. בחדר הכתיבה, שממנו  נשקף הנוף שבו צפו אבותיה, היא מתחקה אחר הכוחות הגורליים שקבעו את קורות משפחתה, ורוקמת את סיפורי האהבה של הנשים המאכלסות את דפי הספר, השופכים אור חדש על חייה ומפענחים לה את סודות קיומה.
שושנה היתומה, הנישאת להרפתקן־משורר; פרי אהבתם, ויקטוריה הפראית והיפהפייה, ויחסיה עם נסיך הכתר הבריטי; אדוארדה, הבת הלא חוקית, שנישאה לצייד קטוע יד; אביגיל, יחידתה, המפנה עורף לגברים כולם, ולבסוף אלכסנדרה המספרת, שגורל אביה לא נודע.
את מסעה מלוות דמויות אמיתיות והזויות, מתות וחיות, כמו גם חמור לבן שהכול מאמינים שעל גבו יבוא המשיח, קונסולים אנגלים, פשה טורקי, חתול בשם ג'ורג' החוזר ומתגלה משך כל הדורות, ועז זעופה אחת בשם ושתי, שבשלה הנהיגו במשפחה מסורת צמחונית.
בתוך כך קמה לתחייה ירושלים המצפה לגאולה, וממנה מתהלכת העלילה ברחובות לונדון הוויקטוריאנית והשמרנית, שיצרים אפלים מבעבעים בה.

החדר שמול החומות הוא סאגה היסטורית־משפחתית ססגונית, רחבת יריעה ורווית תשוקה, המציירת מחדש את אחד הפרקים המרתקים בתולדות הארץ, ומתיכה למקשה אחת עובדות היסטוריות ובדיון, אך מעל לכול, זה סיפור המפגיש אותנו עם העבר שלנו.

שפרה הורן היא בת למשפחה ירושלמית שחיה בעיר דורות רבים. כל ספריה היו לרבי־מכר, תורגמו לשלל שפות וזכו בפרסים רבים בארץ ובעולם, ובהם פרס ראש הממשלה, פרס ברנר, פרס היצירה ועוד.

תגובות

תגובות