החברה הגאונה

תמונה של הספר

מחבר: אלנה פרנטה, הוצאה לאור: הספריה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, תרגום: אלון אלטרס, מס' עמודים: 342.

הסקירה שלי:

ספר שכולו תענוג! כתיבה יפהפיה, התאהבתי באלנה המיוחדת ולא רציתי שייגמר. זהו רק ספר ראשון מתוך ארבעה ואני מחכה בקוצר רוח שיתורגמו כבר השלושה הבאים.

 את הספר קיבלתי במתנה מחברה מקסימה עם לב זהב שהיכרתי בקהילת הקוראים המשפיעים של ידיעות וזה המקום להודות לה שהיא הכניסה את אלנה ולילה לחיי.

 הסיפור מתחיל בהודעה טלפונית לאלנה על היעלמותה של לילה צ’ירולו בת ה- 66, בתו של סנדלר מנאפולי. אלנה גרקו, בתו של שוער, היתה החברה הכי טובה של לילה בילדות. כיום היא סופרת. היא כל כך כועסת על היעלמות חברתה יחד עם כל חפציה ומחליטה לכתוב את סיפורן החל מילדותן ועד היום.

 הספר הזה הוא החלק הראשון ובו מסופר על חברותן מגיל 6 עד 16. הן גדלו בשכונה ענייה ופרימיטיבית, מלאה באלימות.  שתי הילדות אהבו לקרוא ולכתוב. שתיהן גאונות אבל לילה צריכה לעבוד בסנדלריה של אביה כדי לעזור בפרנסה ולכן נאלצת להפסיק ללמוד אחרי חמש שנים. היא כל כך כישרונית שהיא לומדת בעצמה שפות מספרים שהיא שואלת בספריה על שם כל בני משפחתה.

אלנה תלמידה חרוצה והיא מצטיינת בלימודים. המורים מדרבנים אותה ואת הוריה שהיא חייבת להמשיך ללמוד כי היא בחורה חכמה במיוחד.

הפערים הללו בין הבנות גורמים לקנאה ביניהן. אלנה מעריצה את לילה בצורה אובססיבית ואף מוותרת על רצונותיה בשביל לרצות את לילה. לילה היא היפה ואלנה היא המכוערת. לילה היא המקובלת ואלנה נגררת אחריה. לילה מקנאה באלנה על לימודיה ואלנה מקנאה בלילה על יופיה, על מחזריה עד חתונתה של לילה בגיל 16.

בסיפור מתוארים חיי ילדותן, החוויות עם הבנים, התחרות על לילה, השכונה והרכילות, השכן הבוגד, החיים בבית הספר, תהליך התבגרותן והחברות היוצאת דופן ביניהן.

 זהו רומן נעורים מענג, הקריאה נעימה וכייפית. אני חייבת להודות שבעמודים הראשונים לא הבנתי על מה המהומה אך מהר מאד נשאבתי ופשוט נהניתי מכל רגע. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

לִילָה צֶ'רוּלוֹ, ילידת 1944, בתו של הסנדלר שלא יצאה כל חייה מתחומי נאפולי, נעלמת בגיל 66, ונעלמים כל חפציה ומסמכיה, לאחר שאף גזרה את עצמה מכל התצלומים שבהם הופיעה עם בנה. היא הגשימה בהגזמה אופיינית את רצונה להתנדף ולמחוק את כל החיים שהותירה מאחוריה – והמעשה הרגיז מאוד את אֶלֶנה גְרֶקוֹ, בתו של השוער בעירייה, בת-גילה וחברת-הנפש שלה כמעט 60 שנה. כמין נקמה מתיישבת אֶלנה, שהיא כבר סופרת, לכתוב כל פרט מסיפורן של השתיים, זו מול זו, לאורך כל השנים.

התוצאה המהפנטת היא מסע בן למעלה מ-1,800 עמודים, טֶטרלוגיית הרומאנים הנפוליטניים של אֶלֶנה פרנטה (שם בדוי), ההולכים ונדפסים ב-19 ארצות. אלה ארבעה רומאנים שזכו לאהדה גורפת כזאת של הביקורת והקוראים באירופה ובארה"ב, עד כי כבר נמצאו מי שדיברו על "פרנטה-מאניה". "שום דבר דומה לזה לא נדפס מעולם קודם לכן", כתב ה'גרדיאן' הבריטי; "פרנטה היא אחת מכותבי הרומאנים הגדולים של זמננו", כתב ה'ניו-יורק טיימס'; מחזור הרומאנים הנפוליטניים שלה הוא "הרומאן האיטלקי הגדול של דורהּ, ארצהּ, זמנהּ", כתב 'איל מניפסטו' האיטלקי.

ב'החבֵרה הגאונה', הרומאן הראשון במחזור, העלילות המותנות זו בזו של לִילה ואֶלנה, מגיל שש עד למעלה משש-עשרה, נטועות בַּסגירות של השכונה הנפוליטנית הנידחת, כלא של נחשלוּת, גסות, איסורים ואלימות, שהשתיים ישאפו, לאורך כל חייהן, לחרוג ממנו ולהינתק מן העבר החשוך שלו. שתיהן חיות בבועה, שכל מה שמתחולל באיטליה ובעולם בקושי חודר אליה, אף שמדובר בילדות מחוננות שקוראות את 'אַינֵאִיס' במקור, ואת דוסטוייבסקי וטולסטוי.

מי משתי החברות היא "הגאונה"? האם זו לִילה, שאינה לומדת מעבר לחמש שנות לימוד, אך מתוך תחרות עם אֶלנה כמו ממשיכה בבית-ספר חשאי ומלמדת את עצמה לטינית ויוונית ואנגלית, קוראת את מחצית הספרייה המקומית, ובגיל 12 מעצבת נעליים מסוגים שלא ראתה מעולם? לִילה הנחושה והנועזת, חסרת הרסן, שחריפותה היא כמו הכשת-נחש? ושמא זו אֶלנה השקדנית והמלומדת, האחת מן השתיים שתגיע רחוק ותהפוך להיות סופרת, מי שבעיני לִילה-עצמה היא החברה הגאונה שלה?

בסיפור הנערוּת, הסובב סביב התהפוכות של פרשת נעליים מסועפת (סיפור סינדרלה מהופך), מעוצב ב'החברה הגאונה' קשר ייחודי בין שתי ילדות-נערות בהיקף ובעומק רגשי חסרי תקדים.

תגובות

תגובות