החבורה מברלין

תמונה של הספר

מחבר: ארנסט האפנר, הוצאה לאור: אחוזת בית ספרים, תרגום: יוספיה סימון, מס' עמודים: 192.

הסקירה שלי:

ספר חשוב מאד, רומן שהוא כמו מכת אגרוף לבטן כפי שמצויין בכריכה. הרומן התפרסם לפני יותר משמונים שנה והוא מספר על החיים בברלין שלפני עליית הנאצים. בין היתר הוא מבקר את מוסדות החינוך והעזרה במדינה.  הספר נאסר להפצה והושמד ע”י הנאצים. זהות המחבר ונסיבות מותו לא ידועות.

 ספר לא קל לעיכול, על בני נוער בשנות השלושים של המאה העשרים בברלין שניסו לחיות בכבוד. הם היו מחוסרי קורת גג, חיו במוסדות רווחה ממשלתיים, בבתי אומנה ובמוסדות לעבריינים. בהרבה מיקרים הם נמלטו מהמוסדות עקב התנאים הקשים והאלימות שנהגו בהם שם והידרדרו לפשע ולזנות.

 כדי לשרוד הם התארגנו בחבורות שנתנו להם מעט ביטחון וחום, הם היו שותים ומשתכרים בבארים ורוקדים כדי להעשיר קצת את החיים הקשים. ביחד הם חיפשו מקומות לינה זמניים, מזון, עבודה ולרוב הם נאלצו לגנוב ארנקים כדי להשיג כסף למחייתם.

 הרומן מתמקד בחבורה אחת בשם “אחים בדם”. הסיפור הוא בעיקר על שני בחורים וקורותיהם לפני שהיגעו לחבורה ואחר כך בתקופה שאחרי עזיבתם את החבורה ונסיונם להתפרנס בכבוד ולא להידרדר לגניבות.

 וילי בורח מהמוסד לאחר שסטר למורה שלו אחרי שהמורה נהג בו באלימות לו ביום הולדתו. הוא בורח, מסתתר בתחתית רכבת וכך הוא מגיע לברלין. הבחור השני, לודוויג, נתפס כאשר הוא מחזיק בידו פתק הפקדה גנוב שנתן לו עובר אורח, נכנס למעצר ומצליח לברוח. בסופן של תלאות שניהם מגיעים לחבורה. הם מתחברים ונקשרים זה לזה וכאשר החבורה מידרדרת לגניבות, השניים מתפקחים ומחליטים לברוח ביחד ומצליחים למצוא מקור פרנסה מעניין, קניית נעליים משומשות במחיר נמוך, שיפוצן ומכירתן במחיר גבוה.

 סיפור לא קל, כואב ומצמרר, על חברות יוצאת דופן ועל הישרדות יומיומית בתקופה לא פשוטה. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

הרומן מתרחש בברלין של שנת 1932 ובה המוני מחוסרי בית, בהם בני נוער רבים שמנסים לשרוד ברחובות העיר. זונות, סרסורים, גנבים, עברייני צעצוע. הם מתקבצים בחבורות שמעניקות להם מחסה, מזון והגנה. הם אוכלים ככל האפשר כשיש מה לאכול, משתכרים בברים עלובים, משתתפים בקרבות רחוב, ונצמדים זה לזה בלילות קפואים, תחת קורות גג אקראיות. יש ביניהם מי שברחו מהבית, יש ביניהם יתומים שברחו ממוסדות המדינה, ויש ביניהם כאלה שמוכרים את גופם ונמצאים בבריחה מתמדת מהחוק.  זהו סיפורה של חבורה אחת כזאת – "אחים בדם" שמה, חבורה קטנה שעוברת הרפתקאות במבוך התת-קרקעי והאפל של ברלין הדקדנטית, רגע לפני עליית הנאצים.

האפנר מתעד עולם שנמצא על ספו של הר געש, וטווה סיפור קריא ומהנה שהוא לא רק מסמך היסטורי על החיים בברלין שלפני הנאציזם, אלא גם כתב-אישום רלוונטי לימינו על מערכת החינוך ועל מוסדות העזרה הסוציאלית במדינת הרווחה המודרנית.

תגובות

תגובות