הזר בסירת ההצלה

תמונה של הספר הזר בסירת ההצלה

מחבר: מיץ' אלבום, הוצאה לאור: מטר, תרגום: עידית שורר, מס' עמודים: 264.

הסקירה שלי:

אני מאד אוהבת את הספרים של מיץ' אלבום ולכן שמחתי שיצא לו ספר חדש. אני לא רוחנית אבל את הספרים שלו אני לא מפספסת, אני אוהבת את הכתיבה הנעימה והמרגשת שלו.

הפעם זהו ספר שהוא מעין מעשייה עם המון תובנות על החיים וגם על המוות ובניגוד לשאר ספריו, יש פה גם נגיעות של מתח.

זהו סיפור על אהבה, על עזרה, על התמודדות עם אובדן, על הישרדות, על תקווה ועל אמונה.

הסוף מרגש מאד, ממליצה בחום!

 

חבורה של נוסעים שניצלו מיאכטה שטבעה עקב פיצוץ, הצליחה לעלות על רפסודת החילוץ. הניצולים מוציאים אדם מתוך המים, לאחר שצף במשך שלושה ימים ונשאר בחיים באורח נס. הוא טוען שהוא אלוהים ואם יאמינו בו הוא יצליח להציל אותם.

הניצולים עוברים מסע הישרדות בלב הים, בקושי יש להם אוכל ומים ולאט לאט הם הולכים לעולמם.

מספר הסיפור הוא בנג'י, אחד הניצולים, שכותב במחברת את האירועים מאז הטביעה. המחברת הזאת נמצאת כעבור שנה מהטביעה ומובאת אל חוקר משטרה שמנסה לפתור את התעלומה ולגלות למה טבעה הספינה והאם יש ניצולים.

גם לחוקר יש חיים קשים וגם הוא מתמודד עם טרגדיה ושני הסיפורים מסופרים במקביל.

יש המון הפתעות במהלך הסיפור, כל רגע משהו שנראה מובן, מתהפך, אין רגע דל.

מה גרם לפיצוץ ביאכטה? האם הפיצוץ היה מכוון? מי אחראי לפיצוץ? מדוע הספינה טבעה? האם היו ניצולים? מיהו האל ומה תפקידו?

תקראו ותגלו. הסוף מפתיע מאד וסוגר מעגל.

המסר של הסיפור הוא אף פעם לא לאבד את האמונה והתקווה. "ברגע שיש אמונה, גם הסיפורים הכי מוזרים יכולים להפוך לאמת".

ציטוט שאהבתי:

"כשמישהו הולך לעולמו אנשים שואלים למה הוא לקח אותו? שאלה טובה תהיה, למה אלוהים נתן לנו לראות אותו? הרגעים האלה הם מתנה אבל סיומם הוא לא עונש.

צריך לשאול מה עשינו שהיינו ראויים לאהבתם, שמחתם, לרגעים הנעימים שחלקנו עם האנשים שאנו אוהבים?

הרגשת אובדן היא חלק מהסיבה שאם על האדמה. בזכותה אתם מעריכים את המתת בת החלוף שהוא חיי אנוש ולומדים להוקיר את העולם שבראתי למענכם. הגוף האנושי הוא לא ניצחי … אבל המתת הזאת הוענקה לנשמה".

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מה יקרה אם נקרא לאלוהים לעזרה והוא אכן יופיע?
בספרו החדש של מיץ' אלבום המספר על תקווה ואמונה, חבורת נוסעים שניצלו מיאכטה טובעת, מושָׁה אדם מהמים. הוא טוען שהוא אלוהים והוא יכול להצילם רק אם כולם יאמינו בו.

נסחפים ברפסודה אחרי התפוצצות קטלנית ביאכטה, עשרת האנשים נאבקים על הישרדותם בים. שלושה ימים חולפים. כשהמים, האוכל והתקווה מתמעטים והולכים, הם מגלים אדם צף על הגלים. הם מעלים אותו לרפסודה.
"תודה לאל שמצאנו אותך," אומר אחד הניצולים.
"אני האל," לוחש הזר.
כך מתחיל הרומן המתעתע ביותר עד כה של מיץ' אלבום.
המספר הוא בנג'י, אחד הנוסעים, שמדווח על האירועים במחברת שמתגלה כעבור שנה מהטביעה, ברפסודה ריקה שנסחפה אל החוף באי הקריבי מונטסרט. חוקר המשטרה של האי, ג'רטי לה־פלר, אדם הנאבק בשדים משל עצמו, יוצא לפתור את התעלומה ולגלות מה באמת קרה.

אלבום כתב על גן העדן ברבי המכר המפורסמים שלו חמשת האנשים שתפגוש בגן עדן, ושיחת הטלפון הראשונה מגן עדן. בפעם הראשונה הוא מהרהר בספרו בשאלה, מה נעשה אם אחרי שנזעק לאלוהים הוא יופיע לפנינו בכבודו ובעצמו.
אלבום שומר על מתח עד הסוף: האם הזר הוא אכן מי שהוא מתיימר להיות? מה באמת גרם לפיצוץ? האם הניצולים נמצאים בגן עדן או בגיהינום? הזר בסירת ההצלה הוא רומן קצבי ומרתק המעודד אותנו להרהר באמונותינו העמוקות ביותר, ורומז כי ייתכן שהתשובה לתפילותינו נמצאת במקומות שבהם כלל איננו מצפים לה.

מיץ' אלבום הוא סופר, עיתונאי, תסריטאי, מחזאי, שדרן ומוזיקאי. הוא כתב שבעה ספרים, המפורסם שבהם ימי שלישי עם מורי. כל ספריו היו במקום הראשון ברשימת רבי המכר של "הניו יורק טיימס". ספריו יצאו לאור בארבעים ותשע מדינות, תורגמו לארבעים ושבע שפות, נמכרו בארבעים מיליון עותקים, הפכו לסרטי טלוויזיה וזכו בפרס ה"אמי". אלבום מנהל תשע קרנות צדקה בדטרויט, ומפעיל את בית היתומים Have Faith Haiti בפורט־או־פרנס, האיטי, בו הוא מבקר מדי חודש. הוא מתגורר במישיגן עם אשתו, ג'נין.

"אלבום ניחן ביכולת להביא אותנו לכלל דמעות גם בניגוד לרצוננו."
The Boston Globe

"כישרונו של אלבום לפרוט על מיתרי הלב ולמצוא משמעות בחיים, שחיבב אותו על מיליונים, מתגלה פה במלואו."
Booklist

"אלבום מאפשר למשמעות, אם שלו ואם של קוראיו, להופיע בחן מלא שקט וביטחון."
Publishers Weekly

תגובות

תגובות