הזמיר

תמונה של הספר הזמיר

מחבר: כריסטין האנה, הוצאה לאור: הוצאת מודן, תרגום: אינגה מיכאלי, מס' עמודים: 445.

הסקירה שלי:

ספר מעולה! רומן היסטורי המתרחש בצרפת בתקופת מלחמת העולם השנייה, בעת פלישת גרמניה לצרפת. סיפור על שתי אחיות שונות מאד באופי ועל דרך ההתמודדות וההישרדות של כל אחת מהן בתקופת המלחמה.  סיפור על אומץ, חמלה, הקרבה ואהבה. ממליצה בחום!

ויאן, האחות הבכורה, גרה בכפר שקט בצרפת עם בעלה האהוב אנטואן ובתם סופי. כאשר גרמניה כובשת את צרפת, אנטואן נשלח להילחם בחזית.

איזבל, האחות הצעירה והמרדנית, גרה עם אביהן בפריז. האב שולח אותה לגור עם ויאן ולעזור לה לטפל בסופי הקטנה.

באותה תקופה, קצין גרמני פולש לביתה של ויאן ועובר לגור שם. הארבעה, ויאן, סופי, איזבל והגרמני, נאלצים לחיות ביחד ועוברים תקופה לא פשוטה.

ויאן היא אישה כנועה וצייתנית ומשתדלת לרצות את הגרמני אבל איזבל לא מסוגלת ורוצה לקחת חלק פעיל במלחמה נגד גרמניה. איזבל מצטרפת בסתר למחתרת ומבריחה טייסים אנגלים בחזרה לבריטניה. איזבל נפרדת מויאן וחוזרת לפריז לביצוע המשימות והשתיים נפרדות בחשש שלא יתראו עוד לעולם.

כאשר הגרמנים מטילים הגבלות קשות על היהודים, שביניהם חברתה הטובה של ויאן, ויאן כבר לא מסוגלת לשבת בשקט ובדרכה שלה היא מחליטה לפעול כדי להציל את הקרובים והיקרים ללבה.

גם ויאן וגם איזבל מתמודדות עם דברים קשים בכדי לשרוד. ויאן תתמודד עם מקרה קשה שיהיו לו השלכות על עתידה ואיזבל תיאלץ לעבור עינויים קשים במהלך פעילותה ההירואית.

האם ויאן ואיזבל ישרדו את המלחמה? האם הן יצליחו להיפגש בסופה? מה יעלה בגורל בעלה של ויאן?

הסיפור מתחיל בשנת 1995, כאשר אישה קשישה עוזבת את ביתה ומלווה על ידי בנה לבית אבות. היא מקבלת גלויה ומחליטה לנסוע לפריז. בנה לא מבין כלום. אימו מעולם לא שיתפה אותו בעברה.

מיהי אותה אישה ששרדה ולמה היא נוסעת לפריז? מהו הסוד הגדול ששמרה מבנה?

תקראו את הספר ותגלו את כל התשובות, סיפור הישרדות של שתי נשים גיבורות, כל אחת בדרכה שלה. הסוף מאד מרגש! ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

“לפחות דבר אחד למדתי בחיי הארוכים: באהבה אנחנו לומדים מי היינו רוצים להיות; במלחמה אנחנו מגלים מי אנחנו באמת”.
צרפת, 1940. בכפר השלו קאריבו נפרדת ויאן מבעלה האהוב אנטואן, שנשלח לחזית. כשצרפת נכבשת בידי הגרמנים, מגיעה איזבל, אחותה הצעירה והמרדנית, לעזור לה בטיפול בבתה. אל הבית פולש קצין גרמני בשם בק, ושתי האחיות נאלצות לחיות עם האויב תחת קורת גג אחת.
בעוד ויאן מנסה להוריד את הראש ולא לעורר גלים, בעיקר כדי לשמור על ביטחונה של בתה, איזבל הלוחמנית מגלה התנגדות עזה, הן לבק והן לכיבוש הגרמני. איזבל, שמשתוקקת לקחת חלק פעיל במלחמה למען מולדתה, מצטרפת אל המחתרת. אך גם ויאן מגלה כי האירועים הנוראים שמתחוללים סביבה אינם מאפשרים לה להמשיך לשבת בחיבוק ידיים, והיא חייבת לפעול למרות הסכנה לחייה שלה ושל היקרים לה.
כשפניה של צרפת משתנות מקצה לקצה ואימת המלחמה שוררת בכול, נפרדות דרכיהן של שתי האחיות. מעתה תיאלץ כל אחת מהן ללחום את מלחמתה שלה להישרדות.
כריסטין האנה מתארת בחמלה ובפירוט מצמרר את האירועים ששינו את ההיסטוריה של צרפת ובתוך כך מאפשרת לקורא הצצה נדירה לעולמן של נשים במלחמה. זהו סיפור שובר לב ומרגש עד כלות על חיים שנקטעו, על פחד, על אומץ, ועל רוח האדם שלעולם לא אומרת נואש.
כריסטין האנה היא עורכת־דין שהפכה להיות סופרת, וחיברה יותר מ-20 רבי־מכר שנמכרו ביותר ממיליון עותקים.

תגובות

תגובות