ההתחייבות

תמונה של הספר ההתחייבות

מחבר: אודרי מאגי, הוצאה לאור: כנרת, זמורה-ביתן, תרגום: אלינוער ברגר, מס' עמודים: 288.

הסקירה שלי:

סיפור אהבה מעניין וקולח על חייל גרמני, פטר, שרוצה לצאת לחופשה מהלחימה בחזית המזרחית. הדרך היחידה שלו לקבל חופשה היא להינשא לאישה שהוא לא פגש מעולם. הוא מתחתן עם קתרינה ומבטיח לעצמו חופשת "ירח דבש" ואילו לה מובטחת גמלת אלמנות אם חס וחלילה ייהרג במלחמה.

כאשר השניים נפגשים לשמחתם הם מוצאים חן אחד בעיני השניה ומייד חושקים זה בזו. הם מבלים ביחד את החופשה ונפרדים בציפייה להיפגש שוב בסיום המלחמה לאחר ניצחון הגרמנים המובטח.

פטר חוזר למלחמה ומגלה כאוס גדול. חבריו נהרגים למול עיניו, גופות מוטלות בדרכים, הם בוזזים בתי יהודים והמפקדים מפקירים אותם. הוא סובל מרעב, ממחלות ומקור עד שברלין נופלת בידי הרוסים והוא צריך להחליט האם להיכנע לרוסים או להמשיך להסתתר ולהסתכן במוות מרעב.

קתרינה נשארת בברלין ומתחברת עם משפחה שכנה ששייכת לאליטה הנאצית. אביה סוגד בצורה עיוורת לראש המשפחה ונאלץ להקריב קורבן בדרך. מעשה שיגרום להרס המשפחה.

גם קתרינה עוברת תקופה לא פשוטה ומתמודדת עם אובדן של אנשים הקרובים לה.

פטר וקתרינה מתכתבים לאורך כל הלחימה. דרך המכתבים הם נקשרים ומתאהבים ושניהם מחכים למפגש המיוחל בסיום המלחמה. אבל מסתבר ששניהם השתנו מאד וכבר לא בטוח שהחיים ביחד זאת האפשרות המתאימה מבחינתם.

סיפור אהבה מרגש על רקע מלחמה אכזרית כתוצאה מאידיאולוגיה הרסנית וחוסר מוסרית.

הספר נקרא בנשימה אחת, ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ניסיון נואש להימלט מן החפירות של החזית המזרחית, פטר פאבר, חייל גרמני פשוט, נושא לאישה את קתרינה שפינל, אישה שמעולם לא פגש, בנישואי נוחות שמבטיחים לו חופשת "ירח דבש" ולה גמלת אלמנות אם ייהרג. בפגישתם הראשונה בברלין שניהם מופתעים מעוצמת התשוקה המתפתחת ביניהם.

כשפטר חוזר אל זוועות החזית, החלום על קתרינה הוא הדבר היחיד שמנחם אותו בדרכו לסטלינגרד. בינתיים בברלין קתרינה עושה את דרכה בנחרצות לתוך החברה הגבוהה הנאצית. כאשר הגלגל מתהפך וברלין נופלת, פטר וקתרינה מגלים שיש גילויים שאחריהם אין כבר דרך חזרה.

אודרי מאגי היא עיתונאית אירית שכתבה בין השאר לטיימס ולגרדיאן.

היא מתגוררת בוויקלו עם בעלה ושלוש בנותיה. זהו הרומן הראשון שלה.

'ההתחייבות' מזכיר את ׳נער קריאה׳ מאת ברנהרד שלינק. רומן כובש על נישואים, שאפתנות והברוטליות של המלחמה, המבשר את הופעתו של קול חדש מפעים בעולם הספרות."

הניו יורק טיימס

"סיפור כֵּן ונועז על האטימות המוסרית הנאצית… הטון המדויק הקר של מאגי מהדהד את קולם של הנס פאלאדה והיינריך בל ומציג את היומיומיות הבנאלית ואת האנשים הקטנים, שהם חלק בלתי נפרד מאידיאולוגיה הרסנית המובילה לחורבן."

הגרדיאן

תגובות

תגובות