ההחלטה

תמונה של הספר ההחלטה

מחבר: קארין טואיל, הוצאה לאור: אריה ניר, מודן, תרגום: שי סנדיק, מס' עמודים: 256.

הסקירה שלי:

ספר מעניין שלא יכולתי להניח מהיד. ספר שמעורר הרבה מחשבות על החלטות, על נפש האדם המורכבת, על אמת ושקר ועל טעויות.

הספר מקבל משמעות חזקה, חדשה וכואבת לאחר השבעה באוקטובר שכן הוא עוסק בארגוני טרור, באנשים שתומכים ברוע ושכל מטרתם היא לרצוח בשם הדת.

מצורפת לספר פנייה אישית מרגשת של המול"ית של ההוצאה עם הלבטים לגבי מועד פרסום הספר והאם זה הזמן הנכון ליציאתו בארץ.

הגיבורה היא אלמה רווה. היא שופטת וחוקרת בנושא המלחמה בטרור בבית המשפט המחוזי בפריז.

היא נאלצת לקבל החלטה במקרה של צעיר מוסלמי, אזרח צרפת, שנסע לסוריה עם בת זוגו כדי להצטרף לדאעש, הוא התחרט, לטענתו, הבין שלא מתאים לו לרצוח והחליט לחזור לצרפת.

אלמה צריכה להחליט האם להאמין לו שהתחרט, שעשה זאת בתום לב ומתוך ייאוש בחיים או שהוא משקר ואולי הוא מתכנן פיגוע בשליחות דאעש.

היא צריכה לקבל החלטה שיש לה השלכות גורליות על חיים של אנשים, גם של החשוד, גם של משפחתה וכמובן יכולה להשפיע גם על ביטחון אזרחי מדינת צרפת.

אלמה נקרעת בין המחוייבות שלה לערכי הדמוקרטיה, שכן לכל אדם זכות להשתקם ולטעות, לבין החשש לביטחון צרפת כולה.

להחלטתה יש עוד אלמנט רגשי שעלול לפגוע באובייקטיביות שלה. היא נשואה ומנהלת רומן עם עורך הדין של החשוד שמנסה לשכנע אותה לתת לחשוד צ'אנס לשקם את חייו ולשחרר אותו.

היא צריכה להחליט האם לפעול לפי הרגש או לפי השכל. היא מאמינה בצדק ובאדם אבל יודעת שהחיים מפתיעים.

כל החלטה שתבחר עלולה להיות גורלית ויכולה לפגוע בה ובצרפת במידה וטעתה.

מה תחליט אלמה וכיצד החלטתה תשפיע על חייה האישיים ועל צרפת כולה?

תקראו ותגלו. אהבתי את הסוף המרגש והאופטימי עם תקווה לעתיד.

"החיים הם תנודות בין דברים סותרים… אנחנו טועים כל הזמן. איפה האמת? איפה השקר? …

אנחנו מסתמכים על האמונות שלנו, על האינסטינקט ולא משנה כמה נסמוך על ראיות מוצקות … תמיד יהיה מרכיב של אי ודאות, מקום לטעות …

האדם נותר תעלומה בעיני הזולת ובעיני עצמו".

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אלמה רוול היא שופטת־חוקרת למלחמה בטרור בבית המשפט המחוזי בפריז. בנוסף לעומס עבודה על־אנושי, אלמה מודעת שלכל החלטה שהיא מקבלת יכולות להיות השלכות דרמטיות. כשהיא נדרשת לקבוע אם לשחרר צעיר מוסלמי שחשוד בהצטרפות לדאעש, היא נקרעת בין מחויבותה לערכים הדמוקרטיים, לבין החשש לביטחון המדינה. מה שמקשה עוד יותר על ההחלטה, הוא העובדה שאלמה מנהלת רומן עם עורך דינו של החשוד. השופטת נקלעת לסבך שמאלץ אותה לבחור בין רגש לשכל, בין אמון לחשדנות, בין זכות הפרט לטובת הכלל, כאשר כל החלטה עלולה לערער את חייה ולטלטל את צרפת.

בכתיבה רגישה, עמוקה וחדה כתער, קארין טואיל מובילה אותנו דרך זירת הקרב של המלחמה בטרור אל נבכיה האפלים של נפש האדם על כל סתירותיה, מעמידה בפנינו מראה המשקפת את מציאות חיינו, מישירה מבט אל הרוע והכאב, אבל לא מרפה מהאור והתקווה שמסתתרים בקצה המנהרה.

קארין טואיל היא סופרת, משוררת ותסריטאית צרפתייה עטורת פרסים. ספרה עניינים אנושיים זכה לשבחי הביקורת, קטף את פרס גונקור של הגימנסיות ועובד לסרט קולנוע מצליח, האשמה, בכיכובה של שרלוט גינסבורג.

"מותחן פסיכולוגי מבריק."
– L'Obs

"בדרכו של בלזק, ההחלטה הוא מופת של ספרות שהיופי והליריות שלה לא מנתקים אותה מהמציאות, אלא מסייעים לבחון אותה באור חדש."
– Journal du dimanche

"ההחלטה שולח את הקורא לשלל פרשות דרכים: בין אחריות אישית לטובת הכלל, בין האמת לשקר, בין החירות לשעבוד ובין הרע לרע במיעוטו."
– Libération

תגובות

תגובות