הדחיפה

תמונה של הספר הדחיפה

מחבר: אשלי אודריין, הוצאה לאור: תכלת הוצאה לאור, תרגום: יסמין קלין, מס' עמודים: 328.

הסקירה שלי:

דרמה פסיכולוגית מרתקת שלא יכולתי להניח מהיד. הכתיבה זורמת, הסיפור מטריד, עצוב וגורם להרבה מחשבות והסוף ממש מפתיע.

סיפור על אימהות, על השאיפה להיות אמא טובה, על הקשר בין אם לבתה ועל יחסים בין בני זוג.

בתחילת הספר מסופר על אישה שמסתתרת ברכב ליד הבית שהיה פעם הבית שלה וצופה בגרוש שלה ובאשתו החדשה שמגדלת עכשיו את הבת המשותפת של האישה והגרוש.

מכאן  הסיפור עובר לעבר והאישה מספרת איך היא הכירה את בעלה, איך היא שמחה כשנולדה להם בת ואיך היא רצתה להיות אמא טובה כי לה לא הייתה אמא ראויה, אמה נטשה אותה.

מרוב לחץ להיות האם המושלמת היא הפכה לחרדתית וחשדה כי יש משהו מוזר בילדתה, שיש לה מניעים נסתרים ושמטרתה להקשות עליה לגדל אותה. אולי זה בכלל נובע מדיכאון אחרי לידה, כמו שבעלה חשב,  או שאולי היא בעצם, כמו אמה וסבתה, משוגעת.

במקביל מסופר גם סיפורן של הסבתא והאמא של האישה שמעורר הרבה מחשבות לגבי האפשרות שמחלות הנפש עוברות בגנים ואולי היא באמת הולכת ומאבדת את השפיות.

היא הרגישה שהבת אוהבת יותר את אביה ושיתפה אותו במחשבותיה. הוא ניסה להרגיע אותה, לא שיתף פעולה עם התיאוריות שלה לגבי מוזרותה של הבת ואף ניסה לעזור לה ולעודד אותה.

כל הסיפור נע בין התהיות האם אכן הבת מסוכנת ורעה או האם האם הולכת ומאבדת שפיות עד שקורה אירוע טראגי, הקשור לשם הספר, ונראה כי התשובה ברורה אבל גם אז כשמנסים לפענח את האירוע המטלטל, הקורא עדיין נותר עם מחשבות לכאן ולכאן עד הסוף המפתיע שמעורר המון מחשבות.

האם האמא לא שפויה ומדמיינת הכל או שהבת שלה באמת מוזרה ומלאת רוע ושנאה כלפי אמה?

תקראו ותגלו. הסוף הוא כמו אגרוף בבטן.

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אישה מסתתרת בתוך רכב חונה מתחת לבית שפעם היה ביתה.
בחלון היא מזהה את הגבר שפעם היה בעלה, וגם את האישה שמגדלת את בתה הקטנה.
גל של קור עובר בה. היא יודעת שאיש לא יאמין לה.

הם היו זוג צעיר ומלא תקווה. כשנולדה בתם, לא היה גבול לשמחתם. בליית' הבטיחה לעצמה להפוך לאם שמעולם לא הייתה לה, אבל מהר מאוד הגיעו גם התהיות. האם יש משהו מעט משונה בילדה? האם יתכן שהיא תובענית מדי, או אפילו מקשה עליה בכוונה? או שאולי בליית' פשוט הולכת ומשתגעת, כמו אמה וסבתה?

בעלה של בליית', פוקס, מנסה להרגיע את אשתו, וככל שהוא מתעקש על נקודת המבט שלו, מתחילה בליית' לפקפק בשפיותה שלה. הספק מחלחל גם אלינו, הקוראים: האם בליית' מדמיינת הכול? אבל אירוע אחד, חד משמעי ובלתי הפיך, משנה את התמונה לגמרי.

הספר הדחיפה מאת אשלי אודריין הוא דרמה פסיכולוגית סוחפת ומתעתעת, שכבש את לב הקוראים בשורה של מדינות בהן ראה אור, התברג מייד עם פרסומו ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס וזכה לשבחי המבקרים.

תגובות

תגובות