הבציר האבוד

תמונה של הספר הבציר האבוד

מחבר: אן מא, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: שאול לוין, מס' עמודים: 336.

הסקירה שלי:

ספר טוב, מעניין וזורם על חשיפת סוד גדול מתקופת מלחמת העולם השנייה והניסיון להתמודד עם גילויו.

אוהבי היין ייהנו ממנו במיוחד שכן יש בו הרבה תיאורים ופרטים על תהליך ייצור היין בכרמים בבורגונדי.

הספר מורכב מפרקים שנעים לסירוגין, בין עבר להווה, עד לגילוי הסוד המטלטל. אהבתי מאד את הסוף המרגש שסוגר את כל הקצוות.

נהניתי מהקריאה ואני ממליצה בחום!

קייט עומדת לפני מבחן המאסטר ביין. היא מחליטה לחזור למשפחתה בבורגונדי בכדי לשפר את ידיעתה ובין היתר לבלות עם בן דודה ואשתו, מנהלי היקב המשפחתי, אותם לא ראתה מעל עשר שנים.

בבורגונדי היא פוגשת את ז'אן לוק, הבחור שהיה אהבתה הראשונה אשר נפרדה ממנו לפני עשר שנים מכיוון שחשבה שהם צעירים מדי ועדיין לא הייתה מוכנה להתחייב. היום הוא כבר יינן מוכשר ויש לו מערכת יחסים חדשה.

כשהיא מגיעה לבורגונדי, היא עוזרת לבן דודה ואשתו לפנות את המרתף ומגלה חדר סודי ובו עלונים של הרזיסטנס, מלאי של יין יקר שהוסתר ויומן של בחורה צעירה.

שתי הנשים מתחילות לחקור את התעלומה ולאט לאט הן מגלות סוד גדול מהעבר של המשפחה מתקופת מלחמת העולם השנייה. סוד שגילויו מרסק אותם וגורם להם צחושת בושה. הן מגלות שאותו סוד שהוסתר נובע מניסיון הישרדות בתקופה כל כך קשה. הסוד מעמיד אותם בדילמה כיצד עליהם לפעול מכאן ואילך ואיך להתמודד עם הגילוי המאכזב.

הפגישה עם ז'אן לוק מעוררת אצל קייט מבוכה והרבה תהיות על החלטתה בעבר. בהמשך הוא מצטרף אליה ועוזר לה בחקירת הסוד הגדול. השהייה במחיצתו לא פשוטה לשניהם ומעוררת אצל שניהם רגשות מחודשים.

מהו הסוד הגדול? כיצד הוא ישפיע על המשפחה? תקראו ותגלו.

סיפור על הישרדות, על אומץ, על הקרבה במשפחה, על בושה ואכזבה ועל תקווה ואהבה.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אישה חוזרת אל הכרם המשפחתי בבורגונדי וחושפת במפתיע יומן אבוד, בת־משפחה עלומה וסוד שהוסתר מאז מלחמת העולם השנייה.
קייט רוצה להצטרף לקבוצה המובחרת של מוסמכים ליין בעולם. חודשים ספורים לפני מבחן המאסטר ביין היא נוסעת לבורגונדי לבלות את האביב באחוזה המשפחתית, שם תוכל להתמחות ביינות בורגונדי ולחדש את הקשר עם בן דודה ניקו ואשתו הת'ר, שמנהלים את הכרם והיקב. האדם האחד שקייט מקווה להתחמק ממנו הוא ז'אן־לוק, יינן צעיר ומוכשר ואהבתה הראשונה.
עם בואה היא מצטרפת לניקו בפינוי המרתף הענקי המלא פריטים נשכחים מדורות. כשמתגלה לה שם חדר נסתר ובו מיטה, עלונים של הרזיסטנס ומצבור אדיר של יין יקר־ערך, הדמיון שלה משתולל, והיא מתחילה לחפור בהיסטוריה המשפחתית — חיפוש מטלטל שהופך את עולמה.
הבציר האבוד הוא סיפור בלתי נשכח, אלגנטי ומלא חמלה, על חיפוש אחר איזון בין אומץ־לב למציאות קשה מנשוא שיש לשרוד בה, על אהבה במשפחה נוכח אכזבה מרסקת, ועל ניסיון ליישב בין עוולות העבר לחיים ההווה.
אן מא היא סופרת מסעות ואוכל המתגוררת בפריז ובוושינגטון, בוגרת בית הספר הגבוה ליין ואלכוהול בלונדון. מאמרים פרי עטה מתפרסמים בשלל עיתונים וכתבי עת, כולל מדור קבוע בניו יורק טיימס. זהו הרומן השני פרי עטה לאחר Kitchen Chinese.

תגובות

תגובות