הבנות

תמונה של הספר הבנות

מחבר: אמה קליין, הוצאה לאור: מודן, תרגום: קטיה בנוביץ', מס' עמודים: 279.

הסקירה שלי:

סיפור שנכתב בהשראת כת רצחנית שנקראה "משפחת מנסון", מקרה שזעזע את ארצות הברית בסוף שנות השישים של המאה העשרים. הסיפור מעניין ומעורר המון מחשבות.

איווי הגיבורה הראשית היום בת 40. היא מתארחת בבית של ידיד שלה. כאשר בנו של הידיד וחברתו מגיעים ללון בביתה, הם שואלים אותה על קורותיה באותה כת ידועה לשמצה והיא משתפת את החברה בסיפורה הקשה ובהיסחפותה אחר קבוצת בנות שדרדרה אותה והשפיעה על חייה עד היום. במבט לאחור היא מנסה להבין איך איבדה את עצמה, איך איבדה את הערכים עליהם גדלה ואיך הלכה אחרי אותה קבוצה בצורה עיוורת וכמעט היתה שותפה למעשה טבח נוראי שזעזע את ארצות הברית.

הכל התחיל כשאיווי היתה נערה מתבגרת בת 14, היא היתה נערה בודדה. הוריה התגרשו. אביה בגד באמה. אמה ניהלה מערכת יחסים עם גבר נשוי. איווי לא מצאה את מקומה בעולם. היא רצתה להרגיש שייכת, היא חיפשה חום ואהבה, היא רצתה שמישהו ישים לב אליה ויהיה שם בשבילה.

יום אחד היא הבחינה בקבוצת בנות מחטטת בזבל בחיפוש אחר אוכל וביניהן אחת דומיננטית, סוזאן שמה. היא מתחברת איתן בעיקר בגלל החופש שהן משדרות. היא מתלווה אליהן לחווה מרוחקת ושם היא מגלה קבוצה של צעירים שבראשם עומד מנהיג כריזמטי ששמו ראסל.

היא מפתחת אובססיה כלפי סוזאן ואולי אפילו מתאהבת בה. כדי למצוא חן בעיני החברים בקבוצה, ובעיקר בעיני סוזאן, היא מתחילה לגנוב כסף כדי לעזור להם, לעשן סמים ולשתות. ראסל המנהיג מנצל אותה מינית, כמו את שאר הבנות בחבורה.

המצב מדרדר ברגע שראסל מתאכזב מחבר ומתכנן טבח קטלני כנקמה באותו חבר. איווי מבקשת להצטרף לסוזאן ולקבוצה לביצוע.

כדי לדעת מה קרה ואיך הסתיים הסיפור, ממליצה בחום לקרוא את הספר, ספר חשוב מאד להורים ולדעתי מתאים גם לנוער. שמרו על עצמכם ועל ילדיכם!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סוף שנות השישים הסוערות בצפון קליפורניה. איווי, מתבגרת צעירה פוגשת בשיטוטיה בעיר קבוצת ילדות–פרחים, שהמבוגרת והדומיננטית מכולן, סוזאן, פורשת עליה את חסותה. מוקסמת מתחושת השחרור והחופש שהן מקרינות וסקרנית לגבי אורח חייהן, מחליטה איווי להתלוות אליהן לחווה נחבאת בין ההרים. שם, ביחד עם צעירים וצעירות נוספים, מתנהלת קומונה שבראשה עומד מנהיג כריזמטי. נואשת להשתייך ולמצוא לעצמה מקום בעולם, איווי מחזקת את קשריה עם אנשי הקומונה ואינה מבחינה כיצד כל יום שעובר עליה בכת הדוגלת באהבה חופשית, למעשה מקרב אותה להתפרצות אלימה ורצחנית שתכה את ארצות–הברית בהלם.
היום, כאישה בת 40 הממשיכה לתהות על מקומה בעולם, משקיפה איווי ממרחק שנים על אותו מפגש גורלי על תוצאותיו ההרסניות ומנסה להבין אותו. היא תוהה על המבנה החברתי והשיטה שאיפשרו אותו, על הכוח שאדם מאבד כשהוא מבקש למצוא אותו אצל אחרים, ועל הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לתמרן נפש לא מגובשת, המשתוקקת בכל מאודה להכרה.
אמה קליין בת ה–27, שפרצה כמטאור לעולם הספרות, כתבה את הספר בהשראת קורותיה של הכת הנודעת לשמצה "משפחת מנסון".
הבּנות כבש את רשימות רבי–המכר, זכה בביקורות מהללות ונבחר על ידי מגזינים חשובים לאחד הספרים הטובים ביותר לשנת 2016.

"ספר ביכורים נדיר… המלנכוליה של המבוגר, הרפלקציה שלו על האירועים, והלך הרוח של הנערה – ארוגים לעילא זה בזה." וושינגטון פוסט
ספר החודש של אמזון, יוני 2016.

תגובות

תגובות