הבית ההולנדי

תמונה של הספר הבית ההולנדי

מחבר: אן פאצ'ט, הוצאה לאור: עם עובד הוצאה לאור, תרגום: קטיה בנוביץ', מס' עמודים: 293.

הסקירה שלי:

ספר מרגש על חברות חזקה בין אח ואחות, דני ומייב, שגורלם לא שפר עליהם.

זהו ספר מיוחד, הוא כתוב בעדינות, ברגישות ובקצב איטי. הסיפור נוגע ללב והדמויות אמינות ואנושיות.

נהניתי מהקריאה ואני ממליצה בחום!

דני ומייב גדלו בבית מפואר שגרו בו בעבר אנשים שחיו חיי פאר, ערכו נשפים וניהלו סיפורי אהבה. הם כלל לא היו מודעים למה שארע בעבר בבית ההולנדי שאביהם קנה לאמם בגאווה. אביהם היה איש עסקים עשיר ואמם גידלה אותם ודאגה להם.

בילדותם, דני ומייב שיחקו המון ביחד, דני תמיד העריץ את מייב אחותו הגדולה והחכמה.

יום אחד אמם עזבה אותם ונעלמה. הם נותרו לגור עם אביהם שהפתיע אותם והתחתן עם אנדראה, אישה קרה ואגואיסטית ואם לשתי בנות.

מאותו יום, חייהם של דני ומייב השתנו. הם לא הבינו היכן אימם ולמה עזבה. דני כעס ולא התעניין יותר באימו אבל מייב תמיד התגעגעה אליה ולא הפסיקה לחשוב עליה.

ברבות הימים, גם אביהם נפטר והם נותרו לבדם. האישה החדשה של אביהם דאגה רק לעצמה ולבנותיה והכניסה אותם לקרבות משפטיים שבסופם נושלו מהבית ההולנדי שבו גדלו.

כשהם התבגרו, הם היו נפגשים במכונית ומשקיפים בגעגועים על הבית שבו גדלו ותוהים האם אנדראה עוד גרה שם וכיצד מתנהל הבית.

דני ומייב נשארו חברים טובים ובסיפור הם עוברים, ביחד ולחוד, הרבה משברים ואתגרים. הם תמיד נמצאים שם אחד בשביל השני והמשיכו לדאוג זה לזה כל ימי חייהם.

מדוע אמם עזבה את הבית ההולנדי? מה עלה בגורלה? איך יסתדרו מייב ודני לבדם? כיצד ישרדו לבדם בעולם?

תקראו ותגלו. ספר נוגע ללב על מסע התבגרות של אחים שנותרו לבדם בעולם ובעזרת דאגה הדדית זה לזה מנסים לשרוד את החיים.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מייב ואחיה הצעיר לא ידעו כמה מפואר הבית שהם גדלו בו. לא היה להם מושג כמה ייחודיים הקירות המעוטרים והתקרות המצוירות, אילו סיפורי אהבה החלו באולם הנשפים שבקומה השלישית או כיצד דלתות הזכוכית הכפולות מאירות את גני השכנים בלילה. עבורם היה זה המקום שהם נולדו בו, המקום שדני שיחק בו לעיני אחותו הגדולה והחכמה, אביהם ניהל את עסקיו בדממה, ואימם השכיבה אותם לישון.
אך יופיו של הבית לא נעלם מעיני הסובבים, ולפני שהגיעו מייב ואחיה לבגרות הם כבר מצאו את עצמם בקרב משפטי מכוער, מנושלים מכול; אביהם מת, אימם איננה, אישה זרה נדחקה לביתם, והם משקיפים עליו ממכונית בשולי הרחוב. האם בית יכול לחרוץ את גורל דייריו? האם המקום שבאת ממנו קובע מי אתה ומי תהיה? מייב בת העשרים ודני בן השלוש עשרה חיים לבדם בעולם שדבר אינו מובטח בו, מלבד דאגתם זה לזה.
כתיבתה הרגישה של אן פאצ'ט ידועה כל כך שמגזין טיים ציין את שמה ברשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם. ספרה הקודם כל המשפחות המאושרות, (עם עובד, 2020), היה אחד הספרים הנמכרים בעולם בשנת צאתו לאור.  פאצ'ט לא מסתפקת בעלילה מותחת ובדמויות עשירות; היא שואלת שאלות נוקבות על טינה וקבלה, על הורות ועל יתמות ועצמאות, וחוקרת אותן לעומקן.
אן פאצ'ט כתבה שבעה רומנים, שניים מהם הגיעו לרשימה הסופית של המועמדים לפרס אורנג' לספרות יפה, ספרה בל קאנטו זכה בפרס זה ב-2002 ועובד לסרט קולנוע מצליח. היא זכתה בפרס פן/פוקנר. ספריה תורגמו לשלושים שפות. הבית ההולנדי היה מועמד לפרס פוליצר ונחשב ספרה הטוב ביותר.
אן פאצ'ט הקימה רשת ספרים חדשה בנשוויל, טנסי,  (בשם פרנסוס) והפכה עם השנים לפנים של תרבות הקריאה בארצות הברית  ורשימותיה על ספרים חדשים, ספריות וחנויות מופיעים בניו יורק טיימס כל כמה שבועות.

תגובות

תגובות