האשליה

תמונה של הספר אשליה

מחבר: עמנואל ברגמן, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: יוסיפיה סימון, מס' עמודים: 326.

הסקירה שלי:

ספר מקסים ומאד מרגש על ילד תמים שמאמין בניסים ועל איש זקן שמייחל כבר למות ועל הקשר המיוחד שנרקם ביניהם.

הספר מורכב משני סיפורים במקביל, פרק פרק לסירוגין, המתרחשים בשני זמנים שונים, עבר והווה.

לוקח זמן להתחבר ולהבין את מהלך העניינים אבל כשמבינים ומתרגלים לצורת הכתיבה, הספר זורם ומעניין ואי אפשר להניח מהיד. בהחלט שווה את המאמץ, ספר מאד מיוחד, ממליצה בחום!

הסיפור הראשון מתרחש בפראג בשנת 1934. הגיבור הוא מויישה גולדנהירש, ילד יהודי בן של רב. אמו נפטרה והוא עצוב ובודד. יום אחד הוא רואה מופע של קרקס נודד ומחליט לעזוב את הבית ולהצטרף לקרקס. בקרקס הוא פוגש את שוליית הקוסם, נערה בשם יוליה, ומתאהב בה. במשך הזמן הוא לומד להיות קוסם והופך לאמן אשליות.

בעקבות אירוע קשה הוא נאלץ לעזוב את הקרקס ומגיע לברלין. שם הוא משנה את שמו לשם במה ונקרא "זבטיני הגדול". בתקופת מלחמת העולם השנייה, מתגלה עובדת יהדותו והוא נשלח למחנה ריכוז ביחד עם מזוודת הקסמים שלו.

כל קורות חייו המרתקים והלא פשוטים של זבטיני מעזיבתו את ביתו בהיותו ילד בעבר ועד להווה מפורטים במהלך הספר.

הסיפור השני מתרחש בהווה בשנת 2007 בלוס אנג'לס. הוריו של מקס בן העשר מודיעים לו על החלטתם להתגרש. מקס שבור ומחפש דרכים כדי למנוע את הגירושים של הוריו.

מקס מוצא תקליט ישן בין חפציו של אביו. התקליט מכיל מופע של אמן האשליות "זבטיני הגדול" ובו הוא מבצע את "קסם האהבה". מקס התמים והמיואש בטוח שבעזרת הקסם הזה, הוריו יחזרו להיות ביחד. הוא עוזב את ביתו והולך לחפש את זבטיני הגדול. מקס מוצא אותו בבית אבות ומאותו יום מתפתחת בין השניים ידידות משעשעת. הם עוברים חוויות ומגלים קשר מפתיע ומרגש בין שתי המשפחות שהתחיל עוד בימי המלחמה.

ספר נוגע ללב על הישרדות, על חברות, על אובדן ועל החיים בכלל. הספר כתוב בשנינות  ועם הרבה ציניות והומור.

איך שרד זבטיני הגדול את השואה? מה עלה בגורל סיפור אהבתו ליוליה? והאם זבטיני הגדול יצליח להפעיל את קסם האהבה על הוריו של מקס?

תקראו ותגלו. ספר מיוחד שיישאר איתי עוד הרבה זמן.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סיפור מרגש עד דמעות ומצחיק לא פחות, על ילד שמאמין בכל דבר, על איש זקן שלא מאמין בשום דבר ועל הקשר המופלא שנוצר ביניהם

פראג, 1934. בן של רב בורח מהבית ומצטרף לקרקס גרמני, שם הוא מתאהב בשוליית הקוסם היפהפייה והופך בעצמו לאמן אשליות. בהמשך הוא עוזב את הקרקס וזוכה לתהילה בברלין בשם הבמה שלו: זבטיני הגדול, בה בעת שמלחמת העולם השנייה שוטפת את אירופה. אלא שהנאצים מגלים שזבטיני הוא בעצם מוישה גולדנהירש, יהודי מבטן ומלידה, והוא נשלח למחנה ריכוז ומנסה לשרוד בעזרת מזוודת הטריקים החבוטה שלו.

לוס אנג'לס, 2007. מקס כהן בן העשר מוצא תקליט ויניל ישן ושרוט עם הקלטה ממופע של אמן האשליות זבטיני הגדול, שבו הוא ביצע את הטריקים הכי מדהימים שלו ובהם "קסם האהבה" המסתורי. מקס משתוקק למנוע את גירושי הוריו, ומשוכנע שזבטיני הוא היחיד שיכול לעזור לו. הוא מאתר את הקוסם הזקן ומתחנן לפניו שיבצע את "קסם האהבה" ביום הולדתו כדי להחזיר את הוריו זה אל זרועות זה. בין הזקן והילד מתפתחת ידידות מפתיעה ומתגלה קשר מפתיע לא פחות ששורשיו עוד בימים האפלים של המלחמה.

האשליה הוא ספר בלתי-נשכח, שובר לב וגדוש הומור מושחז כשל בשביס זינגר. העלילה הסוחפת מספרת לנו דבר או שניים על חיים שאבדו ונמצאו מחדש. האשליה תורגם לעשרות שפות והיה לרב-מכר בכל רחבי העולם

תגובות

תגובות