האנסמבל

תמונה של הספר האנסמבל

מחבר: אייג'ה גמבל, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: דנה אלעזר הלוי, מס' עמודים: 366.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים מיוחד המתאר רביעיית נגני מוזיקה קלאסית שחוברים יחדיו וחווים חיים שלמים שמורכבים מכישלונות, הצלחות, בגידות, התאהבויות, תחרות, קנאה וחברויות, ביחד ולחוד.

ספר לא קל לקריאה המשלב בתוכו המון מונחים מתחום המוזיקה הקלאסית. צריך הרבה סבלנות כדי לצלוח את הספר אבל אני שמחה שלא ויתרתי, הספר בהחלט עורר בי המון מחשבות על מערכות יחסים ועל החיים בכלל.

ארבעה מוזיקאים צעירים ומאד שאפתניים חוברים יחד ל"רביעיית ואן נס" ומתאמנים לקראת תחרויות מוזיקה קלאסית במטרה להפוך לשם דבר בתחום.
הארבעה הם:

ג'אנה – הכנרת הראשונה ומנהיגת ההרכב, בריט – הכנרת השנייה, הנרי – נגן ויולה מוכשר במיוחד שנחשב ילד פלא ודניאל – הצ'לן.

ארבעתם מתכוננים זמן רב לתחרות יוקרתית. בתחילה הם חווים כשלון אבל לא מתייאשים ועובדים קשה בכדי להשיג את ההצלחה המיוחלת. במהלך שנות עבודתם יחד, כל אחד מהם חווה בנפרד מערכות יחסים, התאהבויות, שיברונות לב וגם רגעים מאושרים. מכיוון שהם נמצאים המון שעות ביחד הם הופכים בעצם למשפחה. הם קשורים בקשר חזק ולא תמיד מצליחים לנהל חיים פרטיים מחוץ לרביעייה. נקשרים ביניהם קשרי אהבה הכוללים תשוקה, אינטימיות, בגידות, תחרות, קנאה, חברויות חזקות ונאמנות זה לזה.

הקשר ביניהם כל כך חזק עד שאחד הנגנים משווה אותו לזוגיות. יש ביניהם קרבה ואינטימיות. הוא מגיע למסקנה שהוא מקבל מהרביעייה מה שאנשים אחרים מקבלים בעצם מבני זוג : עקביות, מחוייבות, הבנה ללא מילים ולעיתים גם אי הבנות.

הספר מתאר את תהליך ההתבגרות של כל אחד מהרביעייה במהלך כמה עשורים. ספר מעניין ומיוחד שנותן הצצה אל מאחורי הקלעים של עולם המוזיקה התחרותי.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

הצצה מרתקת אל העולם הנוקשה והתחרותי של המוזיקה הקלאסית דרך דיוקנם של ארבעה מוזיקאים צעירים שבמערכת היחסים המורכבת בניהם – נשזרות זו בזו שאפתנות, תשוקה ואהבה.
הארבעה הם "רביעיית ואן נס" : בריט, צעירה יפה ומופנמת, היא הכנרת השנייה, הנרי, נגן הוויולה, הוא עילוי שהכול בא לו בקלות, הצ'לן הוא דניאל, המבוגר שבחבורה ואדם ספקן וכועס, ג'אנה, הכנרת הראשונה, מובילה את ההרכב.
יחד חווים הארבעה כישלון מוחץ והצלחה מטאורית, שיברון לב ונישואים, ניצחונות והפסדים, בגידות ונאמנות מתמשכת, הם קשורים זה לזה בעבותות הקריירה, האמנות שלהם, הסודות שהם נושאים, והבחירה זה בזה שוב ושוב ושוב.

תגובות

תגובות