האחרות

תמונה של הספר האחרות

מחבר: שהרה בלאו, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלבנטי, מס' עמודים: 223.

הסקירה שלי:

ספר שעוסק בנושא אל-הורות ומעורר הרבה מחשבות. הכתיבה עשירה ומיוחדת ויש בו גם אלמנט של מתח. ספר שונה ואיכותי, נהניתי מהקריאה ואני ממליצה בחום!

אישה נרצחת. היא הייתה שייכת לחבורת נשים סטודנטיות שהתחברו באוניברסיטה והחליטו שהן לא רוצות להביא ילדים לעולם. הן למדו יחד בקורס שנקרא "נשות התנ"ך" וקראו לעצמן "האחרות".

האישה שנרצחה נמצאה קשורה לכסא כשבידיה בובת תינוק ועל מצחה חרוטה המלה 'אמא'. בהמשך, אישה נוספת מהחבורה נרצחת גם בצורה דומה.

שילה, גיבורת הסיפור, היא מדריכה במוזיאון לתנ"ך. היא הייתה שייכת לחבורת הנשים הזאת והכירה היטב את שתי הנרצחות. חברה נוספת מהחבורה ילדה תאומות ושילה הייתה מאד קשורה לאחת מהן.

המשטרה מתחילה לחקור את הרצח. מצד אחד, טבעי שעקב הנסיבות, המשטרה חושדת בשילה אבל מצד שני ייתכן כי שילה בעצמה תהיה הקורבן הבא.

נושא האל-הורות נידון בצורה נרחבת בספר תוך שהוא מקושר לדמויות מהתנ"ך שלא היו להן ילדים כגון: מרים הנביאה, מיכל בת שאול ועוד.

שילה נזכרת בעבר וחוזרת להווה ולאט לאט מתגלים פרטים נוספים שיביאו בסופו של דבר לגילוי התעלומה.

מי הרוצח? האם זה אחד המתנגדים לאג'נדה שלהן? האם זאת שילה?

תקראו ותגלו. הסוף הוא כמו אגרוף בבטן וגורם לחשב מסלול מחדש. ספר מתח שונה מאד מכל מה שקראתי עד היום.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

תיק־תוק תיק־תוק… שום־תינוק שום־תינוק…פעילה פמיניסטית מתגלה בדירתה ללא רוח חיים, קשורה לכיסא, לידיה מודבקת בובת תינוק ועל מצחה חרוטה כאות קין המילה 'אמא'. כאשר שחקנית ידועה נרצחת באותו אופן פולחני, התקשורת כמרקחה, והמשטרה מחפשת אחר החוט הקושר בין הנשים.
חבויה בין בובות השעווה של מוזיאון התנ"ך שבו היא עובדת, שילה הלר, גיבורת הספר, יודעת היטב מהו. היא גם יודעת היטב שהקורבנות לא היו הראשונות ששילמו בחייהן על הברית החשאית שכרתו לפני שנים, כשהיו סטודנטיות באוניברסיטת בר אילן.
מה ששילה אינה יודעת הוא אם היא החשודה? או אולי דווקא הבאה בתור? מי מעוניין להרוג נשים המסרבות להביא חיים לעולם, ולמה?
לשאלות של שילה יש תשובה אחת. אבל זו התשובה היחידה שהיא אינה מוכנה לקבל.
האחרות הוא מותחן פסיכולוגי אפל ומושחז, הנכרך סביב אחת השאלות הגדולות של תקופתנו. בסגנונה שאין שני לו ובתנופה מסחררת מעמתת שהרה בלאו את אתוס האימהוּת עם המיתוס היהודי שנלווה לדמויות מקראיות כמרים הנביאה, מיכל בת שאול ובעלת האוב.
האחרות הוא נדבך מסעיר בגוף יצירותיה של שהרה בלאו, על מאפייניהן המכשפים — התבגרות וקמילה, בחירה ועונש, חיים ומוות – יצירה מקורית ורבת־מעוף.

שהרה בלאו היא כלת פרס היצירה לסופרים ומשוררים. ספריה: יצר לב האדמה (2007), נערות למופת (2012), יתד (2014), שליווה את הצגת היחיד שאותה כתבה ובה הופיעה, "ותכתוב".

תגובות

תגובות