האור במקומות המסתור

תמונה של הספר האור במקומות המסתור

מחבר: שרון קמרון, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: אורה דנקנר, מס' עמודים: 384.

הסקירה שלי:

ספר מרתק המבוסס על סיפורן האמיתי של סטפניה פודגורסקה ואחותה הלנה, שהוכרו כחסידות אומות העולם, בזכות זה שהצילו שלושה עשר יהודים על ידי הסתרתם בעליית הגג בתקופת מלחמת העולם השנייה.

סיפור מרגש על אומץ, הישרדות והמון תקווה. סיימתי את הספר עם צמרמורת והמון דמעות. ממליצה בחום!

סטפניה היא בחורה פולנייה בת 17 שעובדת בחנות מכולת של משפחת דיאמנט היהודייה בעיר פשמישל בפולין. היא מאוהבת באיז'ו, בנם של בעלי המכולת. כשהגרמנים כובשים את העיר, ומשפחת דיאמנט נשלחת לגטו, היא מחליטה לעזור למשפחת דיאמנט היהודייה ולספק להם אוכל ותרופות כדי שיצליחו לשרוד את התקופה הקשה.

היא חוזרת למקום הולדתה ומגלה שאמה ואחיה נשלחו למחנה עבודה ומוצאת את אחותה הלנה בת השש שנותרה לבדה, שכובה על הרצפה. היא לוקחת אותה איתה לפשמישל, משקמת אותה, דואגת לה ומשמשת לה כמו אמא.

כשמשפחת דיאמנט נשלחת מהגטו למחנות ברכבת, אחד האחים, מקס, מצליח לקפוץ ובא אל סטפניה לחפש מקום מיסתור והיא מסכימה להחביא אותו. אחריו מגיעים עוד ועוד יהודים וסטפניה נענית לכולם ומחפשת להם דירת מגורים עם מקום מיסתור.

גורלו של איז'ו לא שפר עליו וסטפניה שבורה ואכולת רגשי אשמה אבל היא עדיין נחושה לעזור לבני משפחתו בכל מחיר.

סטפניה עובדת מאד קשה במפעל בכדי להשיג כסף ומסכנת את חייה מספר פעמים בהענקת העזרה ליהודים. ביחד עם אחותה החכמה הן מערימות על הנאצים ומצליחות לגנוב אוכל עבור המשפחה שבגטו ועבור היהודים שהן מסתירות בעליית הגג.

הסיפור מדהים ומאד קשה לעיכול בעיקר כשמדובר בילדות. קשה להאמין שילדות קטנות צריכות להיאבק על מנת לשרוד ולקחת החלטות הרות גורל בכדי להישאר בחיים, כל שכן לקחת אחריות על שלושה עשר יהודים נוספים. בהחלט סיפור מעורר השראה!

בין סטפניה למקס נרקם קשר עמוק ולאט לאט הם מבינים שזוהי בעצם אהבה אמיתית וחזקה.

ממליצה בחום לקרוא את דבר המחברת בסוף הספר, שם הסופרת מפרטת את קורות חייהם של סטפניה, הלנה ומקס דיאמנט לאחר המלחמה והיא מלווה בתמונות מרגשות.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סטפניה היא בחורה צעירה העובדת בחנות המכולת של משפחת דיאמנט בעיר פשמישל שבפולין. כאשר הנאצים כובשים את העיר סטפניה נשארת לבדה, וחרף הסיכון הגדול הכרוך בכך היא מחליטה לעשות מעשה ולסייע למשפחתו של אהובה היהודי, בנו של בעל המכולת.
זהו סיפור היסטורי מרגש וסוחף המבוסס על סיפורה האמיתי של סטפניה פודגורסקה, שבימי מלחמת העולם השנייה הסתירה שלושה-עשר יהודים בעליית הגג.
האור במקומות המסתור, שנהפך לרב-מכר עולמי עטור פרסים, מגולל סיפור מעורר השראה על בחירה אמיצה באור, בעולם של חשיכה גדולה.

תגובות

תגובות