האורחים

תמונה של הספר

מחבר: אופיר טושה גפלה, הוצאה לאור: הוצאת כתר, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 368.

הסקירה שלי:

אני מעריצה את אופיר טושה גפלה מאז קראתי את "עולם הסוף" הגאוני, גם בספר הנוכחי בולט כשרונו של הסופר לבנות עולם שלם שכולו דמיוני לפרטי פרטים עד כי נדמה שדבר כזה יכול להתרחש במציאות.

סיפור מורכב, דורש השקעה והתעמקות בפרטים, נבנה לאט לאט, ממליצה בחום!

הסיפור מתחיל חמש שנים לאחר שהתרחש "שבוע מטמורפוזה" בכל העולם. אנשים מצאו זוג נעליים בפתח ביתם (שהונחו ע"י "האורחים"), בדיוק הזוג הנחשק עליהם. ברגע שהם נעלו את הנעליים, הם הפכו לאדם אחר, הן במראה החיצוני והן בתודעה, כולל בחלומות. ילדים מתחת לגיל 14 נשארו כמות שהם וחלק מן האנשים פשוט "התאדו" מהעולם ומקומם לא נודע. (בהמשך מוקם בית קברות ל"נעלמים").

מיהו האדם האחר אליו הם נהפכו? העניין מתגלה בהמשך הסיפור והרעיון פשוט מבריק.

הגיבור, אדם קור, הפך לאישה שאותה פגש פעם. הוא חוקר פרטי והפך למומחה באיתור ה"המקורי", הנעלמים ובפענוח החלומות.

לאדם היה אהוב שגם הוא נעלם בשבוע המטמורפוזה. אדם מתגעגע אליו מאד. אותו בחור היה בזוגיות אחרת והבטיח לאדם לעזוב את חברו הנוכחי לטובתו. בדיוק ברגע הזה, אהובו "התאדה".

אופיר טושה גפלה מתאר סיטואציות הזויות בעולם החדש למשל: אדם הופך לאישה, החברה הכי טובה שלו הופכת לגבר. למרות שאדם הומו, הוא עכשיו בחורה וידידתו גבר ופתאום הם נמשכים זה לזו מקיימים יחסים, סצנה מדהימה לדעתי.

אדם, כמו רבים אחרים, כתב יומן מהיום שהחלה המטמורפוזה אך היומן נמחק לו מהמחשב והוא מנסה לשחזר אותו וכך אנו מתוודאים לסיפור מיום התרחשותו ועד היום. הסיפור מתפתח לאט וכל רגע מתגלה עוד פרט שדורש עוד מחשבה ועוד התעמקות בכדי להבין את כל העולם החדש.

כל הזמן אנשים חיים בהרגשה שתתרחש עוד מטמורפוזה ושאולי היא תחזיר אל העולם את אותם "נעלמים".

ספר גאוני של סופר מוכשר מאד, ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

כמה פעמים שמענו את השאלה, "זוכר איפה היית ב־ 11 בינואר בשעה 4:19 לפנות בוקר?"
זה קרה לפני חמש שנים, ברחבי העולם כולו. אנשים מצאו זוג נעליים בפתח ביתם. מה שקרה אחר כך היה מסתורי ומפחיד הרבה יותר: שבעה ימים שנכנסו להיסטוריה וכונו "שבוע המטמורפוזה", שבמהלכו נכבשה תודעתם של אנשים על ידי תודעות של אנשים אחרים ושבסופו רבים התחילו לחלום חלומות זרים, ואילו מיליוני אנשים אחרים פשוט נעלמו. האם יש סיכוי שיום אחד ישובו?
אדם קור, גיבור האורחים, צריך לנסות להבין מה קרה אז כי הוא חוקר פרטי, ומאז המטמורפוזה הוא מטפל בעיקר בתיקים שקשורים בהיעלמות ההמונית ובחלומות הזרים, אבל יש לו סיבה נוספת. הוא איבד במטמורפוזה את אהובו יותם. והוא לא מצליח לשכוח.
האורחים, ספרו השישי של אופיר טוּשֶה גַפלָה, הוא רומן מותח ופיוטי, החוקר את אפשרויות הקִרבה האנושית בצל אסון בדיוני, אבל במובנים עמוקים אמיתי לגמרי. כמו בכל ספריו הקודמים בורא טושה גפלה, בקולו הספרותי היוצא דופן בספרות הישראלית, עולם אחר משלנו אבל בכל זאת קרוב ומסתבר ואפשרי, שבאמצעותו הוא מאפשר לקוראיו להתקרב אל עולמם הממשי ואל חוויות היסוד שלו: אובדן, אבל, שכחה — וגם שנאה ואהבה.

תגובות

תגובות