דמעות של אהבה

תמונה של הספר דמעות של אהבה

מחבר: אליסון ריצ'מן, הוצאה לאור: הוצאת פן, ידיעות ספרים, תרגום: ניצה פלד, מס' עמודים: 375.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! כשמו כן הוא, סיפור אהבה מרגש עד דמעות. סיפור על מערכת יחסים שמבוססת על אהבה חזקה ונאלצת לעמוד למבחן בתקופה קשה. סיפור על התמודדות עם סבל, על סודות ושתיקה, על הדחקה, על האשמה ועל חשיבותה של הסליחה, הן למבקש והן למקבל. ממליצה בחום!

אוקטביו וסלומה נשואים באושר ויש ביניהם אהבה חזקה מלאה בתשוקה. אוקטביו התאהב בסלומה ממבט ראשון וחיזר אחריה  באמצעות שירים של משורר נערץ וסלומה התאהבה בגבר האינטילגנטי והמשקיען.

אוקטביו הופך להיות שחקן מצליח ומפורסם מאד. כשיום אחד אותו משורר מפתיע אותו בביקור ומבקש ממנו לעזור לאחד המועמדים לשלטון ללמוד לנאום בזכות כישורי המשחק שלו,  הוא מתלהב מהביקור המפתיע ונענה לבקשתו, אלא שאז מתבצעת הפיכה וצ'ילה מוצאת את עצמה נשלטת בידי דיקטטור אכזרי.

סלומה צופה את העתיד ומבקשת מבעלה שלא יביע את התנגדותו לשלטון בפומבי ושיחשוב על משפחתו וישים את הדאגה למשפחה במקום הראשון. מהר מאד היא מבינה שהיא זאת שתיאלץ לשלם את המחיר הכבד של עקשנותו של בעלה. היא נעלמת.

כשהיא חוזרת, אוקטביו מבריח את משפחתו לשוודיה ושם סלומה מנסה להתמודד עם הפצעים בעזרת סמואל, פסיכיאטר יהודי שמנסה לשקם את נפשה הפצועה.

בספר מובא גם סיפורם המרגש של סמואל ואשתו במקביל לסיפורם של אוקטביו וסלומה. הפרקים נעים בין עבר להווה ויש המון הפתעות לא צפויות.

לאן נעלמה סלומה? מה היא עברה ומה היא מסתירה? איך יתמודד אוקטביו עם נפשה הפצועה של סלומה והאם האהבה תצליח לנצח את הצלקות שהשאירה המלחמה או שמא מאוחר מדי?

סיפור מעניין ומרגש שאי אפשר להניח מהיד. מלמד מה רבה חשיבותה של תקשורת פתוחה בזוגיות. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אוקטביו ריביירו אוהב אמת, יופי, ספרות ומעל לכול את אשתו סלומה. כשהיה סטודנט חיזר אחריה באמצעות מילותיהם של משוררים גדולים, והיא התאהבה באינטליגנציה החריפה שלו ובתשוקתו הבלתי מתפשרת. אולם כשהפיכה פתאומית בצ'ילה מביאה לשלטון דיקטטורי אכזר, וסלומה מתחננת בפני אוקטביו להעמיד את ביטחון המשפחה בראש מעייניו ולא להתבטא כנגד המשטר החדש, הוא מסרב. מי שנאלצת לשלם את המחיר על חוסר פשרנותו של אוקטביו היא אשתו, אך כשהוא מבחין בסכנה הנשקפת למשפחתו מוצא עבורם אוקטביו מקלט פוליטי בשוודיה. שם סלומה פוגשת את סמואל, פסיכיאטר יהודי, בן לניצולי שואה מצרפת, המסייע לטפל בצלקות שהותירו בנפשה החוויות בצ'ילה. יחד עמו היא תגלה שהדרך חזרה לאהבה שזורה בסודות כאובים.

כתיבתה הרגישה ודמויותיה רבות-העוצמה הפכו את אליסון ריצ'מן לסופרת בעלת שם בארצות הברית. הרומנים ההיסטוריים פרי עטה תורגמו עד כה לעשרים שפות ונהפכו לרבי-מכר בארצה ובעולם. ספריה שתורגמו לעברית, "גן המכתבים", "אהבה אבודה" ו"שעות הקטיפה" היו לרבי-מכר גם בארץ.

תגובות

תגובות