דלת מול דלת

תמונה של הספר דלת מול דלת

מחבר: הדס ליבוביץ', הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: לא רלבנטי, מס' עמודים: 215.

הסקירה שלי:

ספר חמוד וקיצבי, עם הרבה הומור ומאד מאד ישראלי. אין אישה שלא תזדהה איתו. הוא עוסק, בין היתר, בקושי היומיומי של טיפוח קריירה במקביל לגידול ילדים ויש בו מסר חשוב לכולנו: הדשא של השכן אף פעם לא ירוק יותר!

אוסי ורלי הן שכנות שגרות דלת מול דלת.

אוסי היא אשת קריירה מתוקתקת ומסודרת. היא למדה, התחתנה ומגדלת ילד בן שנה וחצי.  בעלה נמצא הרבה בחו"ל במסגרת עבודתו.

רלי היא עקרת בית שמסתובבת בטריינינג כל היום ומכינה שניצלים. היא אמא לארבעה ילדים ומקדישה את חייה לגידולם. בעלה איש צבא קבע ומגיע הביתה לעיתים רחוקות. הצבא קודם לכל דבר.

אוסי מקנאה ברלי ורלי מקנאה באוסי. כל אחת חושבת שחייה של השנייה יפים יותר.

יום אחד רלי רואה מהחלון בחור חתיך שבא להציע לבניין לעבור שיפוץ במסגרת פרוייקט תמ"א. רלי מתלהבת במיוחד מההבטחה שלו שתהיה לה מרפסת שמש שאליה תוכל לברוח כדי לתפוס פינה של שקט ורוגע מהחיים העמוסים.

כשאוסי נכנסת להריון בלתי מתוכנן, הבוס שלה לא מרוצה מתפקודה והיא מפוטרת. היא חוזרת הביתה ופוגשת את רלי בחדר המדרגות. היא פורצת בבכי ישר לזרועותיה של שכנתה, שעד היום לא היה ביניהם שום קשר.

כך מתחיל לו קשר משעשע בין שתי השכנות. רלי מנסה לשכנע את אוסי להיענות להצעת השיפוץ אבל הדבר האחרון שחסר כרגע לאוסי זה לגדל תינוק חדש בבית רועש שעובר שיפוצים.

יש הרבה התפתחויות בהמשך, רלי מפתחת אובססיה למרפסת ובדרך עושה דברים שמאוחר יותר יגרמו לה ייסורי חרטה, אוסי מתכננת לתבוע את הבוס שלה ומשתפת בהתלהבות את שכנתה.

יש בסיפור גם קטעי הומור, אך גם רגעים של כאב ועצב, המון שאלות והתלבטויות באשר לחיים עצמם וכתוצאה מכך תובנות של כל אחת באשר לחייה.

סיפור על בחירות ושאיפות בחיים, על גידול ילדים, על קריירה וזוגיות.

אהבתי מאד את הסוף, נותרתי עם חיוך, צחוק הגורל!

 

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

שתי נשים ישראליות, באמצע מרוץ החיים, שחשבו שהן יודעות הכול אבל גילו שהחיים עדיין מסוגלים להפתיע.

אוסי היא בחורה מתוכננת ומתוקתקת. הכול אצלה דופק כמו שעון: לימודים, זוגיות, קריירה, דירה, ילד ראשון. כולם אומרים שהיא תותחית־על ומסוגלת לעשות הכול, אלא שאז נוחת עליה ההיריון השני, ויחד איתו נדמה שהכול קורס כמו שורה ארוכה של אבני דומינו. שום דבר לא מסתדר כמו בתכנון המקורי, בטח לא שלה.

לרלי, השכנה ממול, יש ארבעה ילדים, בעל בשירות קבע וכלבה. היא לא מתרגשת מבלגן. היא החליטה שכאוס הוא הסדר החדש. היא חושבת שניצחה את המערכת כשוויתרה על תכנונים ארוכי טווח ועלתה על טרנינג. רלי מסתדרת עם כל מה שבא. אפילו טלפונים בהולים מהמורה על בסיס קבוע כבר לא מרגשים אותה. אבל איך היא תגיב כשבוקר אחד מתייצב מתחת לחלונה בחור שרמנטי שמבטיח להגשים לה חלום שאפילו לא העזה לחלום? היא חשבה שאי־אפשר להפתיע אותה, אבל הופתעה לגלות שכן.

דלת מול דלת הוא רומן שכל אחת תמצא בו את עצמה הוא מתוק ומר, מצחיק ומכמיר לב, כזה שגורם לנו לחשוב על הפער שבין החיים שחשבנו שיהיו לנו לאלה שאנחנו חיים בפועל.

זהו ספרה הראשון למבוגרים של הדס ליבוביץ׳, נשואה ואמא לשלושה ילדים פלוס כלב, שמנסה גם היא, ללא הפסקה, לפצח את נוסחת החיים. מתגוררת בתל אביב, כתבה טור אישי על אמהוּת ועל ילדוּת ב"עכבר העיר" וכן פרסמה שלושה ספרי ילדים.

תגובות

תגובות