דג חמקמק

תמונה של הספר דג חמקמק

מחבר: הוקן נסר, הוצאה לאור: הכורסא הוצאה לאור, תרגום: רות שפירא, מס' עמודים: 294.

הסקירה שלי:

זהו הספר הראשון ב"סדרת המפקח ואן וטרן". ספר מתח בלשי בטעם של פעם. הספר חף מתיאורי דם, גופות ואיברים מרוסקים, בדיוק כמו שאני אוהבת. בלעתי ביומיים, נהניתי מכל רגע!

יאנק מיטר הוא מורה בתיכון. הוא נשוי כמה חודשים לאווה שגם היא מורה באותו תיכון, שם הם היכירו.  לאווה אלו נישואים שניים. אווה הייתה נשואה בעבר ובעקבות טרגדיה, הידרדרה לשתייה ואף היתה מאושפזת לטיפול פסיכיאטרי. היא השתקמה, היכירה את מיטר והם נישאו לאחר היכרות קצרה.

בוקר אחד מיטר מתעורר, אחרי לילה שבו השתכר, ומוצא את אשתו מתה באמבטיה. הוא לא זוכר כלום ממה שקרה בלילה בגלל השתייה.

המשטרה מייד חושדת בו שהוא זה שרצח את אשתו אבל המפקח בעל הנסיון, ואן וטרן, לא בטוח בכלל שמיטר הוא הרוצח. הוא מתחיל לחקור את כל מי שקשור אל אווה ואל מיטר ומנסה לפתור את תעלומת הרצח.

הוא חוקר את אמה של אווה, את בעלה לשעבר, כמעט את כל המורים והתלמידים בתיכון שבו עבדו, את החברות של אווה מילדותה ולאט לאט מתחקה אחר הרוצח.

הספר מחולק לכמה חלקים כאשר בכל חלק מתבצע רצח נוסף. יש המון הפתעות ותפניות בלתי צפויות.

האם יש קשר בין כל מקרי הרצח? מיהו אותו דג חמקמק?

תקראו את הספר ותגלו! הסוף מאד מפתיע, ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

דג חמקמק / הוקן נסר / הכורסא
הספר הראשון בסדרת המפקח וַאן וֶטֶרֶןיאנק מיטר, מורה לפילוסופיה בבית ספר תיכון, מתעורר אחרי לילה של שיכרות ומגלה את אשתו אווה צפה באמבטיה ללא רוח חיים. הוא מנסה לשחזר את אירועי הלילה הקודם, אך מגלה שחשכת ההנגאובר העלימה כל בדל זיכרון ממוחו. תוך זמן קצר הוא הופך לחשוד ברצח, כשהמשטרה ובית המשפט גם יחד נחושים להרשיע אותו.מפקח המשטרה הותיק ואן וטרן, שנכח במשפטו של מיטר, הוא היחיד המטיל ספק באשמתו; אף על פי שעבודתו ארוכת השנים במשטרה שחקה את סבלנותו והוא חולם לפרוש לחיי רוגע ושלווה, המקרה מעורר את סקרנותו. הוא עורך סדרת ראיונות עם אנשים הקשורים בחייהם של הנרצחת ובעלה, ומנסה ליצור סיפור מתוך חלקי הפאזל השונים שיאפשר לו לזהות בוודאות את הרוצח – את אותו דג חמקמק שמסרב להילכד ברשתות שנפרשו על ידי רשויות החוק. דג חמקמק הוא הספר הראשון בסדרת ספרי המפקח ואן וטרן, שנחשב על ידי רבים כאחת מדמויות הבלש הטובות והמעניינות ביותר שנכתבו בדורות האחרונים.הוֹקַן נֶסֶר הוא סופר מתח שוודי עטור שבחים ונחשב לאמן הסיפור הבלשי. בשנת 1993 הוא זכה בפרס הביכורים של האקדמיה השוודית לספרי מתח על דג חמקמק, והוא הסופר היחיד בתולדות הפרס שזכה בקטגוריית "ספר המתח הטוב ביותר" שלוש פעמים. בשנת 1999 הוא אף זכה בפרס ´Glass Key´ לספר המתח הטוב ביותר בסקנדינביה. ספריו זכו להצלחה בעולם ותורגמו ל-25 שפות. דג חמקמק הוא ספרו הראשון הרואה אור בעברית. "הרומן המדהים הזה, שנכתב בידי אחד מסופרי המתח החשובים ביותר בשוודיה, יכול היה לשמש בקלות כתסריט לאחד מסרטיו של אלפרד היצ´קוק" – הסאנדיי טיימס"דג חמקמק מספק בכל מובן. כתיבה אינטליגנטית, עלילה שנטוותה בקפידה ובחכמה ודמויות אמינות בצורה יוצאת דופן. רומן נהדר מתחילתו ועד סופו" – בוקפייג´"נסר הוא רוקח תעלומות הרצח הטוב ביותר שאתם לא מכירים, וגיבורו המפקח ואן וטרן הוא יורש ראוי להרקול פוארו ולמגרה" – אורי שאלתיאל, עיתון הארץ

תגובות

תגובות