דברים נעלמים

תמונה של הספר דברים נעלמים

מחבר: נועה גוטר שגיא, הוצאה לאור: עם עובד, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 192.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים מקסים! הכתיבה קולחת, רהוטה וזורמת והסיפור מעניין. יש בו שילוב של מתח עם סיפור אנושי כואב ועצוב.

אהבתי את החלוקה של הספר לשלושה חלקים שבכל אחד מופיעות דמויות מהמשפחה של גיבור אחר ובחלק האחרון נוצר החיבור שמשאיר אופטימיות ותקווה בלב.

הדמויות אמינות ואפשר בקלות להזדהות עם כל אחת מהן. כל אחת מהן עוברת מסע, תרתי משמע, פיזי ונפשי. תוך כדי נסיעה פיזית  ברכב, כל דמות עורכת חשבון נפש עם עצמה שבסופו היא תצא מחוזקת, מאוששת, מלאת תובנות חשובות ומוכנה לקראת המשך החיים.

בגב הספר מצויין כי הספר מבוסס על סיפור אמיתי שקרה בארץ לפני כעשרים שנה.

ספר מצויין, קצבי, אנושי ומרגש, ממליצה בחום!

החלק הראשון מתרחש ביום שישי אחר הצהריים. מיכה עובר דירה ומעביר ברכב של בתו את תכולתה מהקריות לתל-אביב. ברמזור מתפרץ אל רכבו צעיר חמוש באקדח שחוטף אותו למקום בלתי ידוע.

מיכה המפוחד מנסה לאט לאט לחקור את הצעיר ולברר לאן הוא מתכוון לקחת אותו. לאורך הנסיעה הארוכה הם נפתחים זה לזה והצעיר חושף את מיכה לסיפורו העצוב. במהלך הנסיעה, כשמיכה בסכנת חיים, הוא עושה חשבון נפש עם עצמו. הוא מנתח את מהלך חייו, את יחסיו עם גרושתו ועם בנותיו.

בחלק השני אנו פוגשים שתי נשים הקשורות לדמויות מהחלק הראשון שנפגשות בעקבות אירוע טרגי שמטלטל את כל הנפשות הפועלות בסיפור. גם שתי הנשים הללו עושות חשבון נפש פנימי, כל אחת עם עצמה וגם ביחסים ביניהן ובכל מה שקשור ליחסים עם בני משפחתן.

בחלק האחרון אנו עדים לסגירת מעגל בין כל הנפשות בסיפור ואז מתבהר גם הקשר ביניהן.

מיהו החוטף? מדוע חטף את מיכה? לאן ייקח אותו? מה יעלה בגורלו של מיכה? מהו האירוע הטרגי שיטלטל את כל הנפשות הפועלות? איך יתמודדו איתו? תקראו ותגלו.

סיפור מלא רגש וחמלה על התמודדות עם אובדן, על רגשי אשמה, על מסע התפתחות הכולל חשבון נפש פנימי, על קנאה, שברון לב, על מערכות יחסים זוגיות ועל מערכות יחסים במשפחה.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

יום שישי אחר הצהריים, ומיכה נוהג מהקריות לתל אביב. פתאום נפתחת הדלת, ואל הרכב מתפרץ צעיר חמוש באקדח. הוא חוטף אותו אל יעד לא ידוע.

רגעי האימה והפחד הופכים במהירות לניסיון קדחתני של מיכה ושל הקורא לפענח ולהבין מה האיש הזר הזה רוצה ממנו, לאן הוא חוטף אותו ומה יעשה בו.

זהו לא ספר מתח, אף שיש בו מתח רב. זהו ספר מסע מרתק, צלול ונוגע. מסע פנימה איש–איש אל עצמו, ומסע החוצה – אל הקשר המתפתח בין שני הגברים ברכב.

שתי נשים מצטרפות לסיפור בהמשך הדרך, וכל אחת בקולה הייחודי מאפשרת לקורא היכרות עמוקה וקרובה עם הנפשות הקשורות בדרמה הזאת, שהכתה גלים בכל המעורבים גם שנים הרבה לאחר שהסתיימה הנסיעה.

כך, לאט–לאט, מתפענחת לבסוף הנסיעה עד תומה, עד סופה המפתיע, המטלטל.

נועה גוטר שגיא, סופרת מבטיחה שמפגינה בספרה הראשון כישרון רב. כתיבתה אמיצה ומדויקת, היא מעיזה לגעת בנושאים מורכבים ורגישים, ועושה זאת בחמלה, באהבת חיים ובאופטימיות.

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי שאירע בארץ לפני כעשרים שנה.

תגובות

תגובות