גן המכתבים

תמונה של הספר

מחבר: אליסון ריצ'מן, הוצאה לאור: פן, ידיעות ספרים, תרגום: ניצה פלד, מס' עמודים: 381.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! עלילה המשלבת שני סיפורי אהבה יפהפיים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

הסיפור מתחיל בשנת 1943 כאשר אלודי יורדת מספינה ומתבקשת להראות תעודת זהות לקצינים הגרמנים. היא מפוחדת מאד כי התעודה מזוייפת ופתאום גבר זר, אנג'לו,  קורא לה וטוען שהוא מכיר אותה, שהיא דודתו, וכך היא ניצלת מהבדיקה. אלודי הולכת אחריו למקום מגוריו בפורטפינו.

אלודי זקוקה למקלט ואנג'לו רופא רצוף זכרונות שבגלל עברו הטרגי משתוקק לעזור לאחרים ומעניק לה מקלט מפני הגרמנים.

כמה חודשים קודם לבריחתה, אלודי היתה צ'לנית מחוננת בוורונה וכאשר המשטר הפשיסטי פגע במשפחתה, היא הצטרפה לתנועת המחתרת האיטלקית והתאהבה בלוקה, מוכר ספרים שחנותו שימשה מקום פעילות למחתרת. אלודי גילתה שכישרונה המוזיקלי יכול להציל חיים והיא מסכנת את חייה בנסיונה להעביר מסרים לפעילים.

לדוקטור אנג'לו יש סודות כואבים משלו והוא רדוף רגשי אשמה וחרטה על החלטות שלקח בחייו ולכן הוא מחליט לעזור לאלודי כדי שאולי היא תפיח בו תקווה ושמחה שהאמין שאבדו לו לנצח.

הספר כתוב באיטיות ובעדינות. השילוב של המוזיקה כסוג של תקשורת ללא מילים פשוט מקסים ומרגש. המוזיקה מופיעה כמוטיב המקשר בין אוהבים וכן בין לוחמים במחתרת באמצעות מסרים מוצפנים.

בספר משולבים גם סיפורי גבורה של הפרטיזנים האיטלקים האמיצים שנלחמו נגד הגרמנים בזמן המלחמה באיטליה. זהו סיפור על גבורה, אומץ, טרגדיות, אהבה ותקווה. מומלץ מאד!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

פורטופינו, איטליה, 1943.

אלודי, אישה צעירה, יורדת מספינה בחוף כפרי יפהפה. היא מפוחדת מכדי לחמוק מהקצינים הגרמנים כשבידיה מסמכי זיהוי שזויפו ברישול ולכן קופאת במקומה, עד שגבר שמעולם לא פגשה טוען שהוא מכיר אותה. נואשת למחסה, אלודי הולכת אחריו לביתו שעל צוקי פורטופינו. דוקטור אנג'לו הצעיר מעניק מקלט לבחורה התשושה, אשר רק חודשים ספורים קודם לכן היתה צ'לנית מחוננת בוורונה, רחוקה מהאירועים שמסעירים את העולם. גם לאנג'לו סודות כואבים משל עצמו, והוא אכול אשמה וחרטה. אבל בואה של אלודי עשוי להפיח בו תקווה ושמחה שהאמין שאבדו לו לעד.

גן המכתבים מתאר את התקווה, המתח ופרשות האהבה של תקופה לא יציבה, בעלילה אפית ששזורים בה סיפורים על אהבה ראשונה, טרגדיה גדולה ואומץ גדול.

תגובות

תגובות