גן הוורדים

תמונה של הספר גן הוורדים

מחבר: טרייסי ריס, הוצאה לאור: תכלת הוצאה לאור, תרגום: רחלי לביא, מס' עמודים: 411.

הסקירה שלי:

ספר מהנה, קליל, עם סוף טוב ומלא תקווה.

סיפור על חברות בין נשים, תמיכה הדדית, עזרה בעת צרה והשתתפות ברגעים שמחים. סיפור שמתרחש בתקופה של הבדלי מעמדות מהותיים בין גברים ונשים, עשירים ועניים, לבנים ושחורים.

מסופר על נשים חזקות, לוחמות ואמיצות שסוללות את דרכן בחברה לא קלה ולא מוותרות על עצמן ועל מה שהן מאמינות בו.

השנה היא שנת 1895. מאבס היא נערה ענייה בת שמונה עשרה, אמה נפטרה והיא נשארה לגור עם אביה השתיין שמתקשה להתמיד בעבודה ועם ששת אחיה ואחיותיה. היא מאד מסורה למשפחתה ועובדת קשה בכדי לפרנס אותם. היא מתחפשת לנער ועובדת עבודה פיזית בתעלות.

יום אחד חברתה מציעה לה לעבוד בעבודה שתשנה לחלוטין את חייה. היא הולכת לשמש בת לוויה לגברת פינץ' העשירה אשר חולה במחלה מיסתורית. מאבס מלווה שמלה מחברתה והולכת להתראיין לעבודה אצל מר פינץ'. למרות שמאבס נערה פשוטה, לא יודעת לקרוא ולכתוב ומדברת בשפת רחוב, היא מתקבלת לעבודה בשמחה.

מאבס מאושרת, היא גרה בבית מפואר, יש לה ארוחות טובות וחדר גדול והמשכורת גבוהה. הבעיה היחידה היא שגברת פינץ' היא אישה לא פשוטה, יש לה התפרצויות זעם והיא ממש לא מחבבת את מאבס.

לאט לאט מאבס סוללת את דרכה ללבה של גברת פראנץ' ומגלה גילויים מפתיעים על עברה של המשפחה ועל סיבת הימלטותה ממקום מגוריהם הקודם.

מר פינץ' מספר לה דברים מסויימים וגברת פינץ' מספרת את הסיפור מהצד שלה, מי מהם דובר אמת? במי עליה לתמוך? למי עליה לעזור?

למה ברחה המשפחה ממקום מגוריה הקודם? במה חולה גברת פינץ'? תקראו ותגלו.

במקביל מסופר סיפורה של אוליב, אישה רווקה בעשור השלישי לחייה, עצמאית ונחושה שמאמצת ילדה קטנה ומגדלת אותה לבד בתקופה שבה נשים לא הורשו אפילו ללמוד ומעמדן היה נמוך בהרבה משל הגברים.
באיזשהו שלב שני הסיפורים מתחברים, נוצרים קשרים וחברויות והספר צובר תאוצה עד לסוף האופטימי והמלא תקווה.

ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מַאבְּס הצעירה מקבלת הצעת עבודה שעומדת לשנות את חייה: לא עוד מגורים בחדר אחד עם ששת אחיה ואחיותיה, לא עוד בגדים מרופטים וישנים. מעתה היא תשמש כבת הלוויה של גברת פינץ' באחת השכונות העשירות בעיר. יהיו לה מדים נאים, חדר חמים משלה וארוחות קבועות. מאבס מאושרת: מדובר בעבודה מכובדת שבעזרתה תוכל לעמוד סוף-סוף על רגליה ולהציל את אחיה מגורל אומלל.

גברת פינץ' עצמה, כך נאמר לה, חולה במחלה מסתורית, ואכן התפרצויות הזעם שלה מאששות את החשד שמדובר באישה בעלת עצבים רופפים, אלא שעם הזמן מגלה מאבס שהמציאות מורכבת יותר. המשפחה שמעסיקה אותה נאלצה להימלט מביתה הקודם בעקבות שערורייה שרודפת אותה גם בבית החדש. מאבס יודעת שאין לה ברירה, היא הרי חייבת לשמור על עבודתה בכל מחיר, אבל האם סיפרו לה את כל האמת? והאם ביכולתה להציל לא רק את עצמה, אלא אישה נוספת?

גן הוורדים מאת טרייסי ריס היה לרב מכר מיד עם צאתו לאור וזכה לאהבת הקוראים במדינות רבות בעולם. לורנה קוק, מחברת רב המכר הכפר האבוד כתבה עליו, "זהו ספר פוקח עיניים, מהנה ומרגש בעת ובעונה אחת".

תגובות

תגובות